PROFI Poradenství & Finance - 6/2024

Novinka
169 Kč / časopis
Skladem

Právě vychází červnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě zajímavého úvodního rozhovoru, v němž se podíváme blíže na investice do průmyslových nemovitostí a na českém trhu ojedinělý model sale & leasback, také bližší pohled na ostatní segmenty trhu. S tnávratem inflace k nižším úrovním se zvyšuje se kupní síla spotřebitelů, což pociťují i finanční produkty. Pozitivně se vyvíjejí investice do bydlení, meziroční tempo růstu se pohybuje ve vyšších dvouciferných číslech. Dá se zřejmě čekat, že růst bude pokračovat i v létě, protože jak varují odbornící, otálet s nákupem nemovitosti se nemusí vyplatit. Jak naznačuje naše infografika, daří se též investicím, protože na trzích převládá optimismus, daří se hlavně akciím. Investice do fondů kolektivního investování již přesáhly bilion korun, rovněž fondy kvalifikovaných investorů jsou na tom dobře, když překonaly hranici půl bilionu. Penzijko čeká od 1. července další část změn, které přinesl od začátku roku nový zákon. Nabízíme také pár tipů, jak na kvalitní pojištění domácnosti nebo jak správně vybrat cestovní pojištění, které se nejen na letní dovolené vyplatí. A na závěr přidáváme pár tipů, co se přečíst o prázdninách – třeba o finančních jednohubkách! To ale není vše, inspirujte se na stránkách našeho aktuálního vydání!

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH

Předpověď ztracené dekády?
Akciová rallye je nyní extrémně koncentrovaná a musí se rozšířit i na menší akcie. Jinak hrozí, že býčí trend letos vyvrcholí, uvádí ve své prognóze analytik BHS Timur Barotov. Výrazná dominance největších společností na akciových trzích na úkor menších a středně velkých firem započala po pandemií v roce 2020. Ačkoli se tedy tato síla technologických gigantů v poslední době připisuje mánií kolem umělé inteligence, v počátcích to bylo o něčem jiném. 

PAVEL DRABINA: Letos dojde k oživení trhu nemovitostí a poroste i hodnota valuací
Pavla Drabiny, ředitele fondu kvalifikovaných investorů Jet Industrial Lease (JIL), jsme se zeptali na aktuální strategii a další plány fondu, na přínosy modelu sale & leaseback, který využívá jako jediný fond na českém trhu, nebo na to, jak fungují synergie v investiční skupině Jet Investment. Ta působí na trhu již 27 let a aktuálně spravuje vedle Jet Industrial Lease tři private equity fondy, které investují do průmyslových podniků a nově také venture fond. JIL pak plánuje expanzi i s ohledem na ESG kritéria.

V rodinných financích tiká časovaná bomba
Polovina českých párů využívá společné finanční produkty, ať už jde o bankovní účty, nebo třeba stavební spoření. Přesto mohou být v ohrožení v případě, že ke svým penězům nebudou mít přístup právě tehdy, když je budou nejvíce potřebovat. Taková situace není neobvyklá, podle průzkumu Partners Banky se s ní setkal každý pátý Čech.  

Jak získat hypotéku na majetkové vypořádání
Hypotéku je možné využít nejen na pořízení nemovitosti, ale také na majetkové vypořádání společného jmění manželů nebo dědictví. Při majetkovém vypořádání manželského páru jde mnohdy o miliony. Obvykle je nutné vyřešit rozdělení společných nemovitostí, vybavení domácnosti, automobilů a řady dalších hmotných statků nabytých v době manželství. Bez nového úvěru se tedy mnozí neobejdou.

Sedm tipů, jak pojistit bydlení
Podle ČAP má na 65 % Čechů pojištěnou domácnost a 55 % chrání pojištěním i svou nemovitost. Tato čísla v průběhu let rostou, což je jednoznačně pozitivní trend. Jedna věc je ale mít „nějaké“ pojištění majetku a druhá věc je mít pojištění správně nastavené. V opačném případě totiž může člověk zbytečně přijít o peníze. Na co by člověk určitě neměl zapomenout při pojištění nemovitosti a domácnosti? Podívejte se na sedm praktických tipů. 

Alfa a omega každého cestovatele
Sezona dovolených se blíží. A to znamená jediné. Nezapomenout si doma opalovací krém, kartičku pojištěnce a sjednat si vhodné cestovní pojištění! Praxe i statistiky dokazují, že jde o důležitou součást (nejen) letních radovánek. Den spálených nosů v nadcházejícím slunečném období čeká asi každého, ale na cestách nás často potkají i složitější problémy. A právě cestovní pojištění může pomoci s finančními následky spojenými s nesnázemi, které mohou cestovatele nepříjemně zaskočit v Česku i v zahraničí.

Aktuální změny v penzijním spoření
Rok 2023 byl ve znamení příprav změny zákona, která se z velké části dotkla i penzijních společností. Zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů doslova „za pět minut dvanáct“, a to 29. prosince 2023. I když vše bylo zdlouhavé, některý výklad není jednoznačný a implementace jistých změn je stále v procesu, hlavní změny se přesto podařilo uvést do praxe od začátku nového roku, další část začne platit zanedlouho, od 1. července 2024. Jaké změny začnou platit již za pár dnů a co vše přinesl nový zákon? 

MICHAL SEMOTAN: Rok 2024 přeje i akciovým investicím
Michal Semotan patří dlouhodobě k nejlepším portfolio manažerům, zaměřujícím se na akciové investice v České republice. Potvrdila to i každoroční soutěž Investice roku 2023, v níž se jeho fond J&T Opportunity stal nejlepším akciovým fondem roku. Mimo získané ocenění patří v současné době J&T Opportunity k nejoblíbenějším akciovým fondům v České republice a do proudí do něj týdně desítky milionů korun. 

Zlatá horečka? Nesázejte vše na na zlatou kartu!
Sportovní hodnota zlaté medaile, kterou vyhráli čeští hokejisté, je jen těžko vyčíslitelná. Kdyby byla ale místo křišťálu skutečně celá ze zlata, tak by při svých úctyhodných 250 gramech a dnešních cenách měla hodnotu téměř 430 tisíc korun. Ještě loni by její cena byla přitom o pětinu nižší. Zlato letos láme rekordy a opět poutá pozornost investorů. Co zvážit, když chcete žlutý kov využít ke zhodnocení úspor, a proč vše nesázet na zlatou kartu?

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz