PROFI Poradenství & Finance - 4/2024

Novinka
169 Kč / časopis
Skladem

Právě vychází dubnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě zajímavého úvodního rozhovoru, v němž se podíváme blíže na nemovitostní trh, i bližší pohled na ostatní segmenty trhu. Jaro pak potvrzuje optimistická očekávání roku 2024. Lepšící se nálada na trhu i ve společnosti je znát a konečně výrazněji ožívá trh nemovitostí. Zotavuje se nejen z hlediska objemu prodejů u všech typů nemovitostí, ale i cen, jejichž pokles byl mírný a menší, než se čekalo. Rovněž trh se stavebním spoření letos ožívá po loňském útlumu. V prvním kvartálu se dařilo také akciovým a dluhopisovým fondům. Také penzijní spoření je na růstové křivce, dobře je na tom i pojištění. V posledním zmíněném segmentu přinesl konec prvního čtvrtletí zajímavé výročí. Před pěti lety proběhla v souvislosti s účinností některých částí zákona o distribuci pojištění změna metodiky evidence pojišťovacích poradců. Při pohledu na tyto roky zjistíme, že v oboru finančního poradenství panuje významná stabilita – počet vázaných zástupců pojišťovacích zprostředkovatelů byl letos ke konci prvního kvartálu téměř stejný, přesně na 97 % startovní hodnoty před pěti lety. Zdá se tedy, že z pohledu celého trhu žijeme v klidných a stabilních časech.

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH

Pět let statistik pojišťovacích poradců
Konec prvního čtvrtletí tohoto roku přinesl zajímavé výročí. Na počátku roku 2019 proběhla v souvislosti s účinností některých částí zákona o distribuci pojištění změna metodiky evidence pojišťovacích poradců. Pokud měříme po jednotlivých čtvrtletí, byl 31. březen 2024 pětiletým výročím nového formátu dat. Podle nich a z pohledu celého trhu žijeme v klidných a stabilních časech.

VÁCLAV KLÁN ml. A MARTIN KLÁN: Místo, místo, místo!
S bratry Klánovými, členy správní rady společnosti AMADEUS Real Estate a akcionáři ATRIS investiční společnosti, jsme si před rokem povídali v rekonstruovaném obchodním domě Máj, který patří do jejich portfolia a zhruba v půlce roku by se měl otevřít veřejnosti. Tentokrát proběhl náš rozhovor v paláci Bristol v Dlouhé ulici v Praze. Jde o nejnovější přírůstek jejich fondu Realita. Zeptali jsme se nejen na novinky a úspěchy loňského roku, ale také na další plány a dlouhodobé vize.

Realitní trh opět na vzestupu?
V roce 2023 reagoval realitní trh kromě konfliktu na Ukrajině také na energetickou krizí, vysokou inflací i na vysoké úrokové sazby – a s nimi související dražší a méně dostupné financování. Očekávání odborníků pro rok 2024 už jsou ale v zásadě pozitivní. Hlavním limitujícím faktorem pro rychlejší rozvoj trhu však zůstává nevyhovující legislativa a dlouhé povolovací procesy.

Penzijnímu spoření se daří i v roce 2024
Nejen o tom, jak se dařilo penzijnímu spoření v loňském roce a v letošním prvním čtvrtletí jsme si povídali s Tomášem Vaníčkem, členem představenstva České spořitelny – penzijní společnosti, odpovědným za úsek obchodu a marketingu. Říká, že se finanční poradci i lidé se díky mnoha faktorům včetně veřejné diskuse o penzijní reformě začali mnohem intenzivněji zabývat tématem zajištění na penzijní věk.

Investice & daně
Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si musí běžný investor ohlídat. Není však třeba panikařit, dost možná se vás povinnost podávat daňové přiznání nebo nutnost do něho zahrnovat své investice týkat nebude.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz