PROFI Poradenství & Finance - 3/2024

169 Kč / časopis
Skladem

Právě vychází březnové číslo odborného měsíčníku PROFI Poradenství & Finance, které nabídne kromě zajímavého úvodního rozhovoru, ve kterém se třeba dozvíte to, jak AI může pomoci poradcům. V diskusi u kulatého stolu se šéfové poradenských společností jak výsledky a hodnocením roku 2023, jehož tahounem bylo pojištění a investice, tak především obchodními příležitostmi rok 2024. Ten poradci očekávají s optimismem, protože se objevilo mnoho nových obchodních příležitostí nejen v podobě DIP. Od něj sice nečekají zázraky, měl by však pomoci zejména jako motivátor a „otvírač dveří“. Potenciál pak nabízejí všechny segmenty finančního trhu, jen hypotéky jsou zatím tak trochu s otazníkem, zásadním tématem jsou penze. Novinky se letos objeví i v pojišťovnictví, ve flotilovém pojištění, má dojít na revizi zákona o spotřebitelském úvěru... Poradenské společnosti čekají výborný rok, který přinese možná až dvouciferný růst, další konsolidaci poradenského trhu a objeví se zřejmě i další „nová“ témata v souvislosti s legislativou a dohledem.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH

KAREL ŠULC: Čeká nás vzdělávání na druhou
S Karlem Šulcem, generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti Swiss Life Select, jsme si s ním povídali o jeho pohledu nejen na současnou situaci na poradenském trhu, ale především o aktuálních změnách a novinkách na finančním trhu. Probrali jsme také strategické plány SLS na letošní rok nebo spolupráci jak s mateřskou společností, tak v rámci skupiny v CEE regionu. Řeč byla také o využití AI při práci poradce a potřebě neustálého vzdělávání.

Úvěr na udržitelné bydlení je třeba dobře vybírat
Úvěry na ekologické či udržitelné bydlení jsou speciálně navržené finanční produkty, které mají podpořit investice do zlepšení energetické efektivity, využití obnovitelných zdrojů energie a obecně k udržitelným způsobům bydlení. Poskytují je různé finanční instituce, včetně bank a stavebních spořitelen a jejich cílem je motivovat domácnosti i firmy k investicím, které vedou ke snížení energetické náročnosti budov a k pozitivnímu dopadu na životní prostředí.

KULATÝ STŮL:  Pomůže poradcům DIP jako motivátor či „otvírač dveří“?
Loňský rok poradenské společnosti přečkaly většinou s mírným růstem nebo i poklesem, ten letošní však očekávají s výraznějším optimismem. Perspektivu vidí ve všech segmentech svého byznysu, i když ten hypoteční byl na začátku roku s otazníkem. Ani od DIP nečekají zázraky, ale měl by pomoci zejména jako motivátor a „otvírač dveří“.

Jak řešit hypotéku pro mladé lidi a studenty?
Hypotéku na nemovitost mohou při splnění podmínek banky získat i studenti. Pořízení vlastní nemovitosti je pro ně zajímavou alternativou k pronájmu. Pokud se jim pak podaří pronajmout část vlastního bytu či domu spolužákům, získají pasivní příjem, který mohou využít třeba na splácení části úvěru na bydlení. Jaké jsou tedy možnosti financování vlastního bydlení pro studující?

PARTNERSKÝ SPECIÁL „FKI ON AIR: Investujte a diverzifikujte!“
Zhodnocení finančních prostředků řešil v uplynulém roce téměř každý. Málokterý produkt ale dovedl ve výnosech předběhnout vysokou inflaci. Nejčastější cestou Čechů, jak ochránit peníze, byly spořicí účty a podílové fondy. Ty se ale jen výjimečně dostaly přes hranici inflace. O mnoho zajímavějším segmentem zůstaly z investičního hlediska fondy kvalifikovaných investorů (FKI). V našem partnerském speciálu představujeme společně s AVANT IS možnosti investic právě do FKI. 

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „POVko“ na více než devět milionů aut. Od roku 2024 přibývá mnoho nových vozidel s povinností povinného ručení a k nim také spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. 

Investiční gramotnost roste, sebevědomí také
Češi a Češky se v investičních znalostech rok od roku zlepšují, a to napříč generacemi. Nejrychleji své manko ve znalostech dohání mladí lidé do 35 let. Stále nám však chybí sebevědomí – za nepříliš nebo zcela neznalého investora se označují dvě třetiny lidí. Zvyšuje se také počet lidí, kteří se považují za velmi, relativně nebo spíše znalé investory. I nadále platí, že muži mají v investiční gramotnosti před ženami náskok, ten se však poměrně rychle snižuje. 

Tři „déčka“, která budou formovat trhy v této dekádě
Zatímco ČNB již úrokové sazby začala snižovat, hlavní centrální banky v čele s Fedem a ECB zatím vyčkávají na správný moment. Tento cyklus uvolňování měnové politiky bude ale jiný než v minulosti. Za prvé, cesta sazeb dolů bude podle něj pozvolnější než směrem nahoru, což je dáno obavou centrálních bank z proinflačních rizik po bezprecedentním inflačním požáru. Za druhé, pokles sazeb se zastaví na vyšších úrovních, než na které jsme byli zvyklí v před-pandemických letech.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz