Premium Guide - 3/2024

169 Kč / časopis
Skladem

Březnové číslo Premium Guide patří mezi ty nejdůležitější. Čtenáře totiž čeká fúze dvou důležitých témat, a to medicíny a budoucnosti. Téma budoucnosti čtenáři už dobře znají z lednových textů, které jim přiblížily témata jako je umělá inteligence, která se v posledních letech začíná hojně objevovat a přispívat i do medicínského prostředí. Mimo AI je považováno jako revoluce třeba také atomární inženýrství, které pro medicínu, ale také vědu představuje skvělé příležitosti. U toho ale se čtenáři neskončíme...

Detailní informace

Detailní popis produktu

   

OBSAH 

FENOMÉN ATOMÁRNÍ INŽENÝRSTVÍ
Nové materiály pro akvizici a skladování energie, nanoroboti působící v lidském těle k detekci nebo eliminaci patogenů, a látky urychlující a optimalizující chemické reakce v průmyslové výrobě. Úspěch v prestižní výzvě Špičkový výzkum operačního programu Jana Amose Komenského zaznamenala Univerzita Palackého ve spolupráci s partnery Univerzitou Karlovou a CEITEC-VUT. Pětiletý výzkum obdržel finanční podporu téměř ve výši půl miliardy korun.

ČISTÝ ZUB SE NEZKAZÍ
MUDr. Pavel Smažík, majitel firmy Herbadent a úspěšný český stomatolog v rozhovoru přiblíží, proč je prevence zubů klíčová pro naše zdraví, ale i pro naši peněženku.

RENTGENY S VYUŽITÍM UMĚLÉ INTELIGENCE
Umělá inteligence stává nedílnou součástí každodenního života všech z nás. A nejen to, dokonce se pomalu, ale jistě dostává do medicíny, kde pomáhá lékařům k rychlejším a lepším rentgenům.

DNA POSOUVÁ SVÉ LIMITY
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV ČR) dokázali, že silně upravená DNA dvoušroubovice je dostatečně stabilní pro další manipulaci. Tento výzkum by mohl otevřít nové možnosti využití DNA v oblastech medicíny.

JE ADHD TRENDEM DNEŠNÍ DOBY?
V posledních letech roste počet případů poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), a to vede ke spekulacím o příčinách tohoto trendu. Někteří se obávají přílišné diagnostiky a častého předepisování léků, zatímco jiní upozorňují na diagnostické rozdíly, zejména v různých sociálních skupinách.

BOJ PROTI ALZHEIMERU
Výzkumníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně monitorují vývoj Alzheimerovy nemoci na laboratorně pěstovaných modelech mozku. Tyto „živé“ modely mozku mohou přinést cenné poznatky pro vývoj léčiv.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz