Mladý svět - 4/2024
Související produkty
Detailní popis produktu
Z obsahu:
Hlavně, aby byl Django pravdivý. A dával naději
Do českých kin začátkem května vstoupí celovečerní dokument o Petrovi Jandovi Django, nazvaný podle jeho muzikantské přezdívky. Natočila ho Olga Malířová Špátová, která frontmana kapely Olympic doprovázela s kamerou skoro dva roky. Jandu zachytila nejen jako výjimečného kytaristu, zpěváka a skladatele, ale také jako nesmírně vstřícného a přemýšlivého člověka, kterému není lhostejné, co se kolem něj děje. Člověka, který i přes svou více než 60 let trvající slávu a úspěch „žije jako normální kluk“ a „nejvíc se děsí toho, že nebude mít co dělat“. Django je vlastně návodem na život, který Petr Janda chvilku trávil i se soustruhem v ruce, protože si ho prostě mohl po revoluci do dílny koupit. „Ale bacha, abych nebyl jak Ferda Mravenec,“ smál se muzikant při natáčení i při našem společném dvojrozhovoru, který by ale zvládli vést i zcela sami. Protože si pořád mají co říct: Olga se chce stále ptát a Petr je připravený jí odpovídat. A tak také sami začali.
Kouzlo Pražského jara spočívá v jeho pestrosti. Ve třech týdnech můžete zažít to nejlepší z klasické hudby
Letošní ročník Pražského jara zahájí 12. května světově proslulí Berlínští filharmonikové Mou vlastí od Bedřicha Smetany. „Zahajovací koncert je fenomén, v den zahájení prodeje se počítají minuty, než se vyprodá,“ říká v našem rozhovoru ředitel Pražského jara Pavel Trojan. Přenos koncertu tak bude možné sledovat třeba i venku na pražské Kampě, kde jako předskokani slavných hudebníků vystoupí žáci základních uměleckých škol. I to ukazuje, jak je festival rozsáhlý a různorodý. „Jsou to ta velká jména ze zahraničí, vedle nich skvělí komorní hráči, jak zahraniční, tak domácí. Vedle legend mladí umělci. Tedy velcí, malí, slavní, na začátku kariéry, stará hudba, nová hudba… V téhle pestrosti spočívá kouzlo Pražského jara,“ zve nás na největší český festival klasické hudby Pavel Trojan.
Kulturní výběr Mladého světa
Do kin druhý květnový čtvrtek vstupuje jedinečný český film Jedna noc, nejen o sexuálních livechatech, z něhož je náš otevírací snímek. Nenechte si ujít třeba ani životopisné filmy Maria Montessori nebo Back to Black o Amy Winehouse a samozřejmě dokument o Petru Jandovi Django, jemuž jsme věnovali v tomto čísle úvodní rozhovor. V našem Kulturním výběru vás upozorníme třeba také na „Kozu“ v Divadle Bez zábradlí nebo brněnskou Rusalku, podobně jako na vybrané desky, které jistě stojí za pozornost.
Česká kultura nás v zahraničí skvěle reprezentuje. Letos třeba představíme Kafku Tchaj-wanu
Jitka Pánek Jurková vede od prosince Česká centra, jejichž úkolem je dávat vědět světu o české kultuře a vést takzvanou kulturní diplomacii, navazující na tu klasickou. Nová generální ředitelka má v tomto ohledu velké zkušenosti, ještě nedávno vedla České centrum v Bruselu a před pár měsíci jí vyšla také související popularizační kniha Ambasadoři bohémy. „Klasická hudba je naší jasnou devízou, napříč světem. K tomu běžnému povědomí se ale snažíme přidávat i současné tvary, které jsou neméně zajímavé. V tomto oboru to jsou třeba české videohry, navazují na slavnou éru ve světě dobře známé české animace,“ říká Jitka Pánek Jurková v našem rozhovoru, v němž odhaluje i své nejbližší plány a cíle.
Dostávám nálepky jako terorista nebo chcimír. Ale i s těmi umím žít
Někdejší herec, novinář, politik a současný kastelán se angažuje v příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, stejně tak jako mezi Izraelem a obyvateli Gazy. A také podrobuje silné kritice současnou vládu. Za své názory je často nálepkován slovem chcimír a je cílem, jak tomu sám říká, lynče mediálních saní.
Praha je zase o něco charismatičtější: Zvon #9801, výstava v Clam-Gallasově paláci i nový Máj
Hlavní město se stále vyvíjí, a tak může nabídnout řadu lákadel i těm, kteří v něm bydlí nebo ho už mnohokrát navštívili. Viděli jste například už pamětní Zvon #9801 na Náplavce? Navštívili jste zrekonstruovaný Clam-Gallasův palác? A jak se těšíte na novou podobu ikonického Máje, který ozdobí nové dílo od Davida Černého?
Český design už je dávno dospělý
Jana Zielinski je zakladatelkou a ředitelkou mezinárodního festivalu Designblok. Angažuje se také v propojování zástupců firem, které spolupracují s designéry. Jak se jí podařilo vybudovat festival v době, kdy o našem designu nikdo moc nevěděl? A co přilákalo milovníky umění do Mikulova? Proč je důležité inovovat naše lidové zvyky a tradice?
Tak jsem tu zpátky, kamarádi!
Když se řekne Pepa Melen, automaticky se každému v hlavě spustí legendární hit 80. let Né, pětku né, který zpíval coby malý kluk. Pepa Melen už ale mezitím dospěl, loni se přidal do klubu padesátníků a dávno není zpěvákem jednoho hitu. Působil v několika rádiích, na Dvojce Českého rozhlasu je jedním z tvůrců pořadu Srdcovky od Dvojky a v televizi A11 má pořad Hvězdná kavárna Pepy Melena. Na stanici moderuje také relaci Dobrý večer s A11, opomenout nelze ani jeho vlastní značku kávy, a především připravovanou desku, ze které je zatím na světě singl s příznačným názvem Tak jsem tu zpátky, kamarádi!
Mojra radí
Obtížné usínání a časté buzení, rozpaky z konzultací u psychologa nebo ponižování ze strany tchána a následně i manžela. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.