Mladý svět - 3/2024

Novinka
49 Kč / časopis
Skladem

Jan a Marsell Bendigovi jsou talentovaní a sympatičtí mladíci, až nečekaní slušňáci, kteří za všechno několikrát poděkují, ale hlavně bráchové. Vzájemně se znají možná nejlépe na světě a jejich spojenectví dotváří fakt, že spolu skoro neustále mluví anglicky. Proč vlastně, se dozvíte v našem velkém rozhovoru. Ten můžeme nazvat „Velkou zpovědí“, protože v něm řešíme i nepříjemná témata včetně útoku moukou na Honzu před předáváním Českých slavíků. Jak to teď celé komentuje? V tom rozhovoru se ale hlavně věnujeme jejich práci a také společným projektům, třeba internetovému komediálnímu seriálu Iveta a Marcela, který můžete nově vídat rovněž na televizi A11. Teď ale ještě zůstaňte na stránkách Mladého světa. Díky spolupráci s časopisem Harmonie vám v březnovém čísle přinášíme velký rozhovor, který vedl generální ředitel České filharmonie David Mareček s jejím novým hlavním hostujícím dirigentem Sirem Simonem Rattlem. Mluvili jsme ale rovněž s DJkou roku, Theresií Klasek, nejen o její velké hudební cestě po Ibize. Aktuální plány Národního muzea představuje jeho generální ředitel Michal Lukeš, mluví už i o plánovaném Čingischánovi nebo Marii Terezii. „Spravedlnost je u nás pomalá. I když jsem nevinný, na svůj soud myslím obden,“ říká pak v další velké zpovědi tohoto čísla Mladého světa liberecký hejtman Martin Půta. Zahradní architekt Ferdinand Leffler vám pak poradí nejen jak si uspořádat zahradu, ale i jak si udělat pořádek v sobě. S Mladým světem se vydáte rovněž na procházku hudební Vídní nebo do saunových světů. Je toho ale ještě více.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Ti Bendigové se už dočista zbláznili,  řeknou si lidi, až v televizi narazí na Ivetu a Marcelu
Jan a Marsell Bendigovi baví na internetu statisíce diváků svými komediálními seriály. Jejich Iveta a Marcela nyní míří na obrazovky televize A 11. A bratři Bendigovi mají s těmito „echt Romkami“, jak říká Honza, ještě velké plány. Pošlou je za dalšími dobrodružstvími do Itálie a rádi by o nich jednou natočili i film, který poběží v kinech. Honza se zároveň chystá na svůj doposud největší koncert v pražském O2 Universum, Marsell se objeví hned ve dvou seriálech Jana Hřebejka a aktuálně hraje i v divadelní hře režírované Janem Svěrákem. Jen ten zmiňovaný koncert měl být už v březnu, vzhledem k mediální kauze ohledně zinscenování či nezinscenování útoku moukou na Honzu před Českým slavíkem a související nepohodě, bude ale až v listopadu. I když i teď je už nálada o hodně lepší, ještě to všechno není tak úplně „perfect“, jak by si mezi sebou Honza s Marsellem asi řekli. 

Rafael Kubelík mi změnil život, říká nový hlavní hostující dirigent České filharmonie Sir Simon Rattle 
Pět let od svého prvního koncertu s Českou filharmonií se sir Simon Rattle stává je- jím hlavním hostujícím dirigentem. Smlouvu uzavřel s orchestrem na pět let a jeho titul nese přívlastek „k poctě Rafaela Kubelíka“. Filharmonie mu ho propůjčila na jeho vlastní přání a se souhlasem Kubelíkovy rodiny. V den devětašedesátých narozenin sira Simona jsme si proto telefonicky povídali nejen o České filharmonii, ale také o Symfonickém orchestru Bavorského rozhlasu, o soudobé hudbě, koncertních sálech a samozřejmě o Rafaelu Kubelíkovi. 

Ibiza je rájem nejen pro dýdžeje, ale i pro všechny milovníky hudby 
DJka roku Theresia Klasek svou kariéru nastartovala vskutku raketově, i ve velké konkurenci totiž umí zaujmout. Třeba tím, že kombinuje DJ performance s živým hraním na bicí. Díky výhře v soutěži Desparados DJno.1 tak dostala loni možnost natočit klip na Ibize, kde rovněž vystupovala, a to všechno ji opět velmi posunulo. „Ibiza byl jeden velký zážitek, který si budu pamatovat do konce života. Ostrov je sám o sobě kouzelný a v kombinaci s natáčením a hraním to byla nezapomenutelná jízda,“ říká v našem rozhovoru Theresia. 

Kulturní výběr Mladého světa 
V této pravidelné rubrice pro vás každý měsíc předvybíráme zajímavé filmy, divadelní hry nebo knihy. Pro tyto týdny volíme třeba atmosferický thriller Smršť, z něhož pochází i doprovodná fotografie, snímek pro celou rodinu Gump – jsme dvojka, premiéru Činoherního klubu Milá Evičko, milý Luďku s hostující Danielou Kolářovou nebo nového Casanovu s Martinem Pechlátem a Lucií Trmíkovou. 

Národní muzeum představí Smetanovu Mou vlast i kostýmy z Metropolitní opery. Už se ale připravuje i na Čingischána nebo Marii Terezii 
Národní muzeum se letos velkolepě připojuje k Roku české hudby, u příležitosti 200. výročí narození Bedřicha Smetany chystá třeba komplexní výstavu Má vlast, ale české umělce bude prezentovat také v New Yorku, a to výstavou České primadony v Metropolitní opeře. V plných přípravách jsou pak velké výstavy na další léta, třeba Čingischán, poklady Národního palácového muzea z Tchaj-wanu, dinosauři nebo Marie Terezie, představuje v našem rozhovoru generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. 

Spravedlnost je u nás pomalá. I když jsem nevinný, na svůj soud myslím obden 
Martin Půta je aktuálně nejdéle sloužícím českým hejtmanem. V čele Libereckého kraje stojí už skoro dvanáct let, po tři funkční období, a na podzim bude do jeho vedení znovu kandidovat. Skoro deset let přitom čelí trestní kauze a podezření, že vzal úplatek. To ale po celou dobu odmítá a na jeho straně stojí i velká část obyvatel Libereckého kraje. Kdy soudní řízení skončí, není vůbec jasné, přesto má Půta množství plánů. Ať už v dopravě, které se odborně primárně věnuje, nebo třeba v oblasti animovaného a herního průmyslu, kdy chce, aby kraj navázal na úspěšný a již tradiční festival Anifilm. 

Elektromobilní revoluce může přijít do pěti let. Rychlý nástup alternativních pohonů ilustruje i ecorally 
Automobilové závody procházejí revolucí a takzvané ecorally budí stále větší zájem. Vyzpovídali jsme tak tři dvojice závodníků, kteří ve spolupráci s Peugeotem ukazují, kam už pokročila elektromobilita a proč je důležité věnovat se i při závodění udržitelnosti. Na následujících stranách tak nabízíme sérii odpovědí manželů Petra a Martiny Vomáčkovových, Kryštofa a Nikoly Hájkových a také Lucie Kudrnovské a Kláry Kolomazníkové. 

Se zahradou je to jako se psem. Důležité je rozmyslet se, co vlastně chcete
Když se ho lidé ptají, jak se má, odpovídá stručně: Tak, jak si zasloužím. Vysvětluje, že jde o takové cvičení, kdy si promítne, co dává a co dostává zpátky, jestli je obojí v rovnováze. Ferdinand Leffler, zakladatel ateliéru zahradních architektů Flera, tvrdí i to, že bez takové přiměřenosti se žádná zahrada nestane místem, kde můžete být sami sebou. A mění tím pohled, jakým lidé vnímají své zahrady. Jak vybudoval značku ateliéru Flera? Jak důležitá je pro něj v profesi důvěra? A jak si udělat v zahradě – a možná i v životě – místo pro radost? 

Mozart, Straussové i Falco: Hudební procházka po Vídni 
Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát, už jen proto, že byla mekkou českých muzikantů. Spojení dodnes najdeme na tisíc. Při každé návštěvě tohoto města nás tak polije nostalgický pocit něčeho důvěrně známého i společné historie, sdílených chutí a vkusu. Ve Vídni můžete vyrazit jakýmkoli směrem a vždy narazíte na významné památky naší společné historie. Tentokrát vám ale představíme jednu konkrétní tematickou procházku po tomto městě hudby, štrúdlu, fiakrů a kávy.  

Máte rádi pořádné teplo? Ponořte se do saunových svět 
Pryč jsou časy, kdy saunaři vytvářeli malé spiklenecké komunity kolem saun, které rozhodně neposkytovaly zážitky ani komfort těch dnešních. Dnes má Česká republika nespočet saunových světů a zahrad, mistry rituálů, a návštěvník si může vybrat, jestli touží po meditacích, přírodě, luxusu, nebo neuvěřitelné pestrosti aquaparků, kde se odehrávají tematické festivaly. Kam se tedy vydat? 

Mojra radí 
Problémy s intenzitou sexu, vyrovnání se se smrtí dítěte nebo možná šikana ze strany učitele. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás. 

Jak rozumět umění? V prostředí sochy
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem v pravidelném seriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz