Mladý svět - 12/2023

49 Kč / časopis
Skladem

Pomalu končící rok byl pro řadu osobností zlomový. Tak třeba Roman Zach oslavil padesátiny a také poprvé režíroval činohru. Anna Kameníková začala hrát ve Viole, kterou milovala už jako studentka. Martin Vopěnka napsal několik nových knih, absolvoval literární tour po USA a také dostal bulharskou čtenářskou cenu. Radek Jaroš si připomněl čtvrtstoletí od výstupu na Mount Everest a má před sebou nový cíl, vylézt 14 nejizolovanějších hor světa. Český rozhlas oslavil 100 let své existence, k čemuž vydal objemnou knihu Rozhlasto, směle vyčnívající z výběru zajímavých historických knih letošního roku podle Mladého světa. Nadace knížete z Lichtenštejna nabídla České republice historický smír. Mohli bychom pokračovat, ale raději vás pozvu na následující strany Mladého světa, kde si toho přečtete ještě daleko více. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Krampusové, nebo čerti? Výstavištěm prošel rej strašidelných masek
Pochůzky Krampusů, u nás bychom asi řekli čertů, vycházejí z podhůří rakouských Alp, postupně zdomácňují ale i u nás. Prohlédněte si, jak nejzajímavější letošní masky vlastně vypadaly. 

Roman Zach: Řekl jsem si buď teď, nebo kdy jindy už
Roman Zach si letos ve svých padesáti vyzkoušel úplně novou roli, v Divadle Bez zábradlí režíroval komedii Láska z mládí. Bavilo ho to, a tak se aktuálně rozhlíží po dalších textech, které by mohl představit. „Ta zodpovědnost za celek, kterou jen jako herec úplně nemáte, mě bolela, ale i bavila. Takže proč to nezopakovat… I když ne výhradně, nebudu dělat jenom to,“ říká v našem rozhovoru, ve kterém vzpomíná i na to, jak mu svého času babičky vozily do divadla koláče, aby ho jako vyhublého doktora Šebka z Ordinace v růžové zahradě vykrmily a nabízely mu, ať otevře gynekologickou ordinaci třeba v Broumově. 

Anna Kameníková: Violu jsem zbožňovala už na konzervatoři. A teď tam můžu hrát
Anna Kameníková se nedávno představila v nejnovější inscenaci Divadla Viola Vděk. „Hlavní postava té hry trpí afázií, ztrácí tak slova, je neschopná rozeznat význam některých z nich. Už není schopna bydlet sama, ztrácí schopnost pohybu. Rozmlouvá tak se svým logopedem a se svou chráněnkou, kterou tedy hraju já,“ přestavuje představení, které vzniklo na základě stejnojmenného románu Delphine de Vigan. „Violu jsem zbožňovala už když jsem chodila na konzervatoř a jelikož nejsem úplně stavovská herečka, ten prostor mi naprosto vyhovuje. Je to malinkaté divadlo, hrajeme tam jenom tři, je to komorní a moc milé. Zatím jsem velmi spokojená,“ směje se v našem rozhovoru, v němž probereme i její slavnou Boženu, práci na audioknihách, vaření nebo to, že rozhovory vlastně poskytuje dost nerada.

Martin Vopěnka: Pořád věřím v sílu textu. U nás i v zahraničí
Spisovatel Martin Vopěnka má za sebou mimořádně úspěšný rok. Absolvoval turné po Spojených státech amerických, v Bulharsku dostal čtenářskou cenu a k tomu vydal hned tři nové knížky, poezii, čtení pro nejmenší Sofinka a paměť stromů či encyklopedii abstraktních pojmů pro děti Na co nemůžeš sáhnout. Zaujaly ale rovněž počiny jeho nakladatelství Práh, zejména bestseller prince Harryho Náhradník.

Poslední aristokratka se vrací a tentokráte je ve varu
Začátkem příštího roku zamíří do kin komedie Aristokratka ve varu. Druhý příběh podle populárních románů Evžena Bočka, jichž se prodalo už kolem půl milionu kusů. Rovněž půl milionu diváků navštívilo v kinech Poslední aristokratku, tedy první příběh Kostkových z Kostky. Návrat šlechticů v podání Hynka Čermáka, Tatiany Dykové a Yvony Stolařové a zámeckého ansámblu neboli Martina Pechláta, Elišky Balzerové a Pavla Lišky si nenechává ujít ani Mladý svět. Ten je navíc mediálním partnerem nového filmu, který se bude promítat od 18. ledna. 

Rozhlasto, Kronika třetí republiky nebo osobní zkušenost s vietnamskou válkou. Mladý svět vybírá z letošních knih o historii
Velkolepý stoletý příběh Československého, respektive Českého rozhlasu. Devět žen, které chtěly nacisté nebo komunisté semlít, ale ony se nedaly. Hrůzy koncentračních táborů, podobně jako vietnamské války. Nástup komunistů den po dni. Ale také dějiny Velké Británie z úplně jiného pohledu, než jsme tradičně zvyklí. To jsou jen některé ze zásadních historických knih, které letos vyšly. 

Tuvia Tonenbom: Politická korektnost je nová diktatura
Jestli izraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbom opravdu něco není, pak rozhodně politicky korektní. Dokáže odkrývat nešvary dnešního světa jako málokdo, trefně, tvrdě, ale s břitkým vtipem a nadhledem. Léta jezdí po planetě z místa na místo a sleduje proměny společnosti, nedávno zavítal také do Česka představit svou novou knížku Z New Yorku do Brna. Jeho kniha je plná zábavných dialogů i pronikavých pozorování. Za vším tím vtipem jsou ale často překvapující i kruté pravdy, o kterých bychom raději nevěděli.

Radek Jaroš: Splněný sen znamená nový začátek. Jaroš chce po osmitisícovkách pokořit i 14 nejizolovanějších hor světa
Nejlepší český horolezec Radek Jaroš nedávno přidal ke svým úspěšně zdolaným 14 osmitisícovkám medaili za zásluhy od prezidenta republiky. A před sebou má další metu – touží pokořit 14 nejizolovanějších hor světa. Nejen o tom, ale i o nutné aklimatizaci ve výškách, hmotnosti vybavení nebo jeho knihách se dočtete v jedinečném rozhovoru vedeném Janem Antonínem Duchoslavem, představitelem darebného Vikyho Cabadaje v legendární komedii Sněženky a machři.

Trhy, kam se podíváš. Adventní toulky za hranicemi 
Na cesty se teď vydávají nejen lyžaři, čím dál populárnější jsou víkendy v příhraničí a v zimě lákají hlavně adventní trhy. Koneckonců, jiný kraj, jiný mrav, jiné pochoutky, koledy, punče i čajíky. Zkrátka, za zážitkem nemusíte tisíce kilometrů. Exotické chutě i oslnivé památky máme totiž skoro za humny. My jsme se zaměřili na ty v Polsku a na Slovensku.

Mirka Van Gils Slavíková: Ráda se usmívám. Zjistila jsem, že mi lidé úsměv vracejí. A to je přece krása!
Dokonale nepřehlédnutelná a energická cukrářka Mirka van Gils Slavíková je nejen špičkou ve svém oboru, ale i českým národním pokladem. Za svou kariéru procestovala mnoho zemí a sbírala cukrářské i životní zkušenosti v různých koutech planety od Afriky, přes Ameriku až po Francii nebo Nizozemsko. Se vždy pozitivně naladěnou Mirkou jsme si povídaly o tom, jak slaví Vánoce, o české cukrařině a o její nové knize Štědré a voňavé. Materiál přebíráme z časopisu Innspirace, který má stejného vydavatele jako Mladý svět a jež vám doporučujeme rovněž ke čtení.

Vzdáme se nároků i kompenzací a o Lednici i Valtice se postaráme společně, nabízejí Česku Lichtenštejnové
Spory o dřívější lichtenštejnský majetek na území České republiky se táhnou už léta. Na konci letošního roku ale přišla Nadace knížete z Lichtenštejna s historickou nabídkou na smír. Jak v diskusi Lawyers & Business: FORUM vysvětlil její mluvčí Michal Růžička, ne proto, že by se bála prohry. Ale vzhledem k tomu, že se chce o majetek vhodně postarat a zušlechťovat ho. Tak jak knížecí rodině káže její rodové poslání

Jan Šťovíček: V motosportu jsme pořadatelskou velmocí s vynikajícím renomé ve světě
Motosport má v České republice dlouhou tradici, stejně jako Autoklub ČR, navazující ještě na Český klub motocyklistů a Český klub automobilistů, ustanovené ještě za Rakouska-Uherska. „Příští rok pro nás bude opravdu výjimečný i tím, že si připomeneme 120. výročí našeho založení,“ říká v našem partnerském rozhovoru jeho prezident Jan Šťovíček. „Patříme tak mezi nejstarší spolky v zemi, Autoklub ČR si za tu dobu vybudoval pozici pevné součásti české občanské společnosti. V rámci oslav jubilea připravujeme řadu aktivit, která se budou prolínat celým rokem 2024.“

Jak rozumět umění? Umění abstrakce
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem – jehož  olej na plátně The Work of Art se mimochodem na podzimní aukci Galerie Kodl vydražil za pro něj dosud rekordní cenu, k čemuž gratulujeme – v pravidelném seriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět. Tentokrát o abstrakci a o tom, jak ji vnímat.

Mojra radí
Manžel, který si píše s jinými ženami a pro manželku je to zraňující. Partner, jenž si vůbec nechce povídat a na otázky reaguje více než podrážděně. Nebo neustálá nedůvěra. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz