Mladý svět - 1/2024

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Při tom rozhovoru jsem zažil scénku jako z filmu s Hynkem Čermákem. „Vyberte si jakékoliv představení v jakémkoliv divadle, kde hraju a sejdeme se tam o hodinu dřív, než tam musím být,“ odvětil mi jeden z nejpopulárnějších herců dneška na to, jestli bychom spolu mohli do Mladého světa udělat rozhovor. O pár týdnů později, v den, který jsem si vybral já, jsem v podvečer přešlapoval před Divadlem Palace na Václavském náměstí. Přesně v pět – tedy podle dohody – se přede mnou objevil Hynek Čermák. Dovedl mě do zákulisí, na sedačku hodil bundu, řekl mi, ať si někam sednu a beze slova někam odešel. „Chcete kafe?“ houknul na mě za pár minut z nedaleké kuchyňky. Pak se vrátil a otevřeně se mnou rozmlouval, hlavně o divadle. To je jeho vášní a přemýšlí o něm opravdu do hloubky. „Celoživotně inklinuju ke komedii a byl to i důvod, proč jsem začal dělat divadlo,“ zaznělo v našem povídání a nejen díky této větě patrně začnete Hynka Čermáka vnímat jinak než dřív. Jako menšího drsňáka. Takže role Franka Kostky v aktuální Aristokratce ve varu, jejímž je Mladý svět hrdým mediálním partnerem, je pro něj jako dělaná. S Filipem Březinou jsme mluvili nejen o filmu Franta mimozemšťan, jehož jsme rovněž mediálními partnery, ale také o jeho stále hvězdnější herecké kariéře. Ta pro tuto chvíli a prozatím vyvrcholila nadšeně přijatým seriálem České televize Smysl pro tumor. Zajímavý rozhovor přinášíme i s dalším hercem, Matějem Hádkem. Otevíráme taktéž novou pravidelnou rubriku, Kulturní výběr Mladého světa, v němž vám nabídneme souhrn zajímavých a aktuálních (nejen) filmů i knih. Vypravíte se s námi také za kulinářskými specialitami Budapešti nebo do Finska za polární kruh. Dočtete se, jak funguje ukázkový antikvariát 21. století, a to v rozhovoru se zakladatelem Knihobotu Dominikem Gazdošem. Opět je toho ale ještě daleko více. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Že hraju hlavně drsňáky? To se vám jen zdá
Hynek Čermák začal nový rok zostra. V Divadle Bez zábradlí zkouší se svým synem Bořivojem kontroverzní hru Koza aneb Kdo je Sylvie a v kinech právě září jako hrabě Frank Kostka v pokračování humorných příběhů Evžena Bočka Aristokratka ve varu. Dohrává také dvě představení v Dejvickém divadle, jehož soubor – stále ještě nedávno – opustil, kvůli velké potřebě „začít něco nového a nově se na divadlo podívat“, jak říká v našem následujícím rozhovoru.

Konečná pro samolibou spokojenost. Šokující předpovědi Saxo Bank pro rok 2024
Každoročně vydává společnost Saxo své Šokující předpovědi pro příští rok. Ty se zaměřují na řadu nepravděpodobných, ale přitom ne zcela doceňovaných událostí, které by v případě, že by k nim opravdu došlo, mohly pořádně rozvířit finanční trhy. Vydání těchto „černých labutí“ pro rok 2024 si můžete přečíst na následujících řádcích. 

Stýská se mi po divadle. Kdybych si dal odpočinkový rok, hrál bych ho víc
Matěj Hádek věděl, že chce být herec už od třetí třídy a vlastně ani netušil, co jiného by mohl dělat. Dnes hlavně natáčí filmy a seriály, za Kobry a užovky dostal Českého lva a nedávno zazářil jako vědec v povedeném sci-fi Bod obnovy, oceněném nyní v rámci Českého lva diváckou cenou.. Od filmování by si ale rok před svou padesátkou možná rád trochu odpočinul a věnoval se především své rodině. A také divadlu, které mu začíná chybět. I když si uvědomuje, že by to nebylo tak úplně možné.

Ve vesmíru nejsme sami. Ale mimozemšťané nás určitě nenavštěvují
Filip Březina momentálně hraje hvězdáře Blažeje v komedii Franta mimozemšťan, promítané od 8. února v kinech za mediálního partnerství Mladého světa. A v České televizi se slibně rozběhl seriál Smysl pro tumor, kde ztvárnil přímo hlavní roli. Roli úspěšného a nadaného studenta medicíny, kterého nečekaná diagnóza donutí zamyslet se nad tím, jak žije a proč. V reálném životě se snaží s problémy poprat, ať už je situace jakákoliv.

Kulturní výběr Mladého světa
Otevíráme novou pravidelnou rubriku: každý měsíc vám předvybereme zajímavé filmy, divadelní hry nebo knihy. Pro tyto týdny volíme - nad rámec Aristokratky ve varu nebo Franty mimozemšťany, o nichž jste četli již na našich předchozích stranách – třeba jedinečný dokument o Karlosovi, premiéru Činoherního klubu Nejbližší nebo drsný thriller ze života Karla IV.

Advokáti v odboji: Do operace Anthropoid se zapojil i sedmdesátiletý Antonín Klouda a jeho synové
JUDr. Antonín Klouda působil jako poslední předválečný a první poválečný předseda Advokátní komory v Čechách. Své funkce v čele Komory se dvakrát vzdal, protože nechtěl kolaborovat s nacisty ani komunisty. Během druhé světové války se společně se svými pěti syny, z nichž čtyři byli rovněž advokáty, významně zapojil do odboje. Mimo jiné spolupracovali se skupinami Steel a Silver A, které zabezpečovaly rádiové spojení s Londýnem, a výsadkem Anthropoid, jehož členové Jan Kubiš a Jozef Gabčík úspěšně provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V roce 1943 byl Antonín Klouda zatčen a spolu se syny Vratislavem a Jiřím a synovcem Jiřím deportován do koncentračního tábora. Syna Vladimíra zatklo pro jeho odbojovou činnost gestapo a v říjnu 1944 byl popraven. Syn Ivan byl v koncentračním táboře již od září 1939. Po nástupu komunismu byl navíc jeho syn Jiří odsouzen na 12 let tvrdého žaláře ve zinscenovaném politickém procesu v roce 1951. „Nezapomínejme na advokáty-hrdiny, abychom měli další, až je budeme potřebovat!“ Tak nějak by mohlo znít motto našeho rozhovoru s Janem Kloudou a jeho otcem Vladimírem, potomky hrdinného prezidenta Advokátní komory v Čechách.

Výstava Baroko v Bavorsku a v Čechách: Národní muzeum láká na unikátní skvosty
V Historické budově Národního muzea mohou návštěvníci aktuálně spatřit mnohdy nikdy nevystavené nejvzácnější umělecké skvosty baroka z období 100 let 17. a 18. století české a bavorské provenience. Česko-bavorská zemská výstava, jejíž pojistná hodnota atakuje 340 milionů korun, navazuje na výstavu v německém Řezně, přináší však navíc barokní poklady ze sbírek Národního muzea i od českých a zahraničních zapůjčitelů. Vzácná přehlídka unikátních uměleckých děl uspořádaných do šesti tematických celků boří zažité stereotypní představy o baroku jako o období temna a politických konfliktů a do popředí staví epochální rozmach prezentující obě země jako společný kulturní prostor propojený vzájemnou inspirací.

Knihobot vrátí do oběhu zhruba 300 tisíc knih měsíčně
„Knihobot bude brzy největším webem na českém internetu, kam lidé chodí pro knížky,“ říká jeho zakladatel a CEO Dominik Gazdoš. Onlinový antikvariát se po České republice a Slovensku rychle etabluje i v Německu a v Rakousku. „Naše nabídka je také daleko širší než u jakéhokoli knihkupce. Nabízíme zhruba 300 tisíc unikátních titulů, to jen tak někdo říct nemůže,“ usmívá se v našem rozhovoru. 

Jedlíci na cestách v Budapešti
Tomáš a Jarda jsou cestovatelé, kteří každoročně navštěvují hned několik zemí a za- měřují se na prozkoumávání lokálních specialit. Své putování za gastronomickými po- klady dokumentují na svém YouTube kanále Jedlíci na cestách. Také si nenechte ujít ani oblíbený pořad Jedlíci na cestách na televizi A11. Tomáš a Jarda poradí, jak si kousek zemí, které navštívili, přenést do vlastní kuchyně. 

Bílé peklo: Z finské Nokie pocházejí nejen telefony, ale i první zimní pneumatiky
Finský Nokian Tyres vynalezl první zimní pneumatiku na světě. Kromě nového testovacího okruhu ve Španělsku má daleko za polárním kruhem unikátní testovací středisko. Ve dne v noci tam firma v mrazivých podmínkách každoročně otestuje na 20 tisíc různých pneumatik.

Vánočních kil se zbaví maximálně 14 procent z nás. Jak tedy správně zhubnout?
Jak správně hubnout? Jak žít zdravě a vyváženě? Jak zůstat fit? Otázky, které si klade mnoho z nás na začátku každého nového roku. A platí v roce 2024 v tomto nějaké nové trendy?

Jak rozumět umění? Proč muzea a galerie budují sbírky aneb After Pietro Bembo
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem v pravidelném seriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět. Tentokrát o tom, jaké to je, když si dílo umělce pořídí do svých sbírek kulturní instituce. 

Mojra radí
Matka alkoholička, která se uzavírá před zbytkem rodiny, neustále nedůvěřivá a nespokojená přítelkyně, která si to ale zároveň vyčítá nebo šikana ve škole. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz