Lawyers & Business - 5/2023

149 Kč / časopis
Skladem

V novém čísle Lawyers & Business se setkávají hned dva velcí oslavenci a také dva hlavní vítězové ocenění Advokátní kanceláře roku podle Lawyers & Busines, tedy firmy PRK Partners a Dentons. U příležitosti 30 let působení PRK Partners na českém právním trhu tak s jejím spoluřídícím partnerem Václavem Bílým probíráme zásadní milníky v jejím vývoji, stejně jako aktuální dění v advokátním prostředí. „Kancelář PRK Partners začala v první polovině 90. let jako butik na bankovní právo. Prvními většími klienty byly dvě dceřiné banky zahraničních bankovních domů. Jedna z nich s námi prošla celým svým vývojem včetně likvidace, kterou jsme vedli, ta druhá, Creditanstalt, existuje dodnes, v důsledku několika po sobě jdoucích fúzí se jmenuje UniCredit i nyní patří k našim prominentním klientům. Takovýchto klientů ale máme více,“ dozvídáme se například. Ve stále lepší kondici je také „desetiletá“ Dentons. „České skupiny napříč spektrem rostou a daří se jim dotahovat velké transakce, provádí akvizice po celém světě. A s tím je spojena i naše práce, naše globální zapojení stále roste. V současnosti pracujeme na třech velkých transakcích v Americe, další jsou v Austrálii nebo v Jižní Africe,“ říká Petr Zákoucký a přidává například tuto informaci: „Indie je obrovský a perspektivní trh a byli jsme první zahraniční kanceláří, která tam otevřela pobočku, což nám samozřejmě pomáhá. Jednoduše se nám to tak prodává, mimo místních kanceláří tam nemáme konkurenci.“ Intenzivně se ale věnujeme i umělé inteligenci a jejímu vstupu do poradenského sektoru, v analýzách Barbory Blahutové a Romana Bazgiera ze Sniehotta & Vajda Legal, Tomáše Ditrycha a Jaroslava Menčíka z Mavericks a také Marka Poloniho z Eversheds Sutherland. Osobní zkušenost s vývojem aplikace Bishop pak popisuje Jiří Matzner z Matzner Legal.  Jakub Štilec se svými kolegy ze Štilec & Partners dává nahlédnout do právní argumentace, která se týká stavebního povolení na metro D. Přečtete si tradiční „seriály“ od Stanislava Servuse z Wardens a Valouch Servus a Marcely Káňové z Rowan Legal nebo příspěvek Unie podnikových právníků, která nedávno vyhlásila Podnikové právníky roku.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Vše nejlepší k 30. narozeninám, PRK Partners! Milníky ze života kanceláře i českého advokátního trhu s Václavem Bílým
Advokátní kancelář PRK Partners letos slaví 30 let na trhu. Za tu dobu urazila dlouhou cestu a nezvratně se zařadila mezi největší, nejlepší a nejrespektovanější právní firmy nejen na českém trhu. „Kancelář PRK Partners začala v první polovině 90. let jako butik na bankovní právo. Prvními většími klienty byly dvě dceřiné banky zahraničních bankovních domů,“ vzpomíná v našem partnerském rozhovoru její spoluřídící partner Václav Bílý, který do kanceláře zamířil krátce po jejím startu, v roce 1996. „V té době působili v kanceláři čtyři advokáti – otcové zakladatelé Procházka, Randl a Kubr a spolu s nimi Nataša Randlová. Já jsem byl vedle Roberta Němce a Martina Kříže třetím koncipientem a brzy po mně přišel Jan Kohout. Postupně jsme se všichni čtyři propracovali do sdružení jako partneři. Myslím, že jsem se ocitl v opravdu velmi dobré společnosti,“ připomíná v našem rozhovoru, v němž se ale samozřejmě dostáváme i k tomu, co kancelář dále čeká.

Příchod Jaroslava Fenyka odpovídá strategii, jak bude Dentons dál posilovat
Petr Zákoucký, Dentons
Globálně největší advokátní kancelář Dentons slaví letos deset let na trhu, a to v dosud nejlepší kondici. Stejně je tomu i u její české pobočky, která s tržbami převyšujícími miliardu korun a zhruba 130 lidmi nově doprovází klienty třeba i na indický trh a do svých řad přivítala emeritního místopředsedu Ústavního soudu Jaroslava Fenyka. Praha teď bude silněji slyšet i v rámci evropského boardu Dentons, jeho novým členem se totiž stal řídící partner místní kanceláře Petr Zákoucký. „Plnou parou vpřed, to je teď náš plán,“ říká v našem partnerském rozhovoru.

Umělé inteligence v právním poradenství: dobrý sluha, zlý pán
Barbora Blahutová, Roman Bazgier, Sniehotta & Vajda Legal
Nástroje generativní umělé inteligence (GPT) v současné době čím dál více vstupují do běžného pracovního života mnoha společností, advokátní kanceláře nevyjímaje. Zkratka GPT znamenající Generative Pre-trained Transformer, představuje model jazyka, který je schopen generovat přirozený text podobný lidské komunikaci. Jaké může být jeho využití v právu? A kde jsou naopak jeho limity?

Generativní umělá inteligence: kde končí zábava a začíná právo?
Tomáš Ditrych, Jaroslav Menčík, Mavericks 
Umělá inteligence je trošku jako právníci. Poskytuje rozporné informace, odpovídá neurčitě a čas od času si vymýšlí. Kromě toho ale umí také pomoct. V tomto článku se tak zaměříme na právní aspekty používání generativní umělé inteligence v každodenním životě, poukážeme na probíhající soudní případy týkající se AI a prozkoumáme právní pasti, které mohou uživatelé snadno přehlédnout.

Nástroj Bishop ukázal, že je umělá inteligence špatný sluha i špatný pán
Jiří Matzner, Matzner Legal
Před několika lety jsme se v rámci naší advokátní kanceláři Matzner Legal rozhodli, že bychom měli udělat něco, co by nám na jedné straně umožnilo rychle reagovat na opakující se dotazy nových i stávajících klientů, na druhé straně by to mohlo být užitečné i pro nás, protože by nám to do jisté míry uvolnilo ruce. Tak vznikl Bishop.

Jak právně implementovat rychlý vývoj softwaru nové generace
Marek Poloni, David Němeček, Eversheds Sutherland
Technologie AI má potenciál přinést rozsáhlé ekonomické a společenské příležitosti napříč celým spektrem různých odvětví. Tento rychlý vývoj však s sebou nese řadu právních a regulačních výzev. Je nezbytné zajistit regulaci činností a technologií, které mají vysoký dopad na mobilitu, životní prostředí, zdravotnictví, veřejný sektor a finance. Zároveň je třeba mít na paměti, že s prvky přinášejícími socioekonomické přínosy AI mohou být spojeny negativní důsledky pro společnost. Evropská unie a její členské státy tak čelí výzvě posílení své digitální nezávislosti a nastavení pravidel pro ochranu práv občanů. Současně však musí práva občanů vyvážit s dostupností nových technologií a vyváženou spolupráci s IT firmami.

Systémová podjatost s novou legislativou nezmizí. Jaký trend naznačuje klíčové rozhodnutí NSS po novele?
Jakub Štilec, Marek Balšánek, Vojtěch Brolík, Štilec & Partners
V průběhu léta, které tradičně bývá spíše časem dovolených, probíhal na Nejvyšším správním soudě (NSS) boj nejen o osud stavebního povolení metra D, ale i o výklad systémové podjatosti úředníků po novele správního řádu z roku 2018. V té se zákonodárce neskrývaně vymezil vůči dosavadní judikatuře, která podle něj příliš paralyzovala chod státní správy. Očekávání spojená s rozhodnutím byla vysoká, neboť NSS si doposud jedinou možnost vyjádřit se ke sporné problematice nechal proplout mezi prsty. Bylo tedy nasnadě, že podruhé se tak už nestane, notabene v případě tak exponovaném, jakým je metro D. Jak se soud s novelou vypořádal a co to znamená pro budoucnost posuzování systémové podjatosti, analyzují právníci ze Štilec & Partners, kteří stáli za přípravou argumentace stavebníka.

Ocenění Podnikový právník 2023 převzalo šest laureátů
Unie podnikových právníků ČR udělila za mediálního partnerství Lawyers & Business ocenění Podnikový právník 2023. Převzalo ho celkem šest laureátů. Ocenění v kategorii podniková právní kancelář získaly hned dva týmy: T-Mobile Czech Republic a innogy. V kategorii občanské právo uspěla Monika Potěšilová. Vladan Rámiš je Podnikovým právníkem 2023 v kategorii compliance. Mezi mladými právníky do 40 let, jimž je určena kategorie Perspektiva, zabodovala Kristýna Tranová. A ocenění v kategorii IT a technologické právo si odnesl Simeon Popov.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz