Lawyers & Business - 2/2024

Novinka
169 Kč / časopis
Skladem

Aegis Law už funguje jako lovebrand, dočtete se na výjimečné titulní stránce nového čísla Lawyers & Business, letos v pořadí druhého. Vedoucí advokátka této kanceláře Kateřina Demová, její advokátky Paulína Macháčová a Hana Treutlerová a také advokátní koncipientka Bára Straková totiž od nás dostaly v rámci partnerského rozhovoru stejné otázky. Všechny odpovídaly zvlášť, jinými slovy a jinou cestou ale dospěly k podobným závěrům, které dobře ilustrují realitu kanceláře, pro níž pracují: dát svým lidem šanci, chovat se k nim slušně a empaticky a společně růst. Mimochodem, právě Bára Straková připravila pro toto číslo i nesmírně zajímavou analýzu o dopadu umělé inteligence na sport a sportovní právo. O tom, že je na vzestupu herní právo, a to díky profesionalizaci e-sportu, píše zase Jaroslav Menčík z advokátní kanceláře Mavericks. Vypadá to, že lokální i globální plány nejen splníme, ale dokonce překročíme, o pět až 10 procent. Globální obrat za našich více než 6500 právníků a dalších specialistů působících v našich zhruba 100 kancelářích po světě by tak měl být kolem 3,7 miliardy dolarů. Ten rok byl obecně trochu těžší, makroekonomická a politická situace není úplně jednoduchá. Ale i v rámci toho jsme si vedli velmi dobře. Příchodem nových partnerů Michala Hinka a Tomáše Ščerby a dalších kolegů jsme se významně rozrostli,“ říká pak šéf české DLA Piper Miroslav Dubovský. Povídání je o to zajímavější, že jde vlastně o třírozhovor, do něhož se zapojují rovněž zmínění Michal Hink a Tomáš Ščerba. „Spravedlnost je u nás pomalá. I když jsem nevinný, na svůj soud myslím obden,“ konstatuje ve velké „zpovědi“ nejen o své konkrétní kauze liberecký hejtman Martin Půta. K umělé inteligenci a jejímu využití právníky se vracíme rovněž díky Unii podnikových právníků: dozvíme se, jak je to v JetBrains, Genu, Škodě Auto nebo v Microsoftu. Další analýzy nabízí například Jiří Matzner, Thomas Rechberger a Nicole Ragužová z Taylor Wessing, Vít Inquort z Eversheds Sutherland nebo David Padyšák z DLA Piper. Přečtete si rovněž aktuální informace o Zákonu roku od Deloitte Legal nebo pravidelné seriály od Stanislave Servusu a Marcely Káňové z Rowan Legal.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Síla DLA Piper se naplno ukazuje i v Praze
Miroslav Dubovský, Tomáš Ščerba a Michal Hink, DLA Piper
Miroslav Dubovský, Country Managing Partner DLA Piper v Praze, získal před necelým rokem pro svou kancelář velmi výrazné posily, opravdová právní esa. Nové partnerské pozice totiž zaujali Tomáš Ščerba a Michal Hink. Jejich specializace – technologie a Real Estate – se v DLA Piper rychle rozjely. Česká kancelář pak završí na konci dubna aktuální finanční rok velmi úspěšně. A právě tyto expertízy společně s M&A a litigacemi zjevně potáhnou firmu i do budoucna, jak jsme právě s Miroslav Dubovským, Tomášem Ščerbou a Michalem Hinkem rozebrali v následujícím rozhovoru.

Umělá inteligence ve sportu. Kde nám může pomoci a na co si musíme dát pozor? 
Bára Straková, Aegis Law
Umělá inteligence se stává součástí všedních dní a využití jejích technologií ve světě sportu není výjimkou, když největší roli zatím hraje ve sportu vrcholovém. V posledních letech se tak stala pomocníkem v oblastech jako jsou tréninkové metody, hodnocení výkonu sportovců, zapojení fanoušků nebo asistentem rozhodčích. Stejně jako v ostatních oblastech ale přináší umělá inteligence a její rychlá expanze mnoho právních otázek spojených s ochranou zúčastněných subjektů, když v souvislosti se sportem musí být brána v úvahu také specifická povaha tohoto prostředí a s tím spojená potřeba případného zavedení nových právních pravidel. 

E-sport se profesionalizuje, herní právo je na vzestupu
Jaroslav Menčík, Mavericks
Profesionální hraní počítačových her, dnes již obvykle označované za profi gaming nebo e-sport, v posledních letech zažívá raketový vzestup. Částečně trend těží i z pandemie, která zásadně pomohla dostat e-sportové turnaje do mainstreamového povědomí. Přestože starší generace mohou nad hraním her stále kroutit hlavou, mnoho lidí zjišťuje, že e-sport už dnes dospěl do takové fáze, kdy může představovat stabilní kariéru na plný úvazek. Objevuje se proto čím dál více profesionálních hráčů, kteří spolu soupeří napříč hrami všech žánrů. 

Aegis Law si nás získala svým přístupem 
Kateřina Demová, Paulína Macháčová, Hana Treutlerová a Bára Straková, Aegis Law
Vedoucí advokátka Aegis Law Kateřina Demová, její advokátky Paulína Macháčová a Hana Treutlerová a také advokátní koncipientka Bára Straková od nás dostaly v rámci partnerského rozhovoru stejné otázky. Všechny odpovídaly zvlášť, jinými slovy a jinou cestou ale dospěly k podobným závěrům, které dobře ilustrují realitu kanceláře Aegis Law: dát svým lidem šanci, chovat se k nim slušně a empaticky a společně růst.

Spravedlnost je u nás pomalá
Martin Půta, Liberecký kraj
Martin Půta je aktuálně nejdéle sloužícím českým hejtmanem. V čele Libereckého kraje stojí už skoro dvanáct let, po tři funkční období, a na podzim bude do jeho vedení znovu kandidovat. Skoro deset let přitom čelí trestní kauze a podezření, že vzal úplatek. To ale po celou dobu odmítá a na jeho straně stojí i velká část obyvatel Libereckého kraje. Kdy soudní řízení skončí, není vůbec jasné, přesto má Půta množství plánů. A už v dopravě, které se odborně primárně věnuje, nebo třeba v oblasti animovaného a herního průmyslu, kdy chce, aby kraj navázal na úspěšný a již tradiční festival Anifilm.

Byznysové příležitosti dneška:
Expo 2025 v Japonsku, vysokorychlostní tratě i nástup AI
Obrovskou byznysovou příležitostí pro české firmy bude nepochybně účast na světové výstavě Expo 2025, která začne v japonské Ósace v dubnu příštího roku. Je zřejmé, že vzhledem k charakteru akce je v případě zájmu o tuto možnost potřeba hlásit se co nejdříve. Jak vysvětluje Ondřej Soška, generální komisař české účasti na Expo 2025, událost není klasickým kontraktačním veletrhem, kam firmy jezdí vystavovat své produkty. „Je to unikátní globální platforma pro budování národní značky a nejsilnější nástroj ekonomické diplomacie,“ říká. 

Nová éra: Využití AI v praxi podnikových právníků
Včasná a efektivní implementace nástrojů umělé inteligence do praxe – s tímto cílem založila Unie podnikových právníků ČR nový AI Tým. „Podnikovým právníkům jsou inovace blízké a AI jim už teď výrazně usnadňuje práci. V novém týmu, který reaguje na AI revoluci, chceme zkoumat příležitosti i hrozby, jež umělá inteligence do činnosti podniků přináší, analyzovat výhody dostupných nástrojů a samozřejmě také vzdělávat další kolegy v Unii o možnostech využití,” vysvětluje prezidentka Unie Marie Brejchová. Jak konkrétně probíhá adaptace na nové technologie v praxi podnikových právníků? A které oblasti jejich práce AI nejvíce ovlivňuje? Ptali jsme se členů AI Týmu Unie podnikových právníků. 

Co se děje ve veřejných zakázkách a hospodářské soutěži? Evropská komise pokutovala Apple
Marcela Káňová, Rowan Legal
Advokátka Marcela Káňová pro Lawyers & Business opět připravila pravidelný přehled o aktuálním dění na poli veřejných zakázek a hospodářské soutěže. Dozvíme se tak o pokutě pro Apple nebo o metodickém dni k uveřejňování smluv na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Co to vlastně jsou obchodní zvyklosti a dobré mravy v obchodních vztazích
Jiří Matzner, Matzner Legal
Obchodní zvyklosti a dobré mravy představují tzv. neurčité právní pojmy, široce využívané napříč českým právním řádem. Jakkoliv jejich význam sám o sobě působí poněkud neuchopitelně, přesto je na ně pravidelně odkazováno v civilním právu, zejména v občanském zákoníku. K čemu tyto pojmy vlastně slouží v praxi a co vše si pod nimi lze představit? Pojďme si na tuto otázku v partnerské analýze odpovědět.

Přeshraniční přeměny společností budou jednodušší
Thomas Rechberger, Nicole Ragužová, Taylor Wessing 
Lze očekávat, že Poslanecká sněmovna v dubnu dokončí projednávání novely zákona o přeměnách obchodních společností a družstev. Poslanci by tak měli hlasovat také o pozměňovacím návrhu, kterým se má část novely vypustit, čímž by odstranili neshody, které ohledně ní dosud panují. Shrnutí nejpodstatnějších změn, které novela přináší, naleznete v následující analýze.

Změny zákona o obalech: O krok blíž novému zálohovému systému
Vít Inquort, Eversheds Sutherland
Návrh na změnu zákon o obalech, který přináší nově zavedení zálohového systému pro PET lahve a plechovky na nápoje, prošel připomínkovým řízením a patrně zamíří k projednání legislativní radou vlády. Z důvodové zprávy předkladatele návrhu, Ministerstva životního prostředí („MŽP“), vyplývá, že ročně je v České republice uvedeno na trh cca 1,8 miliardy kusů PET lahví a 0,8 miliardy kusů plechovek. Mimo tříděný odpad skončí přibližně každá pátá PET lahev a tři ze čtyř plechovek. Unijní legislativa přitom ukládá ČR povinnost dosáhnout od 1. ledna 2025 úrovně zpětného odběru minimálně 77 procent hmotnosti těchto obalů a od 1. ledna 2029 minimálně 90 procent hmotnosti těchto obalů uvedených v daném kalendářním roce na trh nebo do oběhu. 

Česko výrazně zaostává ve výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Co s tím?
David Padyšák, DLA Piper
Česká republika oproti evropskému průměru výrazně zaostává v podílu energie vyrobené solárními a větrnými elektrárnami. Vzhledem k nedostatečné státní podpoře výroby solární a větrné energie prostřednictvím větších elektráren zaostává i v růstu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Za posledních pět let se objem elektřiny vyrobené v solárních a větrných elektrárnách v České republice údajně zvýšil o 13,6 procenta, zatímco v celé EU činil nárůst téměř 88 procent. Hlavními výrobci elektřiny v České republice jsou stále uhelné a jaderné elektrárny. Oblast výroby energie z obnovitelných zdrojů tak čekají nové výzvy.

Jak se správně předávají firmy: Partnerství, vstupu investora a burza. Musíme mít 100% kontrolu?
Stanislav Servus, Wardens a Valouch Servus
Někteří podnikatelé jsou zvyklí podnikat zcela samostatně, chtějí mít maximální vlastnickou kontrolu, bez ohledu na to, že je to může limitovat v rozvoji jejich podnikání. Někteří podnikatelé udělali špatnou zkušenost se svými byznysovými partnery (a není jich málo), a nechtějí danou zkušenost opakovat. Pro řadu podnikatelů, i když zamýšlí předat jimi budovanou společnost či skupinu, na své potomky, je však možnost partnerství s jiným podnikatelem či podnikateli, nebo dokonce uvedení společnosti na kapitálový trh, zajímavou možností, jak budovanou a ovládanou společnost zásadním způsobem rozvinout. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz