CEO - 1/2024

169 Kč / časopis
Skladem

V prvním vydání magazínu CEO roku 2024 jsme se zaměřili na několik důležitých témat, které budou letos hýbat světem podnikání a byznysu. V rámci hlavního tématu jsme se rozhodli prozkoumat, jaké byznysové příležitosti mohou v tomto roce firmy využít ke svému dalšímu rozvoji. Rozhodně jich není málo. Jen namátkou – čeká nás rok, během kterého by měla proběhnout s nadsázkou řečeno domestikace umělé inteligence. Před masivním zaváděním AI do firemních procesů letos nepochybně stojí i české podniky. Pro zajímavost – společnost McKinsey tvrdí, že generativní umělá inteligence má potenciál spustit masivní vlnu růstu produktivity, která pravděpodobně zasáhne všechna odvětví a může globální ekonomice přinést až 4,4 bilionu dolarů ročně.

Stále rychleji se také rozjíždí výstavba tuzemské vysokorychlostní tratě, která je podle některých hlasů největším projektem v historii Česka, a to jak z pohledu finančního, tak z hlediska dopravního rozvoje země. Velké příležitosti čekají i na exportéry, například Polsko plánuje masivní investice do rozvoje infrastruktury a obrovské možnosti jsou také na ruskou agresí sužované Ukrajině. Běží rovněž programy na podporu přechodu na cirkulární ekonomiku nebo příprava účasti českých firem na Expo 2025.

Zajímavých a důležitých témat v tomto vydání CEO magazínu čtenáři pochopitelně najdou mnohem víc. O rozhovor jsme požádali Jana Kramperu, Tomáše Procházku a Vojtěcha Faltuse, kteří se před dvěma lety se rozhodli založit společnost Aegis Law, protože chtěli dělat advokacii tak, jak to považují za správné. Na začátku jich bylo šest, dnes už mají třicet čtyři členů, obratově vloni vyrostli o cca 30 procent na 40 milionů korun. „Z našeho pohledu je dlouhodobá spolupráce s jednotlivými členy týmu klíčovým prvkem pro to, aby bylo zajištěno, že jsou klientům efektivně poskytovány špičkové služby. Čím déle s jednotlivým kolegy a kolegyněmi spolupracujete, tím lépe spolu dokážete komunikovat. O to lépe pak fungují nastavené interní procesy a také komunikace s klienty. Ti jsou díky tomu zvyklí, že jejich problémy řeší lidé, kterým mohou věřit a na něž se mohou spolehnout,” uvedlo mimo jiné v rozhovoru.

Zabývali jsme se také tím, že Čína drží kvůli stoupajícímu saldu vzájemné obchodní bilance a také surovinové dominanci Evropskou unii v kleštích. Hodně jsme se věnovali i problematice umělé inteligence, která se mimo jiné stává velkou „pomocnicí“ kyberzločinců. Ti díky ní začínají mnohem snadněji vytvářet tzv. vyděračský software, který je velkou hrozbou pro firmy. Zajímali jsme se také o to, co určujícího pro budoucnost zaznělo na setkání globálních lídrů v rámci výročního zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu, o to, jestli má CEO nárok na odměnu za svoji práci nebo jak může firmám pomoct dobře nastavený systém pro uplatnění principů diverzity.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Byznysové příležitosti v roce 2024
Česká ekonomika není právě v nejlepší kondici, firmy jsou nucené čelit celé řadě (nejen) externích vlivů. Proto jsme se v hlavním tématu vydání zaměřili na možnosti, které by jim v letošním roce v jejich podnikání mohly pomoct.


Jak by čeští CEO nakopli ekonomiku a byznys
Mnozí experti tvrdí, že současné zpomalení české ekonomiky nemá cyklický, ale strukturální charakter. A že je proto nutné co nejdříve udělat zásadní změny, které by tuzemské hospodářství nastartovaly k dalšímu rozvoji. Proto jsme se zeptali několika podnikatelských osobností a požádali je o konkrétní návrhy toho, co by podle nich bylo potřeba udělat především.

Dokáže byznys čelit deepfake útokům?
Až na desetinásobek vloni meziročně vzrostl počet bezpečnostních incidentů s tzv. deepfake napříč odvětvími, jen v Evropě šlo o 780% nárůst. Podle odborníků budou hrozby spojené se sofistikovanými útoky a syntetickými médii v roce 2024 patřit k nejpalčivějším problémům v kontextu bezpečnostní politiky firem.

Co zaznělo na setkání světových lídrů v Davosu
Výroční zasedání Světového ekonomického fóra je vždy velkou událostí, už pro mimořádnou koncentraci významných osobností na jednom místě. Letos se v Davosu sešlo na 3 000 lídrů včetně 350 hlav států, vlád a také ministrů, aby hledali řešení globálních výzev.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz