Premium Guide - 9/2023

149 Kč / časopis
Skladem

Zveme vás na výpravu do světa financí a investic, který poslední dva roky doprovázené vysokou inflací notně ovlivnily. Nicméně právě ona inflace přiměla i konzervativní Čechy více přemýšlet o ochraně svých úspor a konečně začít investovat, ne pouze své úspory držet na bankovních účtech. Investorů, kteří sami nebo prostřednictvím fondů investují do akcií, už je více než polovina, a třetina využívá dluhopisy. Navzdory dění na trhu s realitami přibylo také investorů do nemovitostí, které jsou mezi Čechy dlouhodobě oblíbené.

Nabízíme vám nejen pohled na aktuální stav trhů a tradiční způsoby investování, tedy klasické fondy, akcie, dluhopisy nebo fondy kvalifikovaných investorů. Podíváme se i na různé typy investorů a nahlédneme také do světa alternativních investic, které mohou kromě finančního zhodnocení nabídnout i emoce a potěšení z investování. Nahlédneme do světa kryptoměn, který sice zaznamenal propady, ale stále má mnoho příznivců. A v neposlední řadě zkusíme nabídnout pohled do budoucnosti v podobě ESG investic, fintechu nebo AI, která nepochybně už nyní ovlivňuje nejenom finanční svět.

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH 

Investovat ano, ale kam a jak?
Svět již není a zřejmě už nebude, jak býval – agrese a válka jaderné mocnosti, inflace nemající pamětníky. Nikdo si není jistý, jaký zvrat či dokonce konec může přijít. U nás řádí především „největší ekonomické zlo“, tedy inflace. Hodnota korunových aktiv od roku 2020 letos klesne celkem o 30 %. A to během pouhých pár let, navíc při rozvratu veřejných financí: Čechy čeká silné utažení opasků.

Pavel Jíša: S klientem na jedné lodi
Řada lidí si myslí, že zhodnocování peněz je volba mezi velmi konzervativním uložením prostředků na spořicích účtech či nakupováním nemovitostí na jedné straně a dynamickým investováním do akcií na druhé straně. Vhodných alternativ v rámci trojúhelníku výnos – riziko – likvidita je ale ve skutečnosti mnohem víc.

Nuda, která vítězí
„Hot“ je celoživotní investiční plán a pravidelné investice. S Petrem Šimčákem, ředitelem pro investice společnosti Amundi Czech Republic, jsme si povídali nejen o tom, zda inflace „naučila“ Čechy investovat, ale zeptali jsme se ho i na aktuální investiční trendy, atraktivní obory, nebo jaké typy investorů lze mezi lidmi rozlišit.

Jak si vedou alternativní investice?
Alternativní investice mají sice mnohdy menší výkonnost než tradiční akciová portfolia, ale mohou se lépe chovat v krizových časech, kdy si svou hodnotu podrží či ji dokonce navýší. Těší se oblibě i v době vysoké inflace a nejistoty na tradičních finančních trzích. Pro zkušenější investory tak určitě jde o zajímavou možnost, jak vhodně doplnit své portfolio. Stále je však dobré pamatovat na diverzifikaci portfolia, které by se z většiny mělo skládat z tradičních investic.

Z divokého burčáku kultivovaným investičním aktivem
Kryptoměnové trhy ušly kus cesty. Na obzoru je mezinárodní regulace klasického střihu a kryptoměny je možné nakupovat stejně snadno jako frakční akcie, ETF nebo komodity. Kultivovaná uživatelská zkušenost je spolu se stabilním růstem celého světa kryptoměn pozvánkou pro všechny, komu decentralizované měny jako investiční aktivum zatím přišly příliš divoké. Časy živelného undergroundu už jsou historií a kryptoměnové trhy se otevírají široké investorské veřejnosti. 

Poptávka po ESG roste
Udržitelné investice se stále více prosazují jako stabilní součást portfolií investorů. Zvláštní místo si získávají zejména investice ESG, které ve srovnání s tradičními aktivy prokázaly lepší odolnost vůči výkyvům trhu.  Poptávka po nich stále roste, což zároveň vytváří tlak na nabídku.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz