Premium Guide - 9/2022

149 Kč / časopis
Skladem

Existuje oblast, které se i v dnešní době výjimečně daří, a tou jsou nové technologie. Nejde ani tak o to, že by vědci a inženýři najednou přicházeli s převratnými objevy, které okamžitě změní náš způsob života k lepšímu. Jde o to, že nové technologie jako řešení současných potíží dnes přijímají i ti, kteří tyto „novoty“ brali vždy spíše s rezervou. I ti nejkonzervativnější manažeři dnes investují do digitalizace svých firem – vědí, že bez toho už to nepůjde. Samozřejmě, využití průmyslového metaversu, o němž v našem časopise také píšeme, zůstává doménou společností jako BMW nebo NVIDIA, ale například optimalizace energetické spotřeby s využitím umělé inteligence, o čemž si také můžete přečíst, je už dnes skoro běžnou věcí. Přejeme vám zajímavé čtení našeho časopisu a doufáme, že vás třeba některý z našich technologických tipů inspiruje.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Digitální továrny – předehra k průmyslovému metaversu
Současný svět čelí řadě výzev, jež se od nástupu celosvětové covidové pandemie postupně přeměňují v krizi ekonomickou a v někde i politickou či společenskou. Společnosti se proto intenzivně snaží nalézt recept nejen na pouhé přežití v této nepředvídatelné době, ale současně si připravit pozice pro budoucí, trvale udržitelný růst.

Zrcadlovky vs. bezzrcadlovky: bod zlomu je za rohem
Kdybychom dali na články v médiích, můžeme nabýt dojmu, že jsme svědky bitvy století: Digitální zrcadlovky jako prověřená klasika (první představil Kodak v roce 1991) versus bezzrcadlovky (první byla představena Epsonem v roce 2004). Ve skutečnosti žádná bitva neprobíhá: jen sledujeme pozvolný přechod z jedné technologie k novější.

Kdy nás bude u soudu hájit umělá inteligence?
Svět IT se neustále posouvá kupředu a spolu s ním i možnosti využití takovýchto technologií v praxi, mimo jiné i v té advokátní. Dávno jsou pryč časy diktování si poznámek na diktafon a jejich následného zdlouhavého přepisování. Co to tedy jsou AI nástroje? Jaké jsou limity těchto nástrojů? A co od nich můžeme reálně očekávat?

Minitemelín – řešení naší energetické budoucnosti?
V Jaderné elektrárně Temelín vznikne nový zdroj elektřiny. Půjde o malý modulární jaderný reaktor, tedy technologii, která by mohla být budoucností světové energetiky. Nový minireaktor by měl být uveden do provozu už za deset let.

Roboti vracejí pacienty do běžného života
Zatímco roboti v továrnách už nikoho nepřekvapí, velmi rychle se tyto špičkové technologie prosazují i ve zdravotnictví. Stále častěji na roboty spoléhají i chirurgové. Díky nim mohou provádět komplikované zákroky šetrněji a efektivněji, s menší krevní ztrátou, menšími pooperačními bolestmi a méně výraznými jizvami.

Chytré kamery prozradí, co zákazníci v obchodě hledají
Schopnost porozumět zákazníkům a cílit jim reklamu na tělo může být tím, co rozhoduje o úspěchu obchodu. Nově k tomu obchodníci mohou využít kamerového systému s umělou inteligencí, který nejen umí lokalizovat místa, kde se zákazníci v obchodě nejvíce zdržují, ale především s téměř 100% přesností určit jejich pohlaví, věk a náladu, respektive, zda se usmívají, mají neutrální výraz nebo se mračí.

Hi-tech pytel na brambory je hit, exportuje se i do Německa
Třívrstvý pytel na brambory Zembag, který umožňuje dlouhodobě skladovat brambory při pokojové teplotě, představili vědci z České zemědělské univerzity. Ročně jich lidé s postižením v chráněných dílnách vyrobí několik tisíc, nově se bude prodávat i v Německu. Vědci teď zkoušejí vyvinout podobný sáček na česnek. Při vývoji znovuobjevili postupy, které využívali i dávní Inkové.

TECHNOLOGIE 21.STOLETÍ ZACHRAŇUJE NAŠÍ HISTORII
Moderní technologie zachraňuje českou historii. Tak se dá stručně popsat projekt Národního muzea, které se rozhodlo digitalizovat nejstarší české zvukové nahrávky zaznamenané na dávno opuštěné technologii fonografických voskových válečků. Stovky válečků, některé až 120 let staré, doslova mlčely po desítky let. Promluvily až teď, a to díky unikátnímu přístroji americké firmy Endpoint. „Objevili jsme třeba projev prezidenta Masaryka ze dne 7. 3. 1930, tedy jeho druhý nejstarší nahraný proslov,“ říká koordinátor digitalizace zvukových nosičů v Národním muzeu Filip Šír.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz