Premium Guide - 7/2022

149 Kč / časopis
Skladem

Elektromobilita je budoucností, která se rychle stává přítomností. Tak zní podtitul tohoto vydání časopisu Premium Guide. Je to fakt, ze kterého může mít někdo radost, někdo naopak velký vztek.

Jisté je, že díky přechodu k elektromobilitě máme výjimečnou příležitost být svědky opravdové revoluce. Nebo lépe řečeno, hned několika revolucí. Je to v první řadě revoluce technologická, kdy vývoj elektromobility postupuje takovou rychlostí, jaká nemá u jiných technologií obdobu. Pak je tu revoluce markentingová. Elektromobilita byla trochu popelkou, dokud nepřišel Elon Musk a díky Tesle z elektromobility udělal sexy slovo.

A konečně tu máme revoluci, kterou můžeme nazvat revolucí byrokratickou. Málokterou oblast totiž protlačuje Evropská unie takovou silou, tolika příkazy a zákazy.

Elektromobilita vyvolává emoce. Od nadšení až po znechucení. Záleží na tom, které z výše uvedených revolucí jste zrovna svědkem. Doufáme, že po přečtení následujících stránek budete mít ve svých emocích jasněji.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Čistá mobilita: Stíháme?
Národní akční plán čisté mobility byl přijat už v roce 2015. V některých oblastech stanovuje nejen cílové parametry, které má mít osobní, veřejná i nákladní doprava v ČR v roce 2030, ale také průběžnou cestu, kterou se má k cíli dojít. S její pomocí se dá alespoň přibližně odpovědět na otázku: Stíháme?

Chceme mít milion dobíjecích bodů
Společnost ChargeUp své komplexní řešení pro firemní, veřejné i domácí dobíjení dodává desítkám zákazníků u nás, v Německu nebo Švédsku. „Sázím, že už v roce 2023 nebo 2024 se v Česku elektromobily stanou legitimní alternativou ke spalovacím motorům,“ odhaduje Ondřej Synek, obchodní ředitel ChargeUpu.

Právní aspekty a regulace elektromobilů a dobíjecích stanic v ČR
Česká republika nepřijala pro oblast elektromobility žádný speciální zákon a regulace je tak obsažena ve více předpisech, z nichž významné jsou zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a zákon č. 311/2006 Sb., o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot.

Jednou to bude super!
Automobilový závodník David Vršecký vybojoval všechny své tituly za volantem vozidla se spalovacím motorem. Většinou opravdu hodně velkým spalovacím motorem, který poháněl některý z jeho závodních trucků. Proto možná překvapí, že je fanoušek elektromobilů. I když je přesvědčen, že zatím nejsou ve stadiu, kdy by spalovací proces plně nahradily. Jak prozradil v našem rozhovoru, jeho tým elektromotorem vybaví jeden z jeho trucků.

Nákup nových vozidel: Jak neudělat chybu?
Současné zdražení řady komodit nám každý den připomíná, jak je důležité plánovat náklady i ve střednědobém horizontu. To platí i při pořízení nových vozidel do podnikových flotil – to, jak se rozhodnete nyní, ovlivní výdaje firmy na dalších minimálně pět let.

Emobilita radikálně změní podobu autoservisů
V roce 2030 bude v Evropě 34 milionů instalovaných vysokonapěťových baterií, které bude dříve nebo později nutné opravit, znovu použít nebo recyklovat. To zcela změní nároky na servisy a povede k zásadnímu posunu k elektrice a softwaru, říká Jan Kondáš, ředitel korporátní komunikace LKQ pro střední a východní Evropu.

Dlouhá cesta k autonomnímu řízení
Autonomní řízení je změna zcela zásadní. Nikoli z pohledu technického, ale především právního a etického. Předkládá nám totiž otázky, na které zatím marně hledáme odpovědi. Zabývá se jimi i Etická komise zřízená Ministerstvem dopravy ČR. Její přizvanou expertkou je i právnička specializující se na oblast nových technologií a digitální ekonomiky Linda Kolaříková.

Jižní Tyrolsko – kde tradice potkává modernu
Pokud chcete na vlastní kůži vyzkoušet skutečný dojezd vašeho elektromobilu, těžko najdete vhodnější trasu, než je přejezd Alp do severní Itálie. Jižní Tyrolsko, nejsevernější provincie Itálie, nabízí nejen nádherné hory, údolí a jezera nebo vyhlášená vína či gastronomii, ale také vytříbenou architekturu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz