Premium Guide - 5/2022

129 Kč / časopis
Skladem

Elon Musk je zajisté vizionářem. Dokazuje to Tesla či společnost Space X. A Musk to dokazuje často na Twitteru, kde svými posty dokáže poslat bitcoin o strmě nahoru stejně jako dolů. Když tedy zveřejnil větu, že celé ESG je podvod, spousta lidí zbystřila. Části se ulevilo, že konečně někdo vlivný zformuloval jejich pocit. Část byla naštvaná, že několikaletá snaha dostala další klacek pod nohy. Muskův přitom jen vyjádřil vztek, že se „elektrická“ Tesla nedostala mezi 500 nejlepších firem podle ESG ratingu agentury S&P.  Ale S&P jistě věděla, co dělá. Tesla nejspíš něco zásadního podcenila a agentura nemůže hodnotit marketingový dojem, který se Tesla snaží budovat, pokud to nepodpoří tvrdými daty. Na stránkách našeho speciálu ESG se dozvíte nejen o tajích ratingů od mezinárodních agentur, ale i o tom, jak s udržitelností pracují české banky, jak se staví k zelenému investování a které projekty vlastně jsou zelené. Také se podíváme na budoucnost mobility či architekturu, kterou zásadní proměna zatím čeká.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Kateřina Bohuslavová z ČEZ: Etický byznys přináší výhody
Skupina ČEZ zakomponovala koncept ESG přímo do své byznysové strategie. Pro firmu má udržitelnost nejen ekologický či etický rozměr, ale stala se jedním z klíčových parametrů jejího byznysu. „Abychom byli přijatelní pro společnost, musíme ukázat, že zisku dosahujeme eticky,“ říká Kateřina Bohuslavová, ředitelka oddělení ESG Skupiny ČEZ.

Marco Iannaccone: ESG je hlavní priorita. Přežije i geopolitické problémy 
Pozornost vůči ESG je trochu rozptýlená ukrajinským konfliktem, protože se řeší energetická krize. Udržitelnost ale zůstává klíčové téma, říká Marco Iannaccone, místopředseda představenstva UniCredit Bank.

Marcela Suchánková z ČSOB: Šetrná ekonomika je největší výzvou dneška 
ČSOB jako první banka ukončila investice do výroby elektřiny z uhlí, centrály v Praze a Hradci Králové patří mezi stovku nejekologičtějších budov v Evropě. Ale nejde jen o ekologii - všechny oblasti ESG jsou provázané. 

České firmy a sázka na hodnoty. Miliardové investice i lákání zaměstnanců
Investice do efektivního využití energie, recyklace a využití vody jsou podle průzkumu agentury Ipsos mezi českými firmami klíčové oblasti ESG. Udržitelnost je podle jejich šéfů zátěž, ale také příležitost pro rozšíření zákaznické základny.

Blíží se letadla s elektrickým pohonem, ale zatím nejsou v provozu
Během pandemie obliba soukromých letů vzrostla, a podle Martina Feče z brokerské společnosti Charter Advisory, která lety s private jety zprostředkovává, se tak cílová skupina této formy přepravy rozrůstá. Už to není jen svět vlastníků firem, ale nově třeba i manažerů z korporátu.

Do proměny modelů Kia investuje stovky miliard 
Buď budete stále dohánět zpřísňující se limity, nebo to naopak pojmete jako příležitost. Tak se na obrovský tlak, pod který se kvůli ekologii dostal automobilový průmysl, dívá generální ředitel Kia Czech Arnošt Barna.

Tesla z Česka patří k nejdražším na světě. I kvůli dotacím 
Zájemcům se vyplatí nakoupit Teslu v některém z okolních států. Problém však může nastat při snaze automobil v Česku přihlásit, protože musí znovu zaplatit místní DPH a zpětně žádat o vrácení daně v zemi nákupu.

Hledáte lidi? ESG láká zejména mladé profesionály
Míra nezaměstnanosti navzdory předpokladům neroste, naopak roste počet volných pracovních míst. Velký boj je také o profesionály ve všech oblastech. A vyšší mzda jako hlavní motivace přestává fungovat. Naopak udržitelný přístup k byznysu může být trumfem, proč si člověk nakonec vybere právě vaši firmu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz