Premium Guide - 2/2022

129 Kč / časopis
Skladem

Jaké jsou cesty pro zavedení medicíny 21. Století do českého zdravotnictví, které se v posledních dvou letech dostalo do centra pozornosti veřejnosti i domácí politiky? Jak pokročila jeho digitalizace, zavádění nových medicínských přístupů a vědeckých metod? A jaké se objevují nové příležitosti pro zdravotnický byznys? České zdravotnictví má naštěstí řadu vynikajících osobností a vizionářů z řad lékařů, vědců či podnikatelů, kteří medicínu 21. století úspěšně budují. Jejich příběhy, názory i vize přináší nové číslo časopisu Premium Guide MEDICAL.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

 

Jan Pirk 

Jeho jméno je po desetiletí symbolem české kardiochirurgie. V téměř sedmdesáti letech uběhl newyorský maraton za tři a půl hodiny. Odoperoval více než 7 tisíc srdcí a transplantacemi zachránil nespočet lidských životů. Zanedlouho oslaví odpracované půlstoletí v pražském IKEMu. Fanoušek velorexů, motorek a fotbalové Slavie, profesor Jan Pirk.

 

Transplantace pro každého 

Transplantace patří mezi medicínské oblasti, v nichž Česká republika vždy patřila v Evropě mezi vůdčí země. A stále patří – počty překonávají rekordy, zavádějí se nové metody, transplantace se stává součástí běžné medicíny. Ale mohlo by to jít i lépe. „Pocit exkluzivity, který se s transplantacemi mylně spojuje, je třeba zbořit,“ říká v rozhovoru pro Premium Guide Medical Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

 

Radioaktivita znamená život

Je to jeden z největších úspěchů vědy s českým podpisem v posledních letech. Ovšem také kvůli tomu, že jaderná chemička Martina Benešová působí v Heidelbergu, se o něm u nás tolik nemluví. Jde ale o přelomový objev - její radiofarmakum totiž úspěšně léčí rakovinu prostaty. Zatím jej dostaly v rámci klinických studií tisíce pacientů v terminálním stadiu. Aktuálně čekálék PSMA-617 na schválení Evropskou lékovou agenturou.

 

Nutraceutika mohou udržet mozkové funkce v kondici

S rostoucím věkem se mění životní styl a skladba stravy. Dieta s nedostatkem živin může vést k poruchám centrálního nebo periferního nervového systému. Některou z forem demencí trpí celosvětově kolem 50 milionů lidí, do roku 2050 se predikuje trojnásobný nárůst počtu případů. Dá se tedy stravou ovlivnit úbytek kognitivních funkcí? Může životní styl snížit riziko neurodegenerace? O těchto tématech jsme si povídali s lékařkou Fakultní nemocnice Brno Miroslavou Navrátilovou.

 

Baťa z Červeného Kostelce chystá velkou expanzi do Evropy

BATIST Medical z Červeného Kostelce se za 30 let své existence stal jedním z největších evropských výrobců roušek, nanoroušek, zdravotnických a hygienických produktů na ošetřování ran a dalších pomůcek pro zdravotnictví. K pobočkám na Slovensku, v Polsku a Německu aktuálně přidal Španělsko, Portugalsko, Rumunsko i Maďarsko. „Naše expanze teprve začíná,“ říká generální ředitel Tomáš Mertlík, který je také obdivovatelem Tomáše Bati.

 

Zdravé oči jsou dar, ne samozřejmost 

Po 40. roce života se lidské tělo přirozeně mění. Nestárne pouze pleť, klouby nebo mozek, ale i jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla – oko. Zrak také trpí každodenní námahou, sledováním monitorů, mobilů, čtením při nedostatečném světle. Jak o nejcennější smysl pečovat, jak oči chránit, kdy si lze pomoci sám a kdy raději vyhledat pomoc odborníků?

 

Canadian Medical úspěšně sází na prémiovou péči

Společnost Canadian Medical začínala jako malá klinika pro cizince usazené v Praze, dnes je, po fúzi se společností EUC Premium, největším poskytovatelem prémiové péče u nás, a čeští klienti naprosto převažují. Základ této české „success story“ přitom zůstává stejný. „Snažíme se postarat se o naše pacienty nejlépe, jak to jde,“ vysvětluje Vítězslav Havliš, obchodní ředitel Canadian Medical.

 

Chuť soudit se s lékaři výrazně roste.

Lidé žalují lékaře a zdravotnická zařízení daleko častěji než dříve. Nárůst počtu takovýchto případů činí desítky procent, říká v na základě vlastní praxe advokát Jiří Matzner. „Zvyšují se také požadavky na finanční zadostiučinění. Není výjimkou, že se lidé snaží dosáhnout I mnohamilionových odškodnění. Soudní praxe k tomu zatím nespěje, jakkoli je znát, že částky, které jsou soudy připravené přiznávat, do jisté míry narůstají. Odvíjí se totiž také od průměrného příjmu v České republice,“ říká.

 

Aplikace MEDDI expanduje do zahraničí

Změnit zdravotnictví, jak ho známe. Nic menšího neměl v hlavách tým lékařů a IT techniků z české firmy MEDDI Hub, když se pustil do vývoje originální mobilní aplikace, která umožňuje non-stop komunikaci mezi pacienty, lékaři a zdravotnickými institucemi. Po dvou letech provozu aplikaci MEDDI používají tisíce lékařů a pacientů v ČR, další pak na Slovensku a nově i v některých zemích Latinské Ameriky. „Telemedicína je tvář zdravotnictví 21. století,“ říká majitel MEDDI Hubu Jiří Pecina.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz