Premium Guide - 11/2022

149 Kč / časopis
Skladem

Chytré bydlení, nebo obecněji chytré stavby, jsou obrovským trendem posledních let. Mluví se o něm, jako by měl vyřešit nejen energetickou či ekologickou krizi, ale snad i problémy, které trápí uživatele těchto budov. Jisté je, že svět staveb díky trendu „chytrosti“ dostal obrovskou dynamiku a zajímavost. Věříme, že malá exkurse do budoucnosti našeho bydlení na následujících stránkách zaujme i vás. Některá chytrá řešení jsou totiž opravdu úžasná. Třeba domovní baterie firmy AERS, která dokáže sama nakupovat energii, když je nejlevnější, a přebytky zase prodat, když je cena nejvyšší. Nebo dům, který není připojen k žádné ze sítí, a přesto obyvatelům poskytuje všechen komfort 21. století.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Baterie, která vám sama vydělává
Bateriové úložiště jsou řešením problému obnovitelných zdrojů energie, u nichž se čas výroby energie většinou neshoduje s časem její spotřeby. Největší český výrobce těchto zařízení, firma AERS, svým bateriím dodal funkci, která jde ještě mnohem dál. Jejich domácí bateriové úložiště HES dokáže i samo s přebytky energie obchodovat.

Jako na ostrově, ale v horách
Český soběstačný dům nepotřebuje vodovod, plynovou ani elektrickou přípojku. Ostatně v místě, kde stojí, tedy v horském terénu nedaleko Lipna nad Vltavou, žádné sítě nevedou. Přesto v něm jeho obyvatelé nijak nestrádají, právě naopak. „Na naši elektrocentrálu se práší pod schody, ani jednou jsme ji nepotřebovali,“ říká autor projektu Pavel Podruh.

Aplikace ze Smíchova, která otevírá brány na Manhattanu
Příběh české firmy Sharry je doslova americkým podnikatelským snem. Z malého start-upu, který vznikl kolem nápadu chytrých řešení pro řízení vstupu a pohybu lidí v komerčních a rezidenčních budovách, během pár let vyrostla firma, jejíž řešení používá i nejexkluzivnější newyorský mrakodrap One Vanderbilt.

Chytré bydlení na zkoušku
Pokud mají zákazníci pochopit, jak funguje chytré bydlení, musí si ho vyzkoušet na vlastní kůži. To si řekli ve firmě Orange controls, která se zabývá chytrými řešeními pro domácnosti i komerční prostory. Postavili Chytrý apartmán U Venuše, který vybavili vším, co dnes technologie pro inteligentní bydlení nabízí. Zájemce se pak v tomto apartmánu může ubytovat a vše si vyzkoušet.  

Rizika chytré domácnosti
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před chytrými elektroměry v domácnostech, které by mohly způsobit celostátní blackout. Bezpečnostním rizikem však jsou i další zařízení pro chytrou domácnost. Napadnout a zneužít se dá totiž cokoli, co komunikuje, ať už po internetu nebo uvnitř zařízení.

Chytrá cesta k příjemnému bydlení
Ať už je vaše domácnost „chytrá“ nebo „hloupá“, musí být především pohodlná, útulná, přívětivá. Velkou roli v tom, zda se vám bydlí dobře, hraje správné použití domácích textilií. Jedním z klíčových výrobců a prodejců sortimentu zaměřeného na kvalitní lůžkoviny, zdravé spaní, trendy a design je značka SCANquilt.

Artotéka - dočasná krása
Pokud si nejste jisti, jakým uměleckým dílem vyzdobit vaše obydlí, nebo se vám nechce do uměleckého díla hned investovat, můžete využít služeb některé z půjčoven uměleckých děl – tzv. artotéky. Jejich nabídka je u nás až překvapivě bohatá – nabízí originály i reprodukce obrazů či umělecké fotografie, od jednoho obrazu až po vybavení celého domu či kanceláří, na dobu kratší i na několik let. A dokonce i sochy.

Podzimní wellness na maximum 
Podzim může být v Česku nevyzpytatelný. Někdy bývá teplé a slunečné babí léto, jindy studený a sychravý čas s plískanicemi, občas dorazí i první sníh. My vám dnes představíme místa, kde bude podzimní období kouzelné za každých okolností. Stačí totiž vyrazit na některé z Amazing Places, kde si užijí nejen milovníci luxusního wellness.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz