Premium Guide - 1/2023

149 Kč / časopis
Skladem

Do jisté míry se dá naše nejbližší budoucnost odhadnout, pokud člověk sleduje trendy, které jsou viditelné už teď. Nebo trendy sám vytvoří, jako to dělají odborníci společnosti Pantone, kteří tradičně nastávajícímu roku přiřazují „barvu roku“, jež pak významně ovlivňuje světovou módu a design obecně. Pro rok 2023 vybrali karmínový odstín s názvem Viva Magenta. Tato barva podle nich pulzuje energií a elánem, je prý odvážná a nebojácná, s rebelským duchem, plná vtipu, a takový odstín má rok 2023 nést. Ostatně, ekonomové a investoři také říkají, že tento rok bude potřeba hodně odvahy, energie a nebojácnosti, jen to myslí s trochu opačným znaménkem.

Co přinese rok 2023 v různých oborech, to se na následujících stránkách pokouší odhadnout odborníci, kteří trendy ve svých oborech důsledně sledují. Dozvíte se například, zda se vyplatí koupit, prodat nebo pronajmout nemovitost, nebo kam na dovolenou – mimochodem nejvíc trendy místem na světě je podle rezervací na kiwi.com thajský Bangkok. Věříme, že vás jejich tipy zaujmou a do roku 2023 vyrazíte s rebelským duchem a plni vtipu!

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Šokující předpovědi: rezignace Macrona, spojení miliardářů a zákaz masa
Saxo Bank opět vydala svou pravidelnou publikaci 10 šokujících předpovědí, tentokrát pro rok 2023. Její predikce nepotěší Macrona, příznivce brexitu ani evropské antifederalisty. Tentokrát jsou předpovědi inspirovány podobnostmi mezi dnešní Evropou a situací, která na kontinentě panovala počátkem 20. století. 

Investice: Neztrácejte chuť k riziku
Řekněme to na rovinu – uplynulý rok byl po ekonomické stránce drtivé většiny z nás poměrně krutý. Po finanční stránce jsme toho zažili až až – rekordní rychlost propadu trhů, raketový nárůst úrokových sazeb nebo inflaci v dvojciferných číslech. Pesimismus ale není na místě. Namísto toho bychom měli zahodit starý diář a vyhlížet příležitosti, které přinese nový rok.

Vyčkávání, byty jako investice a nástup nájemního bydlení
Developerský svět se mění. Zatímco v uplynulém roce jsme byli svědky raketového nárůstu inflace, úrokových sazeb a také cen stavebních materiálů i energií, ke konci tohoto roku developeři vyhlížejí zklidnění situace a nástup západních trendů v bydlení. Vzhledem k loňským událostem totiž lidé začínají upřednostňovat finančně úspornější pronájem nemovitosti před pořízením vlastní.

Realitní skluzavka
Realitní trh pokračuje ve svém propadu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je momentálně pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav objektu a jeho energetická náročnost.

Na trh se vrátí nebývalé množství chat a chalup
Zhruba od roku 2018 se Českem proháněl chalupářský boom, který vyvrcholil v loňském roce. Majitele změnily klasické roubenky, prvorepublikové vesnické vily, sruby ze šedesátých let i normalizační chaty ze 70. a 80. let. Prodalo se také nebývalé množství zahrádek, často jen ve formě nájemního dekretu. Nyní by mohl nastat opačný směr – všechny jmenované objekty se budou do nabídky ve zvýšeném množství vracet. Pravděpodobně však za výrazně nižší ceny.

Vzhůru do metaverse!
Jedním z nejskloňovanějších slov loňského roku bylo slovo „metaverse“, které zpopularizoval především majitel Mety (dříve Facebooku) Mark Zuckerberg, který na tento virtuální prostor vsadil budoucnost své firmy. Znamená to, že ve virtuální realitě je i budoucností našich životů? „Až se Metě nebo někomu jinému podaří vylepšit metaverse tak, že bude těžké poznat, zda jste ve skutečném nebo reálném světě, pak si to dovedu představit,“ říká Michael Rytíř, odborník na virtuální realitu a provozovatel pražské herny VR Play.

Lidé zase cestují, vede Španělsko a Bangkok
Španělsko, USA, Itálie a Thajsko. To budou nejpopulárnější destinace roku 2023, alespoň podle statistik doposud realizovaných rezervací jednoho z největších světových prodejců letenek, portálu Kiwi.com. Že se cestovní ruch postupně vzpamatovává z covidových propadů a nabírá na síle, ovšem potvrzují i data českých prodejců letních zájezdů.

Kam se letos vydá móda?
Letos se bude nosit patchwork, indické motivy, kapsáče, džíny s ležérními střihy, květinové vzory či růžová ve všech odstínech. To jsou jen některé z trendů, které letos v létě budeme moci obdivovat v obchodech či na ulicích. Obecným trendem světové módy jsou pak udržitelnost a recyklace. Jak se trendy tvoří a kde se inspirují, prozradila Jitka Klett, významná módní návrhářka, která před pár týdny ve Florencii převzala módní obdobu Oscara.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz