Mladý svět - 9/2023

49 Kč / časopis
Skladem

„Nedávno jsem oslavil padesátku, změnil jsem svůj život ve smyslu životního stylu, zdravého jídla, hubnutí, otužování, fyzického cvičení. Díky tomu jsem zhubnul 14 kilo, na housle se mi hraje vůbec nejlépe, jak se mi kdy v životě hrálo,“ říká v našem titulním rozhovoru energicky houslista a skladatel Pavel Šporcl, kterého stále máme tendenci vidět v šátku, i když už jej dlouho spíš nenosí, než nosí. „Šátek jsem oficiálně odložil, ale s tím, že je stále v mých houslích, ve futrále ho vozím s sebou. A když hraju s cikánskou cimbálkou, vesměs si ho beru na hlavu. Ale kdybych měl pocit, že si ho chci vzít i na toho Bacha, tak si ho prostě vezmu.“ Mimochodem, na obálce je Pavel Šporcl v šátku, ale měli jsme i několik dalších velmi kvalitních variant a jednu z nich vám ukazujeme právě u tohoto editorialu. David Kraus zase zavzpomínal na to, jaké to měl ve škole. „Já jsem zlobil, ale zlobil jsem, protože jsem cítil, že mě profesoři dávají do škatulky ‚divnýho kluka‘. Hrozně mně to vadilo. A když už jsem se dostal do úzkých a dělo se tam nějaké bezpráví, táta se mně vždy zastal a vždycky mi pomohl.“ A podobně je připravený chránit i svou dceru, říká. Nenechte si ujít ani náš speciální materiál o nadcházejícím hudebním festivalu Prague Sounds, jehož jsme hrdým partnerem, stejně jako fotoreportáž z Neapole či Moravských vlnek. Nebo topolovský rozhovor s Jáchymem Topolem nazvaný podle jeho přání „Psát a vědět o pekle“, v němž rozebíráme hlavně nový film Citlivý člověk, natočený podle jeho stejnojmenného filmu. Už od své karlovarské premiéry budí – jak se dozvíte i v jiném textu, který jsme pro vás připravili a který obsahuje základní návod, na co se (ne)máte v příštích týdnech vydat z české produkce do kina – značné kontroverze. Také si přečtete rozhovory s karlovarskou lázeňskou lékařkou Miladou Sárovou nebo místopředsedkyní České advokátní komory Michalou Plachkou o projektu Advokáti do dětských domovů. Ale opět je toho ještě víc.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Pavel Šporcl: Jestli mám šátek, nebo ne, je vedlejší. I mí největší kritici už vědí, že mi vždy šlo o hudbu a o to, abych na housle hrál co nejlépe
Houslista Pavel Šporcl toho udělal pro propagaci klasické hudby a houslových koncertů v novodobé historii jako málokdo. Jak sám říká, sedm let nesundal šátek z hlavy, a i díky tomu se stal celebritou, jichž v České republice mezi houslovými interprety a také skladateli moc nemáme. Teď už nemusí nikomu nic dokazovat. „Všichni, i moji největší kritici, už dneska vědí, že mi šlo vždycky o hudbu a o to, abych hrál co nejlíp na housle. A o to mi jde stále, takže co mám na sobě, je vedlejší,“ říká v našem rozhovoru, ve kterém probíráme jeho aktuální projekty i to, proč složil variaci na píseň Kde domov můj.

David Kraus: Zlatý devadesátky, ale ve škole teda nic moc. Bylo to strašně neautentické, nevěrohodné a prolhané
David Kraus, hudebník a zpěvák ze slavné herecké rodiny, se dobíjí v přírodě, v Praze by mu to šlo daleko hůř. Také zavzpomínal na svá léta ve škole, která pro něj byla hodně těžká, a je připravený chránit svou milovanou holčičku, až se ve škole ocitne také. Stejně tak, jako to pro něj dělal jeho otec.

Festival Prague Sounds rozehřeje listopadovou Prahu výjimečnými koncerty zahraničních hvězd současné hudby
Osmnáct listopadových dní, devět výjimečných koncertů na výjimečných místech v Praze, devět zahraničních hvězd té nejaktuálnější a nejzajímavější hudby mnoha žánrů – elektroniky, jazzu, soudobé hudby nebo třeba hip hopu. To je 27. ročník festivalu Prague Sounds, který možná znáte pod dřívějším názvem Struny pod- zimu a který proběhne od 1. do 18. listopadu, a to za partnerství Mladého světa. 

Do kin míří filmy, které nadchly i rozdělily Karlovy Vary
Karlovarský filmový festival na přelomu června a července tradičně nabízí předpremiéry očekávaných podzimních českých filmů. Díky tomu vám už nyní můžeme napsat, že sci-fi Bod obnovy, (nejen) dobový Úsvit a také černá komedie Přišla v noci rozhodně stojí za návštěvu. Karlovarské publikum je totiž vesměs přijalo s nadšením, většině lidí se tyto filmy líbily. Naopak Brutální vedro, Citlivý člověk nebo Hadí plyn rozhodně nejsou filmy pro každého, na jejich poetiku a sdělení, které přinášejí, se musí divák naladit a ne každému budou tyto filmy vyhovovat. Pokud vás ale zastihnou ve správném rozpoložení a budete o nich přemýšlet, jen tak je nedostanete z hlavy.

Psát a vědět o pekle. Topolovský rozhovor s Jáchymem Topolem
Titulek „Psát a vědět o pekle“ navrhl pro rozhovor přímo Jáchym Topol, a kdo jsem já, abych mu v tom nevyhověl, zvláště, když je tak přesný a topolovský. Stejně jako aktuální filmová adaptace jeho románu Citlivý člověk, která vstupuje po letních předpremiérách a účasti v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary do českých kin. „Vím dobře, že kniha je pro mnohé šílená a těžko stravitelná, vždyť i exprezident Klaus napsal článek pod neuvěřitelným názvem ‚Smí spisovatel Topol napsat román Citlivý člověk?‘ No, jasně, že smí,“ říká v našem rozhovoru, který dobře ilustruje i to, proč také filmového Citlivého člověka někteří milují, a jiní nenávidí.

Neapol. Pod mlčícím Vesuvem
Tohle prastaré město, původně založené starými Řeky, bylo vždy jedním z nejdůležitějších měst Středomoří, samozřejmě i díky svému přístavu. To je možná na Neapoli trochu škoda, neboť se tu k moři nedá vůbec dostat. Všude je zeď přístavu. Vedení města však pracuje na zpřístupnění přístavu všem návštěvníkům, vytvoření promenády a na celkovém zlidštění. Tak doufejme, že se zadaří.

Nejhezčí východy slunce zažijete na Moravském Toskánsku, nebo lépe spíš na Moravských vlnách, na podzim
Upřímně řečeno výraz ,,Moravské Toskánsko“, který se docela často pro tuto oblast používá, mi nikdy moc neseděl. Ne, že by se tato pitoreskní pahorkatina Toskánsku nepodobala, ale připadá mi, že tato okouzlující krajina je, jaká je, tedy kyjovská, jihomoravská. A budu ji tedy nazývat stejně jako jiní ,,Moravskými vlnkami“, a to i kdyby trakaře padaly!

Jak se pěstuje víno? Zvládnete to i na balkoně ve velkém květináči
Pěstování vinné révy není výhradní výsadou zahradnických odborníků či mistrů vinařů, ze šťavnatých hroznů se při troše péče můžete těšit i vy na své vlastní zahradě, terase nebo dokonce i na balkóně. Stačí znát několik základních principů a vaše zahradnické úsilí téměř jistě přinese sladké plody.

Milada Sárová: Karlovarská voda je elixírem života, ani ve světě nemá obdoby
Karlovarská lázeňská lékařka Milada Sárová léčila za svou padesátiletou kariéru už 120 tisíc lidí, mezi nimi také Václava Havla, Michaila Gorbačova nebo Gérarda Depardieua. Právě na počest prvního českého prezidenta pojmenovali společně se synem Jaroslavem i své aktuální působiště. Hotel Prezident totiž vymyslel a postavil právě Jaroslav Sára a nechal se inspirovat tím nejlepším, co při svých zahraničních cestách viděl v oblasti lázeňství a wellnessu. Z žádného svého záměru neslevil, což je vidět nejen na zařízení jednotlivých léčebných místností, ale také na všudypřítomném sibiřském dřevu či dokonalém nerezovém bazénu dotvořeném obřím onyxem, jehož rozměry překoná jen ten ve vile Tugendhat. Stejně jako na kouzelné terase se zahradou, kde na černozemi přivezené z Moravy roste na třicet druhů bylin i vinná réva. Jen pár minut od karlovarského vřídla tak máte možnost zažít to nejlepší, co současné lázeňství nabízí. A díky doktorce Sárové porozumíte karlovarské vodě – nebo spíše elixíru života a mládí, jak říká – opravdu do hloubky.

Michala Plachká: Stovky advokátů pomůžou dětem z dětských domovů. Říkají jim, na co si dát pozor v pracovních smlouvách nebo co je trestné.
Místopředsedkyně České advokátní komory Michala Plachká patří k hlavním tvářím aktuálního projektu Advokáti do dětských domovů, na němž právníci spolupracují s Nadací Terezy Maxové dětem. „Projekt se zaměřuje na to, jak pomoci dětem, které jsou ve znevýhodněné a složité pozici – opouštějí dětské domovy, vydávají se na samostatnou dráhu a dostávají se do prvních situací, které musí řešit samy za sebe a které jsou právního charakteru,“ říká advokátka a řídící partnerka vlastní ostravské kanceláře Pure Legal v našem rozhovoru. „Iniciativa je flexibilní, jsme připraveni pomáhat, kdekoliv bude reálně třeba. Na webu České advokátní komory lze najít informace, jak se mohou zapojit advokáti i dětské domovy. A prakticky cokoliv jsme schopni zorganizovat i individuálně,“ dodává.

Mojra radí
Neustálé přemýšlení o práci a podnikání, nedostatečné uznání a zpětná vazba, podobně jako problémy samoživitelů. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz