Detailní popis produktu
Z obsahu:
DALIBOR GONDÍK A OTAKAR BROUSEK: DIVADLO NEMÁ HRANICE, TO JE NA NĚM KRÁSNÉ. NEMÁ ŽÁDNÝ STROP, ALE ANI ŽÁDNÉ DNO
Otakar Brousek a Dalibor Gondík spolu hrají už tři dekády, jejich nejnovější představení Vína popít lok však překvapuje i je samotné. Své texty – také pro ně překvapivě – čtou a v průběhu večera věnovaného zvláště červenému vínu se převtělují třeba do Jana Žižky a Buddhy nebo si zatančí nejslavnější část Labutího jezera. A to v místě s neopakovatelným geniem loci, v Divadle Viola, kde nad jevištěm i hledištěm bdí z černobílých fotografií ti největší bardi českého divadla. A tak jsme nemluvili jen o víně, ale hlavně o zákonitostech divadla a také jejich porušování.
TOMÁŠ ZIMA: KDYBYCH BYL PREZIDENTEM, OD JARA BYCH TLAČIL NA VLÁDU, CO DĚLÁ
Profesor Tomáš Zima letos završil druhé funkční období v pozici rektora Univerzity Karlovy, naší nejstarší a největší vysoké školy. Dál se tak jako přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice věnuje svému oboru, stejně jako studentům 1. lékařské fakulty. Je ale zoon politikon a tak se nyní uchází o prezidentský úřad. Byl by prezidentem aktivním, konsenzuálním a se zdravým selským rozumem, říká v našem rozhovoru.
LETADLO PRO VZÁCNÉHO NOSOROŽCE I KONĚ SEANNA CONNERYHO. DHL VOZILA ZÁSILKY UŽ DO KOMUNISTICKÉHO ČESKOSLOVENSKA
Začátky dnešního přepravního giganta DHL vypadaly na konci 60. let poměrně nenápadně, o to ale byly revolučnější. Cesty Larryho Hillbloma mezi San Franciskem a Honolulu s kufříkem rejdařských dokumentů k lodním zásilkám totiž položily základy zcela nového byznysového odvětví, které během pár let propojilo takřka celý svět. „V podstatě pokrýváme všechny země světa,“ říká v našem rozhovoru generální ředitel DHL Express pro Českou republiku Luděk Drnec. „Bezpečnost a zdraví lidí sice musí být na prvním místě, ale kurýři stejně vyjíždějí do ulic, když praží slunce, stejně jako když mrzne. A za to mají můj obdiv.“
8000 SPRINTERŮ ZA MASARYKEM. BĚHY REPUBLIKY MAJÍ STOLETOU TRADICI
Česká obec Sokolská od roku 2019 pořádá každého 28. října Sokolský běh republiky na počest vzniku samostatného československého státu. Má formu menších běžeckých závodů, které zvládne každý, kdo má rád pohyb a nebojí se běhu. Tato běžecká oslava vzniku republiky navazuje na tradici z roku 1919, kdy Sokol slavil první výročí vzniku Československa. Mohutná organizace se rozhodla vyzkoušet, co je možné uspořádat. Vymyslela štafetu na 8000x200 metrů. Není to překlep, měla skutečně 8000 členů a nesla depeše prezidentu Masarykovi.
DANA MORÁVKOVÁ: ZKUŠENOSTI Z KRASOBRUSLENÍ MI PŘI TANCI SPÍŠ ŠKODÍ
Dana Morávková teď sice má „ordinační pauzu“, brzy ale začne populární seriál opět natáčet. Volna si však stejně moc neužívá. Dál hraje v Divadle Bez zábradlí, které reprezentuje také v pátém ročníku projektu Roztančené divadlo. „V prvním ročníku Roztančeného divadla jsem byla v porotě. Prolítlo mi ale tehdy hlavou, že daleko raději bych byla mezi účinkujícími. Úplně upřímně, je jedno, jestli budeme první, třetí, pátí, nebo poslední. Jde o to užít si tanec. A tréninky, na které teď chodím, mi navozují dobrou náladu,“ říká v našem rozhovoru, během něhož jsme se dostali třeba i k její elegantní řadě kabelek, které navrhuje už osm let.
MICHAL NESVADBA: PRO DĚTI JSEM NĚCO JAKO NOVĚ KOUPENÁ HRAČKA. TEĎ CHCI POBAVIT I DOSPĚLÉ
Kdo by neznal Michala z Kouzelné školky! Na televizních obrazovkách i v rámci živých vystoupení baví děti už desítky let, avšak „svůj“ pořad se rozhodl od příštího roku opustit. Co bude dělat dál, čím se mu podařilo zaujmout publikum na sociálních sítích a o čem bude jeho tvůrčí vrchol, stadionová show Fantazie na kolečkách, se kterou má v plánu objet celou republiku.
ALICE NELLIS: BUKO JE O HLEDÁNÍ ŠTĚSTÍ. NEJTĚŽŠÍ TOTIŽ BÝVÁ UVĚDOMIT SI VLASTNÍ SNY
Do kin právě vstupuje Buko, v pořadí devátý film režisérky Allice Nellis. Možná je i její nejosobnější. „Je to film o hledání štěstí a svobody tam, kde je na první pohled člověk nečeká. Myslím, že v dnešní době, která nás v mnohém doslova zavaluje nečekanými momenty, je to docela aktuální téma. Naučit se hledat štěstí tam, kde právě jsme, místo abychom neustále čekali na to, že si štěstí konečně najde nás,“ láká Nellis do kina čtenáře Mladého světa.
LUCIE KLASEK: NA HOUSLE NEMUSÍM HRÁT JEN KLASIKU. MILUJU MUZIKÁLY I VYSTOUPENÍ S VLASTNÍ DCEROU DJKOU
Popová houslistka Lucie Klasek projela po svém vystoupení v pořadu Česko Slovensko má talent se svými koncerty takřka celý svět. V hudbě neustále zkouší nové věci, propojuje různé žánry, nástroje i živé hraní s hudbou pouštěnou DJkou, často její dcerou Theresiou. Teď má před sebou novou výzvu, nově totiž řídí vlastní základní uměleckou školu Creative. „Přála bych si, aby k nám děti chodily rády, aby je to u nás bavilo. Abychom v nich vzbudili a podpořili zájem a lásku k umění, které se stane nedílnou součástí jejich života, ať už to bude hudba, tanec nebo třeba divadlo,“ říká v našem rozhovoru.
SANDRA POGODOVÁ: HRAJU UŽ JEN OKRAJOVĚ. VYSTUPUJI SPÍŠ SAMA ZA SEBE
Sandra Pogodová začínala jako herečka, poprvé se objevila ve filmu Kamarád do deště 2 a čtyři roky zpívala v muzikálu Jesus Christ Superstar. I když se živila také jako barmanka a pekařka, dnes se cítí být více spisovatelkou. Se svým otcem totiž napsala dva bestsellery: Hoď se do pogody a Buď v pogodě. U psaní se cítí mnohem svobodněji. Narozdíl od herectví jí do toho žádný režisér „nekecá“. A také se může sebrat a odjet psát na „svůj“ ostrov v Thajsku.
BEN CRISTOVAO: KDYBYCHOM MĚLI VĚTŠÍ RESPEKT KE VŠEMU ŽIVÉMU, BYL BY SVĚT MNOHEM LEPŠÍ
Představujeme vám novou rubriku Svět mladých, ve které budeme pokládat pokaždé stejné otázky mladým osobnostem ze všech sfér společnosti. Ptát se budeme na světonázory, politiku, technologie, kulturu a další. Prvním respondentem je zpěvák, sportovec a aktivista za práva zvířat Ben Cristovao.
KAM ZA DOBRÝM VÍNEM, PIVEM A DESTILÁTY
Ať už si s chutí dopřejete sklenku dobrého moravského vína, rádi ochutnáváte piva z malých tuzemských pivovarů nebo jsou vaší vášní destiláty či likéry s příběhem, není nad to spojit degustaci s dalším zážitkem. Ubytujte se v hotelu, kde má každý pokoj vlastní pípu, obdivujte architekturu vinných sklípků nebo se podívejte, jak vznikají tradiční pálenky.