Mladý svět - 8/2023

Novinka
49 Kč / časopis
Skladem

S babím létem přicházejí nové začátky. Končí dovolené, děti se vracejí do škol, rozbíhají se nové projekty. Ilustruje to i náš titulní rozhovor s Lucií Vondráčkovou. Ta se totiž vrací k práci – a herectví zvlášť – opravdu ve velkém. Probrali jsme s ní divadelní premiéry, které ji čekají, aktuální filmové natáčení, další desku, ale i její novou postavu Soni v seriálu Ulice. „Hraju učitelku angličtiny a tělocviku. Má hodně progresivní nápady a je to takový nový vítr do plachet. Někdy, pravda, trochu na facku, ale mám ji moc ráda (smích). V Ulici hrála dlouho má profesorka herectví z konzervatoře, paní Hana Maciuchová a já teď pochopila proč. Atmosféra tam je totiž tak příjemná a profesionální, že to musel být přesně šálek její kávy. A můj taky,“ říká Lucie v našem rozhovoru, v němž se ale vracíme třeba i k Marmeládě nebo obálkám Mladého světa, na nichž byla před čtvrstoletím. Máme pro vás i unikátní trojrozhovor – Dana Morávková, Karel Zima a Jan Řezníček hrají v Divadle Bez zábradlí v Bavičovi o bulváru a s Mladým světem se podělili o své vlastní zkušenosti tohoto druhu. „První věc, která o mně v bulváru vyšla, byl takový videorozhovor s mou tehdejší seriálovou přítelkyní, Eliškou Láskovou. A paní redaktorka se jí ptá, váš herecký partner má 250 až 700 kilo, jak na tyto lidi koukáte? Prostě úplné monstrum…,“ zavzpomínal s hořkým úsměvem Jan Řezníček, což Karel Zima glosoval poměrně přesným „ty vole“. Podíváme se ale i na chystaný a pro Mladý svět partnerský filmový festival Finále Plzeň, s Danutou Chlupovou na historické Karvinsko, s Tomášem Svobodou ke třem keňským jezerům nebo také na Lipno. Jitka Kačánová nám pak představí svou novou knihu Slavné pražské mordy a opravdu nebezpečné vrahy. Berte to prosím i jako varování, dávejme na sebe všichni pozor. Jako vždy je toho ale ještě daleko víc.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

LUCIE VONDRÁČKOVÁ: VELKÝ NÁVRAT K HERECTVÍ
Lucie Vondráčková nikdy nezahálela, v letech, kdy žila v Kanadě, o ní ale bylo logicky alespoň v některých obdobích roku slyšet méně. Po svém návratu se ale divákům opět představuje ve velkém: nastupuje do nekonečného seriálu Ulice, natáčí pohádku, čekají ji další divadelní premiéry, vrátí se do muzikálu Daniela Landy Tajemství, také často dabuje... a v neposlední řadě vydala ještě před prázdninami nové písničky. „První várku jsem dala ven na EP v květnu a druhá, tentokrát už se vším všudy, vyjde v září. Pak si dám po třiceti letech na chvilku od muziky trochu pauzu. Herectví mě volá víc,“ směje se ale v našem rozhovoru, ve kterém vzpomínáme i na legendární Marmeládu a bavíme se třeba i o záchraně pěti stovek kanadských koček. 

BULVÁR MÁ OBROVSKOU MOC A DOKÁŽE HODNĚ UBLÍŽIT. TEĎ TO VŠEM UKAZUJEME V BAVIČOVI 
Karel Zima, Dana Morávková a Jan Řezníček společně září v nové inscenaci Divadla Bez zábradlí Bavič. O příběhu slavného komika a jeho dvou fanoušků se toho ne- hodí moc prozrazovat, hra totiž přichází s řadou překvapení a skvěle graduje. Zároveň se stále ještě usazuje, jak jsme se zmíněnou hereckou trojicí probrali po jedné z prvních repríz této hry, která se od září na jeviště opět vrací. 

FILMIÁLOVÝ INTERKINOVIZNÍ FESTIVAL FINÁLE PLZEŇ NABÍDNE TO NEJLEPŠÍ Z ČESKÉ FILMOVÉ I TELEVIZNÍ TVORBY 
Filmy, seriály, produkce z internetu, kina i televize – to je festival Finále Plzeň. Jeho už 36. ročník se uskuteční letos od 22. do 27. září, a to za mediálního partnerství Mladé- ho světa. K vidění budou i dokumenty, krátká díla studentů filmových škol, zahraniční filmy se stopou českých tvůrců, archivní snímky a výběr z německé a ukrajinské kinematografie. Během šesti festivalových dní proběhne více jak 100 projekcí toho nejzajímavějšího, co (nejen) česká audiovizuální tvorba za uplynulý rok přinesla. O vítězích Zlatých ledňáčků opět rozhodnou mezinárodní poroty. Do Plzně i letos zamíří řada hvězdných hostů, kteří uvedou svá díla a diváci se s nimi budou moci osobně setkat. 

DANUTA CHLUPOVÁ: SOUŽITÍ ČECHŮ A POLÁKŮ NEBYLO NA KARVINSKU PO DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE JEDNODUCHÉ 
Spisovatelka Danuta Chlupová vykresluje ve své v češtině nedávno vydané knize Varhaník z mrtvé vesnice složité česko-polské vztahy na Karvinsku v 50. a 60. letech 20. století. Ukazuje nejen devastaci některých tamějších obcí a vesnic kvůli postupující těžbě uhlí, ale rovněž zrůdnost totalitního režimu, ve kterém šlo cokoliv obrátit do propagandistické roviny a udělat z kohokoliv třídního nepřítele a v politickém procesu ho poslat na dlouhou dobu do vězení. „Čím vypjatější je doba, tím je pro lidi těžší uchovat si své hodnoty,“ říká autorka v našem rozhovoru. 

JITKA KAČÁNOVÁ: KOLEM NÁS MŮŽE BÝT NEBEZPEČNO. AŽ K SMRTI NEBEZPEČNO! 
Novinářka a spisovatelka Jitka Kačánová, s jejímiž texty se můžete pravidelně setkávat i v Mladém světě, nedávno vydala knihu Slavné pražské mordy. Jaké vraždy byly nejobludnější? Kteří vrazi nejbrutálnější? A proč se lidé o podobné hrůzy vůbec zajímají? To všechno jsme probrali v našem rozhovoru (nejen) o zmíněné knížce, která kompletuje seriál vycházející v týdeníku Náš REGION, s jehož některými díly se budete moci od tohoto čísla setkávat rovněž v Mladém světě. 

TŘI JEZERA (V KENI)
Víte, vše se tady u nás změnilo, když stoupla hladina jezera.“ To je snad první věc, kterou se dozvídám od Louise Jumaha, mladíka – i když je také pravda, že mu klidně může být mezi pětadvaceti až pětatřiceti – který žije v malé osadě přímo na břehu nádherného jezera Baringo ve střední Keni. Je to velice bystrý a inteligentní chlapík. Na moji otázku, zda-li něco vystudoval odpovídá, že nikoliv, že se pouze zajímá o místní floru a faunu a také o historii jezera Baringo. 

NA LIPNĚ JE TO SKORO JAK U MOŘE. PROJDETE SE ALE TAKÉ KORUNAMI STROMŮ, ZAŘÁDÍTE SI V KRÁLOVSTVÍ LESA A OCHUTNÁTE NEJEN POVIDLON 
Nezvládnete už vyrazit k moři, ale tu atmosféru byste stejně chtěli co nejrych- leji okusit? Podobný zážitek překvapivě nabízí Lipno nad Vltavou. I díky novému velkolepému molu si totiž u – minimálně pro vaše oči – skoro nekonečné pře- hrady budete připadat jako o alespoň pár set kilometrů dál. Když ale kolem vás proplují kachny a labutě, uvědomíte si, že jste přece jen pořád na Šumavě. A že v nedaleké stylové cukrárně Povidloň nebo restauraci Stodola můžete ochutnat pochoutky, které kombinují zdejší tradici s moderní gastronomií, za níž se vyplatí zajet klidně i přes celou republiku. 

ČEŠI NEJVÍCE POPTÁVAJÍ LETY BALONEM NEBO SESKOKY PADÁKEM. ZORBING UŽ JE NELÁKÁ
Češi si rádi dopřejí nevšední zážitky, ročně za ně utratí stovky milionů korun. Podle prodejců těchto služeb je největší zájem o seskoky padákem, bungee jumping a nově rovněž adrenalinové aktivity ve vodě, například wakeboardy nebo flyboardy. 

HALINA TRSKOVÁ: NA SVĚTĚ NENÍ PRÁCE, KTEROU BY NEŠLO UDĚLAT
Halina Trsková je nesmírně inspirativní žena, která se po kariéře na ministerstvu kultury a v Národním muzeu postupně vypracovala až na členku nejvyššího managementu PVZP. Tuto pojišťovnu jako místopředsedkyně představenstva donedávna spoluřídila, zároveň ale třeba organizovala dobročinné běhy nazvané PVZP FénixRun na podporu nedonošených miminek, závažně nemocných nebo souro- zenců nemocných dětí, kteří rovněž potřebují pozornost. „Pokud je žena opravdu zodpovědná a pracovitá, dokáže v byznysu udělat v jakémkoliv směru hodně. Protože oproti mužům máme jednu výhodu. Jsme v mnoha věcech důslednější, dotahujeme věci do konce. Samozřejmě tomu tak není vždy, ale obecně tuto vlastnost máme,“ říká v našem partnerském rozhovoru, v němž probíráme i to, proč se vyplatí vyjíždět i na krátkodobé cesty do zahraničí pojištěný a proč je dobré se svou pojišťovnou pravidelně komunikovat. 

LUBOŠ VESELÝ: NĚKTERÉ DĚTI SE UČÍ HRÁT NA KLAVÍRY Z CÍSAŘSTVÍ NEBO PRVNÍ REPUBLIKY. DÍKY PROJEKTU PIANA DO ŠKOL JIM ALE MOHOU ŠKOLY  POŘÍDIT NOVÉ NÁSTROJE 
„Odezva od škol a potřeba získat nové nástroje nás až překvapila,“ říká o projektu Piana do škol, díky němuž mohou základní umělecké školy získat pro své žáky nové nástroje, v našem partnerském rozhovoru Luboš Veselý, ředitel Nadace Karel Komárek Family Foundation. Aktuálně probíhá jeho druhé kolo, nadace ale už přemýšlí o dalších souvisejících aktivitách, konkrétně o spuštění stipendijního programu pro mladé umělce. Zároveň ale nabízí třeba i pomoc Hodonínsku, zasaženému tornádem nebo dětem ze znevýhodněných rodin, které podporuje úhradou mimoškolních aktivit. „Nejde nám jen o to někam pasivně věnovat nadační příspěvek, ale chceme být aktivní a pomáhat usměrňovat cílení projektů a koordinovat je, vnášet do nich odbornost,“ říká Veselý rovněž. 

ZPÁTKY DO ŠKOLY
Přinášíme pár základních rad, aby škola od září nebolela.

TVOŘIVÉ KAVÁRNY I POMOC S PŘECHODEM DO PRAXE: JAK BRONTOSAUŘI VYCHOVÁVAJÍ MLADÉ ORGANIZÁTORY
Klíčovou součást činnosti Hnutí Brontosaurus představuje výchova mladých organizátorů, kteří zvládnou vést naplňování jeho environmentálních a jiných cílů. K tomuto účelu pořádají pravidelné organizátorské kurzy a setkání i pomáhají převáděním nových nápadů do reality. 

JAK ROZUMĚT UMĚNÍ? PROČ NÁS KRAJINY NAPLŇUJÍ ŠTĚSTÍM 
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem třetím dílem v pravidelném seriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět. 

MOJRA RADÍ
Tlak v práci, každodenní stres, nízké sebevědomí i problémy s komunikací. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás. 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz