Mladý svět - 8/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Adam Mišík umí zaujmout. Fotky ze slavnostního uvedení jeho filmu BANGER. na karlovarském filmovém festivalu viděl v téhle zemi snad každý. A i když bulvár řešil zejména na to, zda byla mladá hvězda nalíčená, co měla na sobě a jak se měla ke své přítelkyni, podle Adama to celé splnilo účel. „To je showbyznys. Beru to tak. Bez toho to asi nejde. Ten zásah byl obrovský a všude se psalo, že to bylo z premiéry lmu BANGER. Kdybychom tam přišli v kšiltovkách, tak by to asi takový zásah nemělo. Když má člověk dobrý produkt, nemusí se stydět za ty věci okolo. Když to naopak tím ostatním dohání, je to špatně. Ale tohle ten projekt jen posouvá dál,popisoval mi v našem rozhovoru. „Jako umělec by měl být člověk extravagantní. To mě vždycky bavilo. Rád posouvám hranice a nebojím se toho. I za cenu, že si o mně někdo řekne, co bude chtít. Tímhle se už dávno netrápím.

V zářijovém Mladém světě se díky rozhovoru s Kristinou Svarinskou podíváme rovněž do zákulisí natáčení filmu Střídavka, díky povídání s režisérkou Evou Toulovou zjistíme, jak své studenty učila dnes už legendární Věra Chytilová a v rozhovoru s programovým ředitelem Rádia Blaník Danielem Rumpíkem zase pochopíme kouzlo úspěchu této hudební stanice. Na dalších stránkách budeme také hodně cestovat: k sousedům, do Smetanovy Litomyšle a dokonce na Kubu. Tam totiž vzala novinářka Michaela Janečková svého dědu, přesvědčeného komunistu, a napsala o tom hodně vtipnou knížku Třešně v rumu. Tohle číslo Mladého světa je zkrátka tak trochu o posouvání hranic.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

ADAM MIŠÍK: EXTRAVAGANCE MĚ BAVÍ. A TÍM, CO SI O MNĚ KDO ŘÍKÁ, SE UŽ DÁVNO NETRÁPÍM
Adam Mišík si v létě získal publikum karlovarského festivalu stejně jako uherskohradišťské Filmovky filmem BANGER. Díky množství hlášek a silnému drogovému vzkazu může brzy jít o vysloveně kultovní a generační záležitost, která každopádně do kin vstoupí v polovině září. „BANGER. není agitka, která se snaží někomu říkat neberte drogy, protože jsou špatné. Přesně si pamatuju, jak na nás působily tyhle přednášky v osmé třídě. Šlo to jedním uchem dovnitř a druhým ven. Ty věci je potřeba dělat efektivně, aby měly zásah. A to se, myslím, tady povedlo,říká Mišík pro Mladý svět.

I V CENTRU PRAHY SE MOHOU PÁST KOZY
V teplém červnovém dopoledni je slyšet jen kdákání slepic, mečení koz a veselé štěbetání dětí, které pracují na záhoně. Všude kolem je zeleno a z obou stran pomalu plyne řeka. Nejsme ale na venkově, nýbrž v širším centru Prahy, na Císařském ostrově, kde doslova roste komunitní zahrada Metrofarm.

DANIEL RUMPÍK: RÁDIO BLANÍK MÁ POTENCIÁL I NA MORAVĚ. TEĎ HO CHCEME NAPLNO VYUŽÍT
dio Blaník patří už přes 20 let k nejposlouchanějším českým rádiím. Spoluvytváří hity i nové hvězdy, v kariéře výrazně pomohlo třeba Petrovi Kolářovi nebo Jakubovi Smolíkovi. Po Čechách se hodlá nyní prosadit i na Moravě, kde se chce v listopadu výrazněji uvést velkým ostravským koncertem. „O Rádiu Blaník se dlouho říkalo, že je to bytostně české dio. Potenciál stanice je na Moravě nemalý, ale musíme posílit jeho znalost a představit ho jako rádio, které hraje hezky česky, tedy hraje písničky, kterým naši posluchači rozumí, dobře je znají a mohou si je zazpívat,říká v našem rozhovoru jeho programový ředitel Daniel Rumpík.

KDY UŽ SE BUDOU NAŠE AUTA ŘÍDIT SAMA?
Doprava je odvětví, které prochází bouřlivými časy. Mění se technologie pohonu aut, náklady se vrací na koleje, auta se sdílejí, města je vůbec nechtějí. Autonomní řízení je ale změna ještě o řád zásadnější. Nikoliv z pohledu technického, ale především z pohledu právního a etického. Předkládá nám totiž otázky, na které zatím marně hledáme odpovědi. Zabývá se jimi i Etická komise zřízená Ministerstvem dopravy. Její přizvanou expertkou je i právnička specializující se na oblast nových technologií a digitální ekonomiky Linda Kolaříková, advokátka z kanceláře Sedlakova Legal.

PADEVĚT DÁL MAPUJE NEJTEMNĚJŠÍ JINY. TENTOKRÁT V KRONICE DRUHÉ REPUBLIKY
Badatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět zaměřuje po řadě historických průvodců a několika sbírkách historických mikropovídek svou pozornost na „edici kronik. Po loňské a velmi obsáhlé Kronice protektorátu tak nedávno vydal Kroniku druhé republiky, v níž detailně mapuje dění od října 1938, respektive od 30. září tohoto roku a tedy podepsání Mnichovské dohody, do poloviny března 1939. 

KRISTINA SVARINSKÁ: NATÁČET S MARTINEM HOFMANNEM? LABÚŽO!
Slovenská herečka Kristína Svarinská působí ve svých rolích, aktuálně třeba v komedii Střídavka, nesmírně mile, zároveň ale energicky a když je to potřeba také dost ostře. Rozhovor jsme vedli písemně a ponecháváme ho ve zcela autentické verzi, protože způsob, jakým Kristina odpovídala, ji nejspíše vystihuje nejlépe.

LINA SICILIANO: MAFIE NIČÍ V KALÁBRII VŠECHNO DOBRÉ. A O TOM JE NÁŠ FILM
Nastupující hvězda italského filmu Lina Siciliano uvedla na filmovém festivalu v Karlových Varech svůj první film Zákon mlčenlivosti. O poutavý snímek o vzdoru kalábrijské mafii, věnovaný jejím obětem i ženám rebelkám, mají po premiéře na festivalu Berlinale zájem filmové přehlídky po celém světě. „V mé postavě Rosy se prolíná více osudů skutečných žen, vesměs obětí kalábrijské mafie a tamějšího způsobu života. Života pod nadvládou mužů,říká herečka v rozhovoru pro Mladý svět.  

BABÍ LÉTO ANEB NA VÍKEND K SOUSEDŮM
Pokud si chcete zpestřit babí léto víkendovým výletem do zahraničí, ale nechce se vám letět či jezdit moc daleko, proč se nepodívat do zajímavých měst a úchvatné přírody u našich sousedů? Obdivujte krajinu Malé Fatry a Saského Švýcarska nebo se vydejte do atraktivních ulic Gdaňsku či Hallstattu. 

PRO PRAVDU NA KUBU. A ZASE ZPÁTKY
Michaela Janečková má svého dčdu ráda. A tak se rozhodla vyrazit na společnou dovolenou. Jako cíl vybrala Kubu. A ne náhodou. Děda totiž byl vždy nejen milujícím členem rodiny, ale i zarytým komunistou. Svoje názory nezměnil ani 30 let po revoluci, a jak se ukázalo, nakonec ani po střetu s realitou dnešní socialistické Kuby. Společné zážitky Michaela Janečková, novinářka a dlouholetá zpravodajka České televize, vtělila do knihy Třešně v rumu, která se – k jejímu překvapení – nyní velmi dobře prodává. Kromě toho, že je velmi zábavná, se totiž dotýká i mnohem obecnějších a aktuálních témat. Ať už jde o umění mezigenerační tolerance, nebo o schopnost mluvit s blízkými, kteří žijí v zajetí konspiračních teorií a řetězových e-mailů.  

ROMAN STAŠA: MASTERCHEF MI OTOČIL ŽIVOT O 180 STUPŇŮ
Roman Staša předloni vyhrál známou soutěž MasterChef Česko a z bývalého hokejisty a kondičního trenéra je teď kuchařem na plný úvazek. Povídali jsme si hlavně o jeho současném projektu Bez adresy, který spočívá i v privátním vaření. „Pokaždé přijíždím do jinak vybavené kuchyně, takže je to vlastně skoro pokaždé výzva. Ale zažil jsem i pár kuriozit. Jednou jsem vařil pro 20 lidí na horské chalupě na kamnech. Jindy jsem zase vařil uprostřed lesa v rámci rozlučky se svobodou, kde mě čekala výbava, která by odpovídala tak opékačce buřtů, směje se Staša, který rovněž nedávno vydal originální kuchařku Matla.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz