Mladý svět - 7/2023
Související produkty
Detailní popis produktu
Z obsahu:
KARLOSOVA UPŘÍMNÁ ZPOVĚĎ: PROHRÁVAT JSEM SE POŘÁD NENAUČIL. PROTO MÁM TAKOVOU TOUHU PO VÍTĚZSTVÍ
Karlos Terminátor Vémola je legendou smíšených bojových sportů. Znají ho i ti, kteří sport vůbec nesledují. Na sociálních sítích ho totiž sledují stovky tisíc lidí a opakovaně se ocitá v hledáčku bulváru. Sám tomu jde tak trochu naproti. Při osobním setkání ale naprosto vystihuje heslo, které se mu samotnému líbí: nesuď knihu podle obalu. Karlos, kterého na konci července čeká podle jeho slov na pražské Štvanici největší souboj jeho kariéry, je totiž při rozhovoru přemýšlivý, vtipný a neuhýbá. Naše povídání by se tak dalo označit za jeho upřímnou zpověď, v níž se třeba dozvíme, proč už je přes 30 let hrdým členem Sokola, jaký má vztah k motýlům i proč si pořídil lvy, krokodýly i klokany.
ANTONIE FORMANOVÁ: NEJVÍC ZATÍM HRAJU V HISTORICKÝCH FILMECH. A DOZVÍDÁM SE DÍKY TOMU SPOUSTU INFORMACÍ
Herečka Antonie Formanová přidává do své řady filmových historických postav aktuálně i jednu velice výraznou divadelní, a to v představení ...because of Alma. V neútěšném prostředí Venuše ve Švehlovce se proměňuje ve velký meziválečný talent, houslistku a dirigentku Almu Rosé, kterou nacisté uvěznili v koncentračním táboře Osvětim, kde následně vedla tamní dívčí orchestr a v roce 1944 za ne zcela jasných okolností zemřela.
DALIBOR JANDA: NIKDY JSEM NIKOMU NELEZL DO ZADKU. VĚCI SI CHCI POŘÁD DĚLAT PO SVÉM
Dalibor Janda patřil k největším hvězdám 80. let, po revoluci ale zmizel z televize a nebyl tolik vidět. Na popularitě mu to však neubralo, jak dokazuje i jeho aktuální turné, kterým slaví své 70. narozeniny. „Jednou jsme hráli někde na Vysočině, zastavili jsme policajty, abychom se zeptali na kulturák, a jeden z nich mi povídá: Pane Janda, tady teď můžou chodit krást, protože všichni jsou na koncertě,“ popisuje zájem o svá vystoupení, na kterých se potkává i se svou dcerou Jiřinou, která mu pomáhá i s vlastním vydavatelstvím. „Spousta umělců, se kterým jsem pracoval, říkala, že se se mnou dá těžko něco dělat, protože já si to chci dělat po svém. Ale mně se to všechno vrátilo v dobrém. Vyplatilo se mi to.“
MICHAELA KLEVISOVÁ: KONZUMNÍ ŽIVOT NÁM NEPROSPÍVÁ. PRACUJEME AŽ MOC, ABYCHOM SI KUPOVALI ZBYTEČNOSTI
Současná královna české detektivky Michaela Klevisová nedávno vydala další příběh se svým populárním vyšetřovatelem Josefem Bergmanem nazvaný Vraní oko. Kromě působivé a tajemné zápletky v něm otevřela i množství společenských témat. Třeba, že pracujeme až moc, abychom pak peníze utráceli za věci, které vůbec nepotřebujeme. „Beru to i jako svoje poslání. I když je to oddechovější literatura, mohu do ní dát hlubší myšlenky a přimět čtenáře, aby se nad nimi zamysleli,“ říká spisovatelka v našem rozhovoru, ve kterém prozrazuje i to, jak vlastně její detektivky vznikají a že jejich nová řada bude inspirována herečkou Terezou Kostkovou.
HORÁKOVÁ, ZÁTOPEK I PYŠNÁ PRINCEZNA. PADESÁTÁ LÉTA JAKO OBDOBÍ PLNÉ PARADOXŮ A OČEKÁVANÝCH „ZMĚN“
Národní muzeum představuje novou výstavou Padesátá léta toto období jako čas plný paradoxů. Ne černobíle a jen přes politické procesy s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským a měnovou reformu. Představuje ho i jako dobu, kdy mnozí po druhé světové válce skutečně věřili, že mohou svou prací přispět ke společenské změně a že se má na dovolenou jezdit spíše s kolektivem než s rodinou, jak interpretuje dobovou komedii Dovolená s Andělem hlavní autor výstavy profesor Michal Stehlík. Jak také připomíná, jde rovněž o období, které si neustále připomínáme o Vánocích, a to vzhledem k reprízovaným filmům z té doby, jako je třeba Pyšná princezna nebo Císařův pekař, rovněž protknutým propagandou. Také jim se výstava věnuje.
KYPR JE ZLATÝ LIST HOZENÝ DO MOŘE
Alespoň to tvrdil kyperský básník Leonidas Malenis. Popsat dosti komplexní dějiny Kypru by bylo na delší historickou stať, pokusíme se ale alespoň o zkrácenou verzi. A vypravíme se spolu třeba do prastarého přístavního města Famagusta, nejdražšího tamějšího sídla Girne nebo do Nikósie neboli turecké Lefkosy.
PLÁN B 2023 PŘEDSTAVUJE V LITOMYŠLI EXPERIMENTY SOUČASNÉHO UMĚNÍ
Součástí smetanovského festivalu je už počtvrté projekt Plán B, který v exteriéru města Litomyšle představuje práce současných výtvarných umělců. První ročník reagoval na pandemickou situaci v roce 2020, kdy galerie musely být zavřeny. Ale jelikož oživení městských prostor vzbudilo pozitivní emoce, Plán B se stále vrací. Ten aktuální, který pořádá Bohemian Heritage Fund a Městská galerie Litomyšl a připravily ho kurátorky Lenka Lindaurová a Martina Zuzaňáková, je k vidění do konce srpna.
PRAŽSKÝ VLKODLAK
Od šesti let o sobě ví, že je vlkodlak. Když se začne proměňovat z člověka na vlka, zostří se mu prý sluch, čich i zrak a má ohromnou sílu. A po jedné bitvě s upírem ho měl zvednout do výšky jen jednou rukou. Bojovali spolu podle jeho slov o území a on, jako bílý vlkodlak, před jeho upířími útoky ochránil lidi ve svém okolí. Má za sebou ale také už jedenáct pobytů v psychiatrické léčebně v Bohnicích, kde mu diagnostikovali schizofrenii. Léky, které na ni užívá, podle něj sice zabírají na tuto nemoc, na jeho vlkodlačí stavy však údajně nikoliv. A ani by to nechtěl. Jen se někdy cítí většinovou společností vyvržený a bojí se, že ho lidé nebudou mít rádi, protože si o něm můžou myslet, že je zrůda.
PENÍZE A LIGA MISTRŮ. KOLIK SE JICH TOČÍ V NEJPRESTIŽNĚJŠÍ KLUBOVÉ SOUTĚŽI?
Fotbalová Liga mistrů UEFA platí za nejprestižnější klubovou soutěž světa. Letošní finále se odehrálo v tureckém Istanbulu na Atatürkově olympijském stadionu. Ten je v Turecku největší – nabízí kapacitu pro 76 tisíc sedících diváků. Proti sobě nastoupil Manchester City a Inter Milán. A o kolik šlo v celém ročníku peněz?
ABY SE PRVŇÁČEK NETRÁPIL. A MY S NÍM
Zářijový návrat do školy může být velkou zátěží pro každého školáka i jeho rodiče – po dvou měsících odpočinku a svobody si musí znovu zvyknout na pravidelné ranní vstávání, několikahodinové soustředěné sezení v lavici, domácí úkoly... Není to zrovna malá změna ani pro dítě, které již bylo na školní režim zvyklé – a co pak pro takového prvňáčka, kterému se ze dne na den nenávratně změní celý život?
JAK ZABAVIT DĚTI O PRÁZDNINÁCH? ZAHRAJTE SI TYHLE HRY SE ŠKOLÁKY I PŘEDŠKOLÁKY
Když je o prázdninách krásné počasí a děti mohou pobíhat venku, obvykle nemáme žádný problém je zabavit. Jenže co když se počasí pokazí? Nebo nás i s dětmi čeká dlouhá cesta na dovolenou – jak je zabavit v takových situacích? A existují nějaké šikovné hry, které předškolákům pomohou lépe zvládnout nástup do školy a školáky udrží v pozornosti před tím, než se vydají zpátky do školy?
NADŠENÍ, DŘINA I ARCHEOLOGIE. JAK BRONTOSAUŘI PEČUJÍ O PAMÁTKY
Nedílnou součást činnosti Hnutí Brontosaurus tvoří dobrovolničení na historických památkách – hradech, zámcích, tvrzích, ale i klášterech či kapličkách. Přestože tyto práce mnohdy patří k těm vůbec nejnáročnějším a zahrnují ruční nošení těžkých balvanů či dřevěných klád, těší se dlouhodobé oblibě a za některými stojí velké výsledky.
JAK ROZUMĚT UMĚNÍ? PORTRÉT ČLOVĚKA NEBOLI MEMOÁR LIDSKÉ TVÁŘE
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem druhým dílem v pravidelném seriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět.
MOJRA RADÍ
Vysoký pracovní výkon a následný odpočinek, třeba na letní dovolené, i vztahy na pracovišti. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.