Mladý svět - 7/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Mladý svět se tentokrát zaměřuje na to, jak se Sandra Nováková stala z dětské hvězdy úspěšnou filmovou scenáristkou a producentkou, na to jak se nově učí sexuální výchova, dějepis nebo informatika nebo na to, kým byl ve skutečnosti slavný malíř Alfons Mucha. Nabízí rovněž aktuální rozhovory s architektkou Evou Jiřičnou, herečkou Klárou Trojanovou nebo ředitelkou Letní filmové školy Radanou Korenou. A také nejlepší povídky, které vyšlo v loňských vydáních Mladého světa, stejně jako další tipy na čtení.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

SANDRA NOVÁKOVÁ: Z DĚTSKÉ HVĚZDY FILMOVOU PRODUCENTKOU
Sandra Nováková má nakročeno k tomu stát se nejlépe vydělávající českou herečkou. Ne až tak díky seriálům a filmům, v nichž hraje, ale spíše díky tomu, že filmy začala sama i psát a nově také produkovat. Má na to dokonalého spolupracovníka: svého novomanžela, úspěšného režiséra Vojtěcha Moravce, s nímž právě uvedla do kin nový film Hádkovi. Nováková tak svým způsobem následuje daleko slavnější americké kolegyně, jako jsou Reese Witherspoonová nebo Jennifer Anistonová. I ony totiž v současnosti vydělávají na produkci vlastních projektů a posunuly svou filmovou kariéru tam, kde to právě v České republice není vůbec běžné.

MNOZÍ MLADÍ CHTĚJÍ BYDLET JINAK. TŘEBA I V MINIDOMCÍCH NEBO V JURTĚ
Ceny bytů, domů a pozemků v Česku začínají být natolik vysoké, že si je mladí lidé nemohou dovolit. Hledají tak alternativní řešení bydlení, které je nezadluží do konce života, nebude se stavit několik let a zároveň bude také ekologicky šetrnější a blíže k přírodě. Podívali jsme se, jak se bydlí v mini- domku a také v jurtě.

EVA JIŘIČNÁ: DOKONALOST JE NEDOSAŽITELNÁ
Překvapivě právě tohle říká světově uznávaná architektka a designérka Eva Jiřičná, jejíž realizace najdeme po celém světě. Nikdy totiž není spokojená s tím, co udělala, a do dalšího projektu se vždy pouští s tím, že to bude lepší než minule. Povídali jsme si s ní nejen o projektech, na kterých nyní s neutuchající energií pracuje společně s Petrem Vágnerem a dalšími kolegy z jejich pražského studia AI DESIGN, ale také o její lásce ke sklu a kovu nebo zdrojích inspirace.

JOHN MUCHA: ALFONSE MUCHY KONEČNĚ SNÍMÁME „PLAKÁTOVOU“ KAZAJKU. PŘEDSTAVUJEME HO JAKO SVĚTOOBČANA
V pražské Valdštejnské jízdárně právě začala za mediálního partnerství Mladého světa jedinečná výstava Mucha: Rodinná sbírka. K vidění jsou umělcovy nejslavnější plakáty, ale také jeho sochy, oleje, kresby nebo fotografie. Expozice má za cíl představit jednoho z našich světově nejproslulejších malířů jako filozofa, jako Evropana a světoobčana. „Obraz Po bitvě u Grunwaldu není o tom, jak jsme my Slované porazili křižáky, ale o tom, jak je lidstvo hloupé, když musí své problémy řešit zabíjením. Dědečka by válka na Ukrajině hrozně bolela, nemohl by tomu věřit. Jeho tvorba směřuje proti takovémuto chování. Moudrost považoval za to vůbec nejdůležitější,říká pro Mladý svět jeho vnuk John Mucha, dřívější bankéř a v posledních letech prezident Nadace Alfonse Muchy.

NEJLEPŠÍ POVÍDKY Z MLADÉHO SVĚTA
Léto a dovolené tradičně vybízejí ke čtení. Vybrali jsme pro vás proto pět nejlepších povídek z loňského Mladého světa. Příběhy od předních českých spisovatelek a spisovatelů Petry Soukupové, Ondřeje Neffa, Petra Vydry, Dalibora Váchy a Alžběty Bublanové vás pobaví a zároveň donutí k zamyšlení. Přesně tak, jak to má u kvalitní literatury být.

CO SI PŘEČÍST U VODY, NA CHATĚ ALE I DOMA O TEPLÝCH NOCÍCH
Vybrali jsme pro vás nejzajímavější knihy, které vyšly v poslední době a jsou jako stvořené na léto. Podpoří vás v nicnedělání a dají vám příjemně odpočinout, podpoří vaše cestovatelské vášně nebo vás mrazivě ochladí při někdy nekonečných teplých nocích.

KLÁRA TROJANOVÁ: HRÁT VE FRANCOUZŠTINĚ BUDE VELKÁ VÝZVA
Klára Trojanová posouvá své herectví do další fáze. Září teď ve své vůbec nejtěžší hře, v Rouen 44, kde jí v Divadle Bolka Polívky sekunduje Chantal Poullain. Drama z druhé světové války brzy začnou uvádět i ve francouzštině. „Vůbec nevím, co mě čeká. Představovala jsem si, že to bude jednodušší. Ale to vůbec nevadí. Čím těžší, tím lepší,říká Klára Trojanová v našem rozhovoru.

FILMOVKA NABÍDNE ZAPOMENUTÉ SKVOSTY. POTÉ UŽ MOŽNÁ NIKDY NEBUDOU K VIDĚNÍ
Letošní ročník festivalu Letní filmová škola začne v Uherském Hradišti poslední červencový pátek a nabídne třeba velkou retrospektivu legendárního Martina Friče, režiséra filmů jako Eva tropí hlouposti, Kristian nebo Císařův pekař a Pekařův císař. Zaměří se také na portugalské filmy, Luise Buñuela, ale třeba i na Ondřeje Vetchého. Do zákulisí festivalu stejně jako do současnosti a budoucnosti českých filmových klubů dává v následujícím rozhovoru nahlédnout ředitelka festivalu a předsedkyně Rady Asociace českých filmových klubů Radana Korená. „Filmovka, jak festivalu všichni fanoušci říkají, letos probíhá za mediálního partnerství Mladého světa.

DĚTI ZAČNOU PROGRAMOVAT UŽ NA PRVNÍM STUPNI. A PROBÁDAJÍ 20. STOLETÍ
Dějepis, informatika nebo sexuální výchova. Mnohé předměty procházejí v poslední době doslova revolucí, často vyvolanou tlakem zvenku, mimo školství. Nejrazantnějším příkladem je v tomto počínání influencerek Terézie Ferjančekové a Zuzany Kašparové, které začínaly s popularizačním podcastem o sexu a intimitě Vyhonit ďábla. Nyní se souvisejícími debatami objíždějí školy, vydaly stejnojmennou knihu a chystají další projekty. A zejména na dívky mají možná podobný vliv, jako měla svého času Sally v Mladém světě.  

PĚSTI V OKTAGONU: CO NÁS BAVÍ NA MMA
Jde o jeden z nejtvrdších sportů na světě. Běžně při něm teče krev a zápasníci často končí v bezvědomí po úderu do hlavy. Mnozí se pak ptají, zda je to ještě sport. Pravdou je, že MMA (Mixed Martial Arts – smíšená bojová umění) pravidla má a jeho bojovníci musí být v oktagonu dobří nejenom v postoji, ale i při boji na zemi. MMA je mix různých bojových stylů, od thajského boxu po jiu-jitsu. A nedávný famózní triumf českého bojovníka Jiřího Procházky zaznamenali i lidé, kteří jinak bojové sporty nesledují.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz