Mladý svět - 6/2023
Související produkty
Detailní popis produktu
Z obsahu:
MARTIN FINFER ZÍSKAT SEBEVĚDOMÍ PŘED MIKROFONEM A KAMEROU MI TRVALO DLOUHO ALE UŽ V ŠUMPERKU JSME NATOČILI S ONDROU SOKOLEM HROMADY KAZET
Čím více toho člověk pozná, tím je tolerantnější, glosuje Martin Finger, proč mimo jiné hraje v nekonečném seriálu Ulice. Od charakterního herce, předního interpreta rozhlasových her a v neposlední řadě uměleckého šéfa Činoherního klubu by to možná někteří nečekali, ale Finger má ve věcech jasno a při našem rozhovoru mi zazpívá i kousek písničky Pražského výběru, protože ilustruje jeho pohled na život: „Lidi jsou různý a různý koníčky maj. Někdo má rád holky, jinej zase vdolky.“ Aktuálně ho můžeme slyšet jako jednoho ze zakladatelů československého rozhlasového vysílání ve hře Chyceni v éteru, brzy se ale představí také v provokativním filmu Její tělo. A do toho připravuje 60. sezónu Činoherního klubu.
PAVLA BERETOVÁ: S MEDOU SE BUDU LOUČIT NERADA. CESTOU ŽIVOTOPISNÉHO DIVADLA BYCH ALE RÁDA ŠLA DÁL
Pavlu Beretovou čeká v červenci derniéra hry Meda na Letní scéně Musea Kampa. „Zjistila jsem, že hrát skutečné lidi mě nesmírně baví. Lidský život je nejlepší drama, nejlépe napsaná hra,“ říká v našem rozhovoru, ve kterém se ale dostáváme i k její překvapivě dlouhé cestě Národním divadlem, hraní klasiky, dojemnému dárku od Vlasty Chramostové, zkoušení s Ivou Janžurovou a Václavem Postráneckým v prvním ročníku na DAMU nebo k popularitě, kterou jí přinesla role Emy Grodské v detektivní sérii Místo zločinu.
MLADÍ UMĚLCI SE DO ZAVEDENÝCH GALERIÍ DOSTÁVAJÍ JEN TĚŽKO. POMOCI JIM MŮŽE GALERIJNÍ LABORATOŘ
Vizuální umělec, kurátor a pedagog Karel Matouš Zavadil založil před 13 lety Galerijní Laboratoř. Projekt poskytuje prostor k výstavám začínajícím vizuálním umělcům, ale nejen jim, spolupracuje i s těmi již zavedenými. Protože je Galerijní Laboratoř bez stabilního zázemí a grantového nebo sponzorského krytí, funguje improvizovaně či hybridně v rámci negalerijních, často velmi zajímavých prostorů. Každoroční výstavní cykly byly realizovány už pro desítky umělců. „Projekt se nám postupně podařilo etablovat jako nezávislou galerijní značku, která kontinuálně představuje pět až sedm výstav ročně a funguje i jako start-up pro studenty Fakulty humanitních studií UK a katedry umění Technické univerzity v Liberci,“ říká v našem rozhovoru Zavadil.
GORDANA GLASS: ČERPÁM Z ČISTOTY HLUBOKÉ VODY, NEVYČERPATELNÉ PŘÍRODY A NEUVĚŘITELNÉ ENERGIE, KTERÁ POCHÁZÍ ZE ZEMĚ
Umělkyně Gordana Glass pracuje jedinečným způsobem se sklem a drahými kovy, zejména zlatem a platinou. Její práce potěšily královnu Alžbětu II. nebo papeže Benedikta XVI. Gordana ale ještě raději obohacuje veřejné prostory, její díla tak zdobí například některé nemocnice a dodávají pacientům naději. „Když mi dáte pětimetrovou nebo desetimetrovou stěnu, pak se umím nejlépe vyjádřit. Miluju, když mám neohraničený prostor a mohu do objektu vtáhnout světlo, přírodu a navázat na architekturu,“ říká v našem rozhovoru proslulá umělkyně, která se prosadila rovněž v arabském světě a Slovensko, kde žije už čtvrstoletí, reprezentovala i na Expu v Dubaji. Gordana Glass rovněž vytvořila ceny pro Advokátní kanceláře roku podle Lawyers & Business mediální skupiny A 11.
DO MILOVIC A RALSKA PO STOPÁCH DOB MINULÝCH II.
Jsem ztracená generace, dítě let šedesátých, dítě slunce, alespoň jsem si to vždy myslel. Tedy ztracená generace – možná tak jako všechny – jako Steinbeck či Hemingway. Po tom všem, co jsem v životě viděl a objevoval, mám ve svých 60 letech stále větší potřebu se – alespoň ve vzpomínkách – vracet do dětství, tedy do bývalého Československa. Před nějakým časem jsem pochopil, že těch míst již není vůbec mnoho. Utíkat před komercí je jedna věc, ale po nějaké době mi začalo být jasné, že vojenské výcvikové prostory jsou pro mě jediným místem, kde se ještě v Čechách mohu cítit sám sebou. Nevím přesně, čím to je, možná že to jsou zrezivělé ostnaté dráty, rozbité ruiny domů, komunistické symboly na zdech a všude kolem mrtvo... Nejprve jsem se tak v minulém čísle Mladého světa vydal přeneseně do Milovic – a nyní mířím do Ralska.
NETRADIČNÍ TRADICE NA BŘECLAVSKU
Jezdím křížem krážem po Česku. Když mířím do Vídně, tak je většinou poslední zastávkou rychlíku před hranicemi Břeclav. Donedávna jsem netušila, že právě Břeclavsko je místem, kde se starobylé tradice inovují originálním způsobem. Zajděte se podívat do Havlíčkovy vily, a otestujte trpělivost při malování moravského ornamentu. Opodál je unikátní kostel z červených cihel. V nedalekých Velkých Bílovicích se dozvíte ledacos zajímavého o vinařské tradici i osudech bílovických krajanů v Argentině. A na závěr? Oslnivý zámeček v Hlohovci a gurmánské nebe!
ČESKÝ WOODSTOCK: PŘÍBĚH LEGENDÁRNÍHO TRUTNOVSKÉHO FESTIVALU
Open Air Festival TrutnOFF, zvaný též „Český Woodstock“, „Fótr všech festivalů“ či „Festival s názorem“, je nejstarším festivalem svého druhu v naší zemi i na Slovensku. Jeho kořeny sahají k undergroundovým počátkům v 80. letech a u jeho zrodu stál také Václav Havel, jeho pozdější pravidelný návštěvník, který byl v roce 2007 slavnostně dekorován za náčelníka festivalu. „Ten festival to je novodobé poutní místo a manifestace radosti,“ říkával o něm Ivan Martin „Magor” Jirous. Už od počátku se nad ním názorově střetávají pokrokové a konzervativní proudy společnosti. Za „hluboké totality“ proti němu šli estébáci stříkající místo, kde se měl festival konat, močůvkou a zatýkající „vlasatce a další podezřelé živly“. Pak jeho konání doprovází souboj „titánů“ – někdejšího starosty Trutnova „za modré ptáky“ Ivana Adamce, kterého zakladatel festivalu Martin Věchet, přezdívaný Geronimo, označil za diktátora, a právě Věcheta, jenž je naopak podle Adamce sám největším nepřítelem festivalu. Odvěký zápas mezi „papaláši a máničkami“ připomíná i konec několikaletého působení festivalu v Brně u řeky Svratky. Na pozemcích, které ležely desítky let ladem, se má totiž začít stavět, a festival se tak po sedmi letech v exilu vrací do města pod horami, kde se hned v roce 1990 konal jeho první svobodný ročník. Jak dlouho tam ale nakonec zůstane, zatím není vůbec jisté.
ANETA MITUŠINOVÁ: V TELEVIZI A11 BY MOHL MÍT KAŽDÝ REPORTÉR SVÉHO AVATARA, TO BY SE MI LÍBILO
Nedávná Miss Fitness Aneta Mitušinová je také jednou z tváří nové televize A11, kterou provozuje mediální skupina A11, vydavatel Mladého světa. Zatím jako reportérka, ale časem by se chtěla dostat až na pozici moderátorky hlavních zpráv, jejím velkým vzorem je například Lucie Borhyová. Nechce ale nic uspěchat a myslí si, že malé krůčky na cestě za vlastním snem budou asi lepší. „Bylo by skvělé, kdyby každý reportér měl svého avatara a lidé by si mysleli, že je to jenom avatar a člověk by pak přišel osobně na nějakou akci a tohle by bylo na A11 speciální. Možná se to bude chystat a mně by se moc líbilo, kdyby to tak vypadalo,“ říká vizionářsky v našem rozhovoru.
PLEVEL, NEBO POTRAVINA? JEDLÝ PLEVEL!
Je pravda, že všude kolem nás roste „jedlý plevel“? Je možné, že plané rostlinky, které se více či méně marně snažíme vyhubit ze svých okrasných záhonů, jsou ve skutečnosti lahůdkou či dokonce lékem? Jaké divoce rostoucí potraviny si můžeme ve volné přírodě sami nasbírat – a jak je potom zpracovat?
PAVEL SEHNAL: STÁT BY MĚL OŘEZAT SVÉ AGENDY A DÁT OBČANŮM VÍC SVOBODY. VE ZDRAVOTNICTVÍ I V PENZÍCH
„Konsolidační balíček je potřeba. Ale od pravicové vlády jsem čekal něco úplně jiného,“ říká v našem rozhovoru podnikatel a politik Pavel Sehnal. „Pokud by vláda chtěla rozhýbat trh, měla by některé věci uvolnit, například ve stavebním zákoně. Hospodářství se nijak zvláště nedaří, ale máme nízkou nezaměstnanost, protože máme zastaralý zákoník práce,“ nabízí konkrétní možnosti změn, které by podle něj byly naopak namístě. „Jde o deregulaci prostředí, snižování agendy státu tam, kde ji stát mít nemusí, o změnu důchodového systému. Vláda by se měla zaměřit vedle penzí také na zdravotnictví a školství, to jsou ty největší položky státního rozpočtu,“ nabízí pak Sehnal základní návod na uzdravení veřejných financí.
TRH S ŘEZANÝMI KVĚTINAMI JE PROBLEMATICKÝ, DOPADÁ NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ I LIDI. MŮŽEME POMOCI?
Voňavé kytice neodmyslitelně patří do našich životů, zdobí narozeniny i pohřby, svátky i slavnosti. Dokonce se říká, že člověk si vždy má najít čas, aby mohl přivonět k růžím (pokud ovšem není alergik). Kde se ale řezané květiny v našich obchodech berou? Kdybychom znali jejich původ, připadala by nám kytice růží stále tak romantická? Byli bychom ochotní k něčemu takovému přiblížit svůj nos, nebo se toho dotknout holou rukou?
KIA CEED: GLOBÁLNÍ DÍTĚ
Navrženo v Německu, vyráběno na Slovensku, hlavní sídlo automobilky je v Koreji. Kia Ceed (konečně už bez apostrofu) je globálním produktem se vším všudy. Jaká je omlazená verze?
BRONTOSAUŘÍ POMOC PO TORNÁDU TRVÁ UŽ DVA ROKY. STÁLE NENÍ HOTOVO
S následky tornáda z roku 2021 se některé zasažené obce na Břeclavsku a Hodonínsku potýkají dodnes. Brontosauři, kteří mají na Jižní Moravě tradičně silnou členskou základnu, se v boji s těmito následky dlouhodobě angažují. Prvotní rychlá pomoc přerostla v postupnou obnovu zničených parků a zeleně i obnovu zničené klubovny.
JAK ROZUMĚT SOUČASNÉMU UMĚNÍ? NAPOVÍDÁ NÁM UŽ LEONARDO
Mladý svět spouští ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem pravidelný seriál o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět.
MOJRA RADÍ
Problémy s alkoholem v různých situacích, které navíc přinášejí další problémy. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.