Mladý svět - 6/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

První letošní letní číslo Mladého světa vás zve do léta výletního, divadelního i filmového.  Nabízíme tipy na zajímavé výlety a na to, jak netradičně strávit příští týdny v České republice. Sara Sandeva mluví v hlavním rozhovoru o tom, jak hraje v recitálu Marta Helenu Vondráčkovou, ale také o Balkánu a své rozjíždějící se mezinárodní kariéře. Umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och nabízí své tipy na zajímavé filmy, které budou k vidění nejen na letošní přehlídce, a Petr Pečený zase láká na své koncerty a Benátskou s Impulsem. Nenechte si ujít ani rozhovor s Dagmar Raupachovou o hrdinství jejího prastrýce a atentátníka na Heydricha Jana Kubiše, návrhy na řešení bytové krize i v podobě „rehabilitacesocialistických paneláků od Ondřeje Prokopa nebo povídání s nadějným pianistou Matyášem Novákem, který se vedle svého mistrovství také dokonale orientuje na železnici, chová slepice a husy a pěstuje zeleninu.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

SARA SANDEVA: BALKÁN MI NIKDY NIKDO NEODPÁŘE
Herečka s makedonskými kořeny Sara Sandeva aktuálně září v roli Heleny Vondráčkové v recitálu Marta, kromě toho hraje také v divadelní adaptaci kultovního hudebního snímku Kouř. Jaký je její vztah ke zpěvu a tanci, jak se dostala k hlavní roli v srbském historickém seriálu a co si myslí o bulvárních médiích?

ONDŘEJ PROKOP: S BYTOVOU KRIZÍ MŮŽOU POMOCI SOCIALISTICKÉ PANELÁKY
Ondřej Prokop, pražský šéf hnutí ANO a městský zastupitel na Praze 11, nabízí řešení současných problémů s bydlením. To si zejména v hlavním městě už nemůže většina lidí dovolit. Inspirací mohou být podle Prokopa – možná překvapivě – socialistická sídliště a panelové domy. „Vymysleli je tak, aby šly postavit co nejrychleji a za co nejnižší náklady. Teď už úplně stejný typ domů budovat nemůžeme. Můžeme ale chtít, aby se developeři od výstavby luxusních rezidenčních projektů vrátili ke střízlivé, praktické výstavbě. To, co mladí lidé skutečně potřebují, než si našetří na vlastní bydlení, jsou jednoduché startovací byty,říká politik pro Mladý svět.

JAK VYPADÁ BUDOUCNOST INTERNETU?
Metaverse. Slovo, které momentálně hýbe (nejen) technologickým světem. Vyvine se z něj další fáze internetu, ve kterém bude mít každý člověk svou virtuální postavičku a platit výhradně kryptoměnou, nebo se jedná pouze o utopickou vizi, na které se snaží firmy vydělat peníze?

DAGMAR RAUPACHOVÁ: JANA KUBIŠE JSEM SI PŘEDSTAVOVALA JAKO PRINCE Z POHÁDKY
Dagmar Raupachová je úspěšnou pražskou advokátkou, o sobě ale v našem rozhovoru moc mluvit nechce. Naopak s hrdostí připomíná svého prastrýce Jana Kubiše, který společně s Jozefem Gabčíkem provedl před 80 lety atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Když jsem dospívala, neustále jsem se babičky ptal, jak Jan Kubiš vypadal. Protože po vpádu gestapa k nám domů tam nezbyla ani jedna fotka, ani jeden dopis, pohled. A tak mě zajímalo, jestli byl Jan Kubiš hezký,usmívá se jeho praneteř ve své kanceláři, která shodou okolností sídlí téměř naproti Petschkově paláci, kde mělo svého času ústředí gestapo.

JAK PIVO BĚH DĚJIN OVLIVNOLO
Pivo provází lidskou civilizaci odpradávna. Ve starém Egyptě bylo oblíbeným nápojem a zachovaly se hieroglyfy, které dokumentují množství piva, které dostávali dělníci při stavbě pyramid. Nebyli to vykořisťovaní otroci, jak se donedávna myslelo, ale hýčkaní odborní dělníci, které faraon zásoboval vším potřebným. Pivo jim nahrazovalo nejen tekutinu ztracenou potem, ale bylo i zdrojem výživy, navíc ve formě zdravé potraviny přírodního původu.

KAREL OCH: ČESKÝ FILM JE V CHVÁLYHODNÉ KONDICI
V hlavní soutěži letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který potrvá od 1. do 9. července, budou hned dva české filmy, Slovo a Hranice lásky. V hlavním programu se ale tuzemských snímků objeví ještě více, což svědčí i o aktuální kondici tuzemské kinematografie. „Jsou to filmy tvůrců, kteří mají takzvaně nakoukáno, režisérů, kteří sledují aktuální tvorbu svých soupeřů, souputníků i z jiných částí světa. A tuto cinefilii, to fanouškovství, jsou schopni přetransformovat ve svůj filmový jazyk a vyjadřování. To je něco, co z jejich námětů, které jsou třeba zaměřeny jen na určité lokální téma, činí filmy zajímavé rovněž pro zahraniční publikum,říká v našem rozhovoru umělecký ředitel festivalu Karel Och.

PETR PEČENÝ: NA BENÁTSKÉ OSLAVÍME NAROZENINY PETRA JANDY I PAĹA HABERY
„Benátská s Impulsem je u nás největší a nejstarší mainstreamový hudební festival. Už je to kus kulturního dědictví, i když se ministerstvo kultury doteď tvářilo, že kulturní průmysl není kultura. Snad se to s novým ministrem mění, byl to špatný přístup,říká v našem rozhovoru Petr Pečený, spolumajitel festivalu, známý advokát a také frontman kapely Doctor P.P., která se na Benátské s Impulsem v Liberci představí na konci července se svojí novou show.

MATYÁŠ NOVÁK: KE ČTVRTÝM NAROZENINÁM JSEM SI PŘÁL ABONENTKU DO FILHARMONIE
Pianista Matyáš Novák nedávno oslavil 24. narozeniny, přesto už odehrál koncerty v Německu, Rakousku, Polsku, Lucembursku, Slovensku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Itálii, Norsku, Thajsku a USA a také dvě koncertní turné v Číně. Studuje, možná jako poslední žák, u legendárního profesora Klánského i na slavné italské klavírní akademii. Do toho ale také chová pět plemen slepic a husy a pěstuje zeleninu. A také se skvěle vyzná na železnici. „Ještě dřív než noty jsem uměl hledat spoje v jízdním řádě. Železnice mě stejně jako hudba fascinovala od nejútlejšího věku,říká v našem rozhovoru.

UŽIJTE SI LÉTO V ČESKU SE VŠÍM VŠUDY
Prosluněné letní dny doslova lákají vyrazit ven. Ať už jste příznivci měst a zajímavé architektury, baví vás vodní aktivity jako koupání nebo sjíždění řek, či si chcete zkusit ferraty, nemusíte vyrážet za hranice naší domoviny. Česko nabízí takřka veškeré volnočasové venkovní vyžití, jaké si usmyslíme!

CHILLI: CHCI LIDEM PŘEDAT LÁSKU K VAŘENÍ
Chilli jsme v minulosti mohli zaznamenat v kuchařské soutěži MasterChef, ve které se probojovala velmi daleko, ale také jako jednu z účastnic nedávné reality show Survivor, kde soutěžící týdny a měsíce přežívali na opuštěném ostrově s naprostým minimem jídla a bez jakéhokoli komfortu. Chilli jen o vlásek uniklo finále a vrátila se zpět do Česka s velkými kuchařskými plány do budoucna. Prozradila nám, jaké jídlo jí připomíná dětství, proč prozatím nevydala svou vlastní kuchařku i jaké gastronomické sny a plány má do budoucna.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz