Mladý svět - 5/2023

49 Kč / časopis
Skladem

Tomáš Töpfer patří k našim nejpopulárnějším hercům, díky Životu na zámku i Četnickým humoreskám strávil v naších obývácích v souhrnu pěkných pár dnů. Známe ho, ale přesto nás může překvapit, jak dokazuje propracovaným a hlubokým ztvárněním Františka Kriegela v novém filmu Muž, který stál v cestě. „Jsem pamětník srpnových událostí, bohužel. Nejhorší je, že se mi to všechno během natáčení začalo vybavovat. (…) Na Těšnově proti mně střílel ruský voják samopalem, lidi si lehali, schovávali se za obrubníky. Tehdy, v těch necelých 18 letech, jsem si myslel, že bude odboj, že se nedáme… A strašně jsem byl zklamaný, jak rychle se to zlomilo,“ říká teď Tomáš Töpfer v našem velkém rozhovoru. Se srpnovou okupací Československa se pojí i reportáž Tomáše Svobody, který poutavě vzpomíná na své cesty do Milovic. S jeho texty se v Mladém světě setkáváte opakovaně, a tak jsme ho tentokrát také pořádně vyzpovídali. Alespoň přeneseně tak s ním i vy projedete na dalších stranách prakticky celý svět a dozvíte se také pár pikantností z focení Václava Havla a Václava Klause. Judita Matyášová vás tentokrát pozve po stopách českých malířů na jih Evropy. Také se třeba dozvíte, kolik aktuálně měří Praděd a vydáme se i na mnoho dalších „toulek“. Vážíme si rovněž našeho partnerství s brzy začínajícím festivalem Tanec Praha, o kterém si u nás můžete taktéž mnohé přečíst. Nenechte si ale ujít ani povídání s Bárou Seidlovou nebo množství informací o televizi A 11, jejíž vysílání nově nabízí mediální skupina A 11, vydavatel Mladého světa. Jako vždy je toho ale ještě daleko více.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

TOMÁŠ TÖPFER: KDYŽ JSEM HRÁL KRIEGELA, VRÁTILO SE MI, CO JSME PROŽÍVALI PŘI SRPNOVÉ OKUPACI
Tomáš Töpfer se právě v kinech představuje ve své dosud nejvážnější a také nejlepší filmové roli: ve snímku Muž, který stál v cestě, hraje Františka Kriegela, který jako jediný z domácích politiků odmítl po srpnové okupaci Československa podepsat takzvaný Moskevský protokol. Töpfer volí pro něj nezvyklé herecké prostředky a díky oholené tváři a hlavně vyholené pleši se změnil pro některé až k nepoznání. Jeho koncentrovaný výkon snad neunikne ani pozornosti České filmové a televizní akademie, minimálně nominaci na Českého lva totiž musí mít ředitel Divadla na Vinohradech za svou až životní roli jistou. „Kriegela hrajete jinak než zubaře ze Života na zámku. A jestli se mi to trochu povedlo, tak zaplaťpánbůh,“ říká Tomáš Töpfer pro Mladý svět 

BARBORA SEIDLOVÁ: NEJSME BEZMOCNÉ OBĚTI. MŮŽEME SI VYTVOŘIT SVĚT, VE KTERÉM NÁS BUDE BAVIT ŽÍT 
„Spíš prožívám současné věci, než abych se vracela k Zubejdě,“ usmívá se herečka Barbora Seidlová při vzpomínce na svou asi nejslavnější filmovou roli. Divácky podobně vděčná je ale i její aktuální influencerka Muriel v novém filmu Jitky Rudolfové Život pro samouky. „Uvědomila jsem si u toho, jak se dá využít a zneužít cokoliv. Třeba touha člověka po štěstí a nalezení vlastní individuality. Vzhledem k tomu, že žijeme ve světě založeném na dogmatech, polopravdách a lžích, je to hledání pravdy současná priorita,“ říká Seidlová v našem rozhovoru, v němž se dostáváme i k jejímu autorskému divadlu MALÉhRY, které vytváří s Danielou a Nikolou Zbytovskými.

YVONA KREUZMANNOVÁ: TĚLO A SOUČASNÝ TANEC MAJÍ NEKONEČNÉ MOŽNOSTI
Zakladatelka a ředitelka festivalu TANEC PRAHA Yvona Kreuzmannová vidí ročně stovky tanečních představení a vybírá z nich to nejlepší pro české publikum. „Je fascinující, kolik nových věcí se dokáže stále objevovat. Současné taneční umění klade důraz na individualitu a na jinakost, diverzitu. Pokaždé vám tak přinese jiné zážitky. A to bude hodně vidět i na letošním ročníku festivalu,“ říká v našem partnerském rozhovoru a nabízí i návod, jak se na představení nejlépe naladit: „Nemusíme všemu rozumět, věci si můžeme vyložit po svém. Když si tohle připustíme, dostaneme se tam, kam potřebujeme a krásně si to užijeme.“ 

TOMÁŠ SVOBODA: DO MILOVIC A RALSKA PO STOPÁCH A DOB MINULÝCH
Jsem ztracená generace, dítě let šedesátých, dítě slunce, alespoň jsem si to vždy myslel, tedy ztracená generace – možná tak jako všechny – jako Steinbeck či Hemingway. Po tom všem, co jsem v životě viděl a objevoval, mám ve svých 60 letech stále větší potřebu se – alespoň ve vzpomínkách – vracet do dětství, tedy do bývalého Československa. Před nějakým časem jsem pochopil, že těch míst již není vůbec mnoho, utíkat před komercí je jedna věc, ale po nějaké době mi začalo být jasné, že vojenské výcvikové prostory jsou pro mě jediným místem, kde se ještě v Čechách mohu cítit sám sebou. Nevím přesně, čím to je, možná že to jsou zrezivělé ostnaté dráty, rozbité ruiny domů, komunistické symboly na zdech a všude kolem mrtvo... Nejprve se tak vydám do Milovic a v příštím čísle do Ralska.

TOMÁŠ SVOBODA: TY ŽEBRÁKY S LEPROU V MEŠITĚ PLNÉ PAVUČIN JSEM MĚL VYFOTIT 
Přední český fotoreportér Tomáš Svoboda procestoval celý svět, mapoval i cesty Václava Havla nebo Václava Klause, a na svých výpravách ledacos zažil: liduprázdný japonský ostrov Hašima, Černobyl s vyrovnanými a do ledu zamrzlými dětskými botičkami, útok stonožky, kterou Rudí Khmerové mučili své oběti nebo uhranutí nigerskou „čarodějnicí“. S jeho reportážemi se můžete setkávat rovněž na stránkách Mladého světa a aktuálně společně připravujeme i fotografický kurz, na němž tento zkušený fotograf naučí zájemce o fotografování mnohé ze svých dovedností.

JUDITA MATYÁŠOVÁ: PO STOPÁCH ČESKÝCH MALÍŘŮ NA JIHU EVROPY 
Práce kurátora v galerii není „jen“ o výběru uměleckých děl a instalaci výstav. Může zahrnovat i dobrodružné pátrání v archivech, ale také v terénu. Kurátor Marcel Fišer se vydal po stopách malířů, kteří v meziválečném období objevovali krásy Korsiky a jižní Francie. Podařilo se mu dohledat nejen místa, kde malovali, ale také dobové vzpomínky a fotografie. Výsledek nyní představuje výstava v Galerii výtvarného umění v Chebu, otevřená do 25. června a poté reprízovaná v Jihlavě. 

TELEVIZE A11 LÁKÁ NA JOSEFA KLÍMU, JAROSLAVA DUŠKA, NOVÉ TVÁŘE I REGIONÁLNÍ ZPRAVODAJSTVÍ
Mediální skupina A11, která je vydavatelem Mladého světa, spustila na konci dubna vysílání nové celoplošné televize A11, navazující na dřívější vysílání Regionální televize. Setkáte se na ní s pořady Josefa Klímy, Jaroslava Duška nebo Vlasty Korce, stejně jako s podrobným regionálním zpravodajstvím, množstvím filmů, seriály i zábavou. Těšit se můžete rovněž na zapojení „moderátorské“ umělé inteligence. 

BARBORA HLAVÁČKOVÁ: POŘAD MLADÝ SVĚT BUDE PLNÝ HOSTŮ, MUZIKY A RETRO OHLÉDNUTÍ 
Barbora Hlaváčková je jednou z výrazných tváří nové televize A11. Vedle hlavní zpravodajské relace bude moderovat i připravovaný pořad Mladý svět, který se bude vracet do historie tohoto časopisu i celé české a česko-slovenské společnosti. „Bude plný hostů, muziky a retro ohlédnutí za tím, co neodmyslitelně patřilo Do našich životů nebo životů našich rodičů, případně prarodičů,“ říká v našem rozhovoru. 

BRONTOSAUŘI V HIMALÁJÍCH: DOBRO VE TŘECH TISÍCÍCH NAD MOŘEM 
Činnost brontosaurů v Himalájích představuje jednu z nejvýraznějších zahraničních aktivit hnutí v celé jeho padesátileté historii. Původně jednorázové příspěvky na nákup vybavení pro školu v horské vesnici Mulbekh přerostly v dlouhodobý program její ekologické přestavby i zlepšování kvality a dostupnosti vzdělání pro místní děti. Během desetiletého trvání jej podpořila řada známých osobností včetně dalajlámy či Dominika Haška. 

MOJRA RADÍ
Práce a s ní spojené problémy. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás. 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz