Mladý svět - 5/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Nový Mladý svět přináší tipy na výlety po Česku, na zapomenutá místa i bedekry. Přečtete si v něm velké rozhovory s Vojtěchem Kotkem, Danielem Hermanem, Eduardem Stehlíkem, Pierrem Richardem či Jiřím Froňkem, stejně jako pozvánky na zajímavé akce, festivaly.

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH

VOJTĚCH KOTEK: SNOWBOAĎÁCI PO 20 LETECH? NEŘÍKÁM NE
Vojtěch Kotek se během jednoho roku představil jako Werich, Ošklivec, Einstein, Guru či manžel Marie Terezie František Štěpán. Je unavený, díky té smršti hereckých příležitostí se ale zároveň výrazně herecky posunul, a tak i legendární osobnost československé kultury bude možná při letošních letních představeních hrát jinak než před rokem. Jinak si ale dá trochu pauzu. I když u něj to znamená, že při tom natočí druhou sérii Einsteina.

DANIEL HERMAN: LICHTENŠTEJNOVÉ JSOU PŘIPRAVENI K OBROVSKÝM INVESTICÍM V ČESKU
Bývalý ministr kultury Daniel Herman je od loňska honorárním konzulem Lichtenštejnského knížectví v České republice. I když mají vztahy obou zemí dlouhou historickou tradici, v poslední době jsou poznamenány spory o dřívější knížecí majetek, například i zámky Lednice nebo Velké Losiny. „Nejde o to, aby jeden vyhrál nad druhým. Záměrem Lichtenštejnska je win- win řešení. Férová dohoda, přijatelná mezi oběma férovými partnery,říká Herman, kterého k jeho současné funkci přivedl rovněž zájem o historické památky. Mimochodem, sám občas provádí na zámku Hluboká nad Vltavou.

EDUARD STEHLÍK: UTRPENÍ LIDIC NENÍ NA NAŠEM ÚZEMÍ S NIČÍM SROVNATELNÉ
Současné Lidice leží nedaleko Kladna v sousedství pietního území, na němž před 80 lety stály historické statky a další domy, staré Lidice. Tedy původní vesnice, vyhlazená a zničená 10. června 1942 nacisty jako odplata za atentát na Heydricha. „Tehdejší běsnění dodnes obestírá řada legend,říká mi v prostorách bývalého lidického kulturního domu, kde dnes sídlí Památník Lidice a také Lidická galerie, jeho ředitel a známý vojenský historik Eduard Stehlík. Naše povídání – nejen o tom, co se v okolí za druhé světové války odehrálo – je protknuté bolestí a smutkem. Stejné pocity zažívám, když se následně po Lidicích procházím a dojdu až k památníku 82 zavražděných lidických dětí. Právě jich se podle Eduarda Stehlíka týká jedna z nejhanebnějších historických lží.  

PIERRE RICHARD: MÁLEM JSEM HRÁL SYNA LOUISE DE FUNÈSE. A TEĎ BUDU TOČIT S DEPPEM
Legenda francouzských komedií Pierre Richard jezdí do České republiky poměrně často: někdy tu natáčí, někdy tu prodává víno ze své oblíbené vinice. Zatím naposledy ale přijel na koncert složený z melodií, které zazněly ve filmech, v nichž hrál. A při této příležitosti pro Mladý svět zavzpomínal i na své slavné kolegy. Málem si třeba zahrál syna Louise de Funése v komedii Křidýlko nebo stehýnko. Nelíbil se mu však scénář, a tak roli odmítl. „Ráno v osm, ještě jsem spal, mi volal Louis. Říkal: Slyšel jsem, že to nebudete dělat. A já jsem říkal, ne, nebudu to dělat, nelíbí se mi, co bych tam měl hrát. A on se zeptal, jak vlastně ten scénář vypadá? Vůbec to nečetl, bylo mu to úplně lhostejné. Jakmile dostal prachy, bylo mu to jedno. Věděl, že se lidi stejně zasmějí,usmívá se Velký blondýn s černou botou.  

JIŘÍ FRONĚK: TRANSPLANTACE PRO KAŽDÉHO?
Transplantace patří mezi medicínské oblasti, v nichž Česká republika vždy patřila v Evropě mezi vůdčí země. A stále patří – počty překonávají rekordy, zavádějí se nové metody, transplantace se stává součástí běžné medicíny. Ale mohlo by to jít i lépe. „Pocit exkluzivity, který se s transplantacemi mylně spojuje, je třeba zbořit,říká Jiří Froněk, přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM.

ČEŠI, ZAPRACUJTE NA ODPOČINKU!
Odpočinek patří k základním lidským potřebám, podobně jako dýchání nebo příjem potravy. To je fakt, který není nutné nikomu vysvětlovat - konec konců, nejpozději v pátek každý týden se tato pravda v naší mysli objeví tak nějak sama. Nikoho asi také neohromí varování lékařů, že bychom měli odpočívat mnohem více, než to děláme. Překvapivé je ale další varování odborníků. A sice, že jen málokdo ví, jak odpočívat správně. Dá to totiž docela dost práce.

UTEČTE DO PŘÍRODY!
Česko je sice nevelká země, pokud však chceme vypadnout ze shonu všedních dnů, stejně si můžeme vybírat z obrovského množství krásných přírodních zákoutí. Nemáme bůhvíjak majestátní hory ani přístup k moři, přesto mají naše kopce, louky, jezera, skály a lesy zvláštní kouzlo, které jinde nepocítíme. Navíc je to všechno za humny. Tak nasaďte toulavé boty a vyrazte objevovat!

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz