Mladý svět - 4/2023

49 Kč / časopis
Skladem

Nové číslo Mladého světa je plné kultury a na související aktuální dění jsme se zaměřili ještě podrobněji, než to obvykle děláme. V titulním rozhovoru tak dává do svého „atomového“ herectví nahlédnout Michal Dlouhý. „Jsem takový expresivní herec, až atomový, na divadle se někdy i zraním. Ale tu zodpovědnost, že to musíte dokončit, a pak teprve můžete řešit, že se vám něco stalo, tu má v sobě asi každý herec,“ popisuje svůj přístup k profesi. O nejnovější inscenaci divadelního spolku Jedl o „druhé Miladě Horákové“, profesorce Růženě Vackové, nazvané Ženy, držte huby! pak mluvíme s Lucií Trmíkovou, jednou z nejlepších divadelních hereček současnosti, která nám rovněž vysvětluje, proč tolik nehraje ve filmu ani v seriálech a proč už nepíše seriál Ulice. Nové výstavy prozkoumáme s Ronym Pleslem a také s Milanem Houserem, jehož díla – která váží v průměru 30 až 60 kilogramů – právě představuje jedinečný prostor Bořislavky. Dostaneme se rovněž k tomu, že po severské krimi míří do České republiky to španělské. A jeho autorka Carmen Mola už způsobila pořádný skandál, ke kterému se rovněž vrátíme. Také se ale díky reportáži Judity Matyášové podíváme do Horní Lužice, s Vladimírem Dlouhým se ohlédneme za dělením Československa i dalšími příběhy samostatné České republiky a samostatného Slovenska nebo s předními vědkyněmi Helenou Žemličkovou a Danou Kok rozebereme rostoucí rezistenci bakterií vůči antibiotikům a způsoby, jak proti ní můžeme zkusit bojovat. Je to totiž jedna z klíčových výzev budoucnosti. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

VLADIMÍR DLOUHÝ: NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCH SAMOSTATNÉHO ČESKA? UŽ JSME STANDARDNÍ ZEMÍ, SROVNATELNOU S JAKOUKOLIV NA ZÁPADĚ 
Vladimír Dlouhý byl jako federální ministr hospodářství a poté český ministr průmyslu přímým účastníkem všech procesů a jednání předcházejících i následujících rozpadu Československa a vzniku samostatné České republiky před 30 lety. Odpůrce rozdělení země, který o něm dnes ale mluví jako o „vůli lidu“, hodnotí v našem rozhovoru největší úspěchy a neúspěchy samostatné České republiky, její budoucnost, ale třeba i působení Andreje Babiše. „Vzpomínám si, že jednou na úplném začátku, když jsme se ještě scházeli u Václava Klause na ministerstvu financí, někdy v neděli večer on najednou položil pero a pravil: ‚Nás za ty reformy jednou zavřou!‘ Zasmáli jsme se a pokračovali a alespoň já jsem měl pocit, že poptávka po transformaci je obrovská a že mě osud předurčil, abych to dělal. A nepopírám, měl jsem i osobní ambici to dělat a určitě jsem všechno neudělal správně,“ říká například. 

MICHAL DLOUHÝ: MÁM NAD SEBOU STRÁŽNÉHO ANDĚLA, KTERÝ MĚ VEDE 
Kromě vzpomínky na svého staršího bratra Vladimíra, rovněž skvělého herce, někdejší „věčný princ“ s pronikavě modrýma očima Michal Dlouhý popisuje, na čem pracuje právě teď, ohlíží se za filmem Sametoví vrazi, seriálem Bohéma nebo za dabingem světových hvězd, jako je například Brad Pitt. Hodnotí také, nakolik nás moderní digitální technologie zbavují svobody, a definuje, co je podle něj krásný život. 

LUCIE TRMÍKOVÁ: RŮŽENA VACKOVÁ ODMÍTALA USTOUPIT NACISTŮM I KOMUNISTŮM. PROTOŽE TO BYLO V „OBJEKTIVITĚ VĚCÍ“
Lucie Trmíková patří mezi nejlepší české divadelní herečky, pro vlastní divadelní spolek JEDL ale divadelní hry rovněž píše. Nejnověji se tak představuje v autorském představení Ženy, držte huby! jako profesorka Růžena Vacková, vězněná nacisty i komunisty. Ta měla svou statečností i osudem poměrně blízko k Miladě Horákové, přesto o její existenci většina lidí vůbec netuší. „Milovala řeckou kulturu a myšlenky a na jejich základě žila podle přesvědčení, že zodpovědnost za sebe sama je to samé jako zodpovědnost za celou společnost, za celé společenství, ve kterém žijeme. To umí málokdo, je to výjimečné. Málokdo umí tak převádět svoje ideje o tom, jak by něco mělo v životě, ve vztazích a ve světě být, do konkrétního života, jako to uměla Růžena Vacková,“ říká Lucie Trmíková v našem rozhovoru. 

RONY PLESL: BAVÍ MNE VYLÉZT NA PIEDESTAL. A ZASE Z NĚJ SPADNOUT 
Rony Plesl, už legendární sochař a sklářský výtvarník, nedávno otevřel svou novou výstavu v pražském Museu Kampa. Její součástí je i instalace z Biennale Arte 2022 v Benátkách, nejprestižnější přehlídky umění na světě, stejně jako „řada nových objektů intimnějšího charakteru“. „Součástí jsou také mé kresby. Chtěl jsem, aby tato výstava byla komplexnější než ty předchozí – a v tom mi krok do ciziny hodně pomohl,“ říká Rony Plesl při našem rozhovoru v jeho ateliéru v pražském Karlíně, kde se dostáváme i k tomu, jak miluje Komenského Labyrint světa a ráj srdce a považuje se spíše za poutníka než umělce. Nebo k tomu, že ze svých sklenic, které navrhl pro Budějovický Budvar i Plzeňský Prazdroj, prakticky nepije. 

PO SEVERSKÉ KRIMI MÍŘÍ DO ČESKA ŠPANĚLSKÉ. JEHO AUTORKA CARMEN MOLA UŽ ZPŮSOBILA POŘÁDNÝ SKANDÁL 
Carmen Mola totiž není spisovatelka, ale hned trojice autorů – Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero – kteří svou identitu prozradili až poté, co se svými drsnými detektivkami úspěšně uchytili na trhu jako „spisovatelka“ a sesbírali množství pozitivních recenzí za své ryze „ženské“ psaní. Obřad, první díl série s komisařkou Elenou Blancovou, nedávno vyšel i v České republice a už způsob vraždy si svou drsností nezadá s u nás patrně nejpopulárnějším zástupcem žánru, norským spisovatel Jo Nesbøm. A Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero jsou už tak srostlí, že na otázky Mladého světa odpověděli jako jeden muž. Nebo jako jedna žena? 

NA BOŘISLAVCE VYSTAVUJE MILAN HOUSER, NEÚNAVNÝ EXPERIMENTÁTOR V OBLASTI MALBY 
Výstava TAXIDERMIE představuje pokračující snahu Milana Housera osvobodit malbu z jejích obvyklých konstrukčních i materiálových limitů. Autor prozkoumává materiálový charakter maleb s takovou důkladností, že to lze připodobnit k preparaci neboli taxidermii. V případě děl vystavených na Bořislavce se pokouší stereotypy vnímání malby nabourat vystoupením z principu závěsné instalace, zaoblením hran, odnětím rámu či akcentováním prostorovosti. 

HOLLYWOODSKÁ INSPIRACE V SASKU 
Do Saska se většinou jezdí na jednodenní výlety, ale tahle část Německa roz- hodně stojí za delší prozkoumání. Vydala jsem se do Saské Kamenice, která bývala textilní velmocí a dnes je tu industriální muzeum i elegantní vila továrnické rodiny Esche. Prozkoumala jsem Budyšín, kde je nádherná kolekce krojů lužických Srbů. A naprosto mě uchvátilo historické centrum Zhořelce, kam jezdí točit světoznámí filmaři včetně Quentina Tarantina. 

ROZDÁVÁME JÍDLO ZDARMA. VŠEM A BEZ ROZDÍLU 
„Náš cíl je vařit tisíce porcí teplého jídla denně pro všechny, kdo to potřebují,“ říká jeden ze zakladatelů projektu Jídlo pro všechny Lukáš Bauer. Loni na jaře rozdával jídlo na ukrajinsko-polské hranici lidem prchajícím před válkou, v čemž pokračoval i po návratu do Prahy. V současné době spolu se svým parťákem Dušanem Vojtěchem pomáhá všem sociálně slabým v Praze a v Benešově, denně nakrmí několik set lidí. Poptávka je však mnohem větší. 

HELENA ŽEMLIČKOVÁ A DANA KOK: REZISTENCE BAKTERIÍ VŮČI ANTIBIOTIKŮM ROSTE. POJĎME TO VÍCE ŘEŠIT
„Každý rok zemře v Evropské unii v důsledku infekce, která je vyvolaná mikrobem rezistentním vůči antibiotikům, 35 tisíc lidí a toto číslo postupně narůstá,“ upozorňuje mikrobioložka Helena Žemličková s tím, že nová antibiotika v posledních letech nevznikla a je tak nutné zachovat účinnost těch stávajících. „Do budoucna by tak bylo vhodné vytvořit limity i pro výskyt antibiotik, případně bakterií rezistentních vůči nim, ve vodě,“ dodává k tomu Dana Kok z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha. Otevírat související témata, upozorňovat na rizika pro člověka a ideálně v tomto ohledu rovněž ovlivnit legislativu si tak klade za úkol nově vzniklá Česká platforma antibiotické rezistence. 

CO BY VÁM ŘEKL VÁŠ ZAHRADNÍK DO OČÍ, KDYBY MOHL? 
Jaké jsou nešvary majitelů zahrad, se kterými se profesionální zahradníci musejí neustále potýkat? A jak poznáte kvalitního zahradníka, kterému svůj malý ráj na zemi můžete bez obav svěřit do péče? Profesionální zahradnice nám odhalila, co by vám nejraději řekl váš zahradník přímo do očí! 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz