Mladý svět - 4/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Nový Mladý svět přináší rozhovory s režiséry Helenou Třeštíkovou (o Reném, Katce i Manželských etudách) a Peterem Bebjakem (o Devadesátkách, slovenské politice a spravedlnosti), herci Janem Hrušínským (o divadle, Janu Hřebejkovi a chystaném filmu) a Denisou Barešovou (o tajemstvích, vraždách a Vilmě Cibulkové), historikem Jindřichem Kačerem (o Germánech, Slovanech a temné historii) či s šéfem zlínského festivalu Čestmírem Vančurou (o Zlíně, podnikání a festivalu pro děti). Téma čísla je věnované kultuře, která poráží covid a najdete v něm tak rovněž řadu tipů na divadla, filmy či knihy, které byste neměli minout.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH:

Helena Třeštíková: Svým hrdinům hlavně nechci ublížit
Marcela, Katka, Mallory, Anny a teď už potřetí René. Osudy hrdinů časosběrných filmů první dámy českého dokumentu a autorky legendárních Manželských etud Heleny Třeštíkové fascinují diváky už desítky let. „Vypadá to, jako bych si ty těžké případy vymýšlela, ale není to tak. Snažím se být lokálním kronikářem, který zaznamenává dobu a lidi, kteří v ní v České republice žijí,“ říká režisérka, která právě do kin uvedla film René: Vězeň svobody. „Je to podstata časosběru. Točíte to, co se děje a ne to, co si přejete.

Peter Bebjak: Kde se rodí zlo a co formuje zločin? Odpověď hledám v Devadesátkách i ve Stínohře
Režisér Peter Bebjak je ve skvělé formě. Jeho Zprávu vyslalo Slovensko do bojů o Oscara, u minisérie Herec s Janem Cinou nešetřili kritici i diváci superlativy a Devadesátky trhaly rekordy sledovanosti, stejně jako zájmu o související dění. Teď do kin uvádí kriminálku Stínohra. Očekávání, které vzbuzuje, ho prý neznervózňuje. „Vždycky je ale lepší, když je váš projekt sledovaný, než když je to průser,usmívá se však při našem rozhovoru. 

Jan Hrušínský: Diváci reagují Na Jezerce jako na demonstraci
Divadlo Na Jezerce chystá novou hru After Life, už sedmou inscenaci režírovanou autorem Pelíšků či Pupenda Janem Hřebejkem. „Nejdříve na každé zkoušce dlouho snídáme a povídáme si o všem možném, co by nás mohlo od práce trochu oddálit a přitom pijeme litry kafe. Když už je situace neudržitelná, jdeme zkoušet. Přestože by se náhodnému čtenáři mohlo zdát, že to není moc zodpovědný přístup, opak je pravdou,“ popisuje spolupráci principál divadla Jan Hrušínský, který si v novém představení rovněž sám zahraje. 

Denisa Barešová: Doufám, že se některé moje tajemství promlčí
Herečka Denisa Barešová patří k těm nejzářivějším nastupujícím hvězdám. Letos už stihla nominaci na Českého lva za dojemné Kukačky i podcastovou událost v Českém rozhlase Rozchod. Pravidelně ji vídáme jako dceru seriálového Chlapa a teď do kin míří Promlčeno, kde si zahrála třeba s Karlem Rodenem nebo Vilmou Cibulkovou.

Tomáš Rychecký: Česká animace zažívá zlatá léta, ukážeme to i na Anifilmu
V úterý 10. května začne v Liberci 21. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm. V soutěži se utká třeba český nominant na Zlatý Glóbus Moje slunce Mad s japonskou variací na Krásku a zvíře Belle nebo s experimentálním filmem Hledá se Anna Franková. Jak ale říká ředitel festivalu Tomáš Rychecký, ještě zajímavější bude přehlídka krátkých filmů. Programová rada totiž vybrala z 1500 filmů z celého světa to opravdu nejlepší, a to nabídne návštěvníkům festivalu. Festival ale nezapomene ani na klasiku, když odehraje staré disneyovky, Looney Tunes nebo ocení střihačku Maxipsa Fíka či Boba a Bobka. 

Jindřich Kačer: Slovanství je umělý konstrukt. Máme blíž k Němcům než k Rusům
Možná i vás někdy zarazilo, že Sámovu říši a Velkou Moravu dělí zhruba 150 let, o kterých prakticky nic nevíme. Neznamená to ale, že by se na dnešním českém území nic nedělo. Počátky českých dějin a historie Slovanů jsou totiž pořádně temné, říká v narážce na název své nové knihy historik Jindřich Kačer. „Velkomoravská říše mohla na tu Sámovu přímo navazovat. Ale záznamy o tom nemáme. Co se na našem území tehdy dělo, totiž nezajímalo nikoho, kdo by uměl psát,prozrazuje autor knihy Temné počátky českých dějin. 

Čestmír Vančura: Už vím, na co by se zeptal Tomáše Bati
Zlínský podnikatel Čestmír Vančura spoluzaložil na začátku 90. let kovárnu VIVA, která se za třicet let své existence stala jedním z největších evropských podniků svého druhu. Následně koupil zlínský filmový festival a jako jeho nový prezident jej významně zmodernizoval a oživil. Nyní se pustil do záchrany slavné vily cestovatele Miroslava Zikmunda. Tím ale jeho aktivity zdaleka nekončí.

Kultura zase ožívá. Co musíte vidět a co číst?
Dva covidové roky silně dopadly i na kulturu, teď se ale situace zase zlepšuje. Festivaly se vracejí do starých kolejí a jen z těch filmových nás v příštích týdnech čekají v poměrně rychlém sledu za sebou Febiofest, Anifilm, Zlín a Karlovy Vary. Velkolepě a s připomenutím Umberta Eca se v červnu vrací také Svět knihy. Jedna divadelní premiéra střídá druhou a i přes problémy s papírem nakladatelství vydávají další a další knihy. Událostí jsou třeba Děravé paměti Michala Viewegha. Mladý svět tak vytipoval 10 titulů, které byste ještě před létem rozhodně neměli minout. Protože právě o nich se teď bude mluvit, tak abyste nebyli mimo. 

Reportáž: Jednou se tak rozběhnout…
Ne každé dítě má to štěstí, že může objevovat svět hezky po svých. Existuje mnoho neurologických onemocnění, které často neumožňují postiženým víc než pohyb pomocí kutálení či posouvání po zádech. Právě takovým malým pacientům pomáhá klinika Astra, která jako jedna z mála v Česku nabízí ambulantní neurorehabilitace.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz