Mladý svět - 3/2023

49 Kč / časopis
Skladem

Tentokrát se nám v Mladém světě sešla vyšetřovatel mezinárodní trestního tribunálu až nepěkná řada záporáků, ať už hraných, nebo skutečných. Symbolem zrady je totiž Jidáš a tuhle roli z muzikálu Jesus Christ Superstar už Danu Bártovi nikdo neodpáře. On se tomu ani nebrání, i když hrát ho už nechce. „Občas si na to vzpomenu. Bylo to hezký. Je to takový zážitek, nebo dva, nebo tři, které tak úzce souvisejí s tou muzikou, která jim dělala kulisu... A skrz ten zážitek jsem si uvědomil, že žiju, a zůstalo to tím pádem ve mně pevně,řekl mi v našem rozhovoru, ve kterém jsme probrali legendárního Ježíše, ale hlavně aktuální reedice jeho prvních dvou alb s Illustratosphere, s níž nyní pojede turné, služební cesty za vážkami – naposledy do Ghany, jeho vlastní psaní i to, že by měl ještě chuť hudbu studovat, ale ve třiapadesáti na to už není kdy. Stejně jako na to jet na dva měsíce do Papuy-Nové Guiney.

Záporákem, znovu tím hraným, je v poslední době čím dál častěji miláček publika Hugh Grant. Všemožní lotři ho teď možná baví víc než roztržití knihkupci a Mickové s modrýma očima. Mladý svět je aktuálně partnerem filmu podle legendární hry Dračí doupě s názvem Dungeons & Dragons: Čest zlodějů a Grant v něm přichází s jednou podlostí za druhou. Na dalších stránkách si přečtete víc. Opravdové záporáky pak pronásledoval Vladimír Dzuro, dřívější vyšetřovatel mezinárodního trestního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii, k jehož balkánským cestám do nedávné minulosti se aktuálně vrací dokument Vyšetřovatel, opět promítaný za partnerství Mladého světa. A s jeho režisérem Viktorem Portelem jsme se dostali až k tomu, kolik potenciálních nebezpečí v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině stále doutná.

Ale tohle číslo není jen o záporácích. Mluvili jsme rovněž s Michalem Lukešem a Reném Zavoralem – generálními řediteli Národního muzea a Českého rozhlasu. První instituce si letos připomíná 205 let od svého založení, druhá rovnou stovku. A oba šéfové se vlastně shodují na podobném heslu: je to jen začátek a dívejme se do budoucna, máme totiž spoustu plánů. Jakých konkrétně, se také dozvíte na dalších stránkách. Vydáte se s námi i za nejlepším pepřem do Kambodži, dokončíme poutní cestu po Indii či uvidíte krásné plakáty ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze. A Pam Rabbit, která aktuálně soutěží na Cenách Anděl v kategorii Objev roku, se vás pokusí přesvědčit, že „zvíře je kámoš, ne žrádlo. Pořád to ale není všechno, co jsme pro vás připravili.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

DAN BÁRTA: HRAJU RÁD VENKU. ROZESMÍVÁ MĚ, JAK DO TOHO VRTULNÍKY VRTULNÍKUJÍ, MOTORY HUČÍ A ŘEKA ŠUMÍ
Zpěvák Dan Bárta aktuálně vydal dvě reedice alb ze začátku tisíciletí. Nahrál je s kapelou Illustratosphere, s níž nyní vyráží i na turné, které zakončí červnový koncert na Letní scéně pražského Musea Kampa. V našem rozhovoru jsme toho ale probrali daleko víc: legendárního Ježíše, služební cesty za vážkami – naposledy do Ghany, jeho vlastní psaní i to, že by měl ještě chuť hudbu studovat, ale ve třiapadesáti na to už není kdy. Stejně jako na to jet na dva měsíce do Papuy-Nové Guiney. „To už je over, to jsem si měl rozmyslet dřív. To bych se musel trochu zbláznit. A to bych nechtěl.

RENÉ ZAVORAL: ČESKÝ ROZHLAS OSLAVÍ 100. VÝROČÍ V HISTORICKY NEJLEPŠÍ KONDICI. ABY JI UDRŽEL, POTŘEBUJE ALESPOŇ ČÁSTEČNĚ ZVÝŠIT POPLATEK
Český rozhlas plánuje na letošní jaro velké oslavy 100. výročí začátku svého vysílání. Přímo 18. května tak nabídne zájemcům velký koncert v Riegrových sadech, s Národním technickým muzeem uspořádá rozsáhlou výstavu, přichystá také množství programových lahůdek a zpravodajských událostí. „Jsem opravdu rád, že 100 let Českého rozhlasu slavíme v době, kdy je v naprosto nejlepší kondici, ve které kdy historicky byl,“ říká v našem rozhovoru jeho generální ředitel René Zavoral. Zároveň ale upozorňuje na problémy, v nichž by se mohlo médium během jednoho či dvou roků ocitnout, pokud nedojde alespoň k částečnému zvýšení rozhlasového poplatku, který lidé Českému rozhlasu platí. V současnosti jde o 45 korun, Rozhlas by jej rád navýšil na 60 korun. „Šlo by o dvě koruny denně, za které nabízíme 25 stanic, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Ještě před covidem jsme uskutečnili průzkum, podle něhož podporovalo zvýšení rozhlasového, ale i televizního poplatku přes 80 procent lidí. V současnosti by to možná bylo méně, ale pořád by šlo o vysokou podporu. Jsem přesvědčený o tom, že společnost si ve své většině – a o to více v této době, kdy se potýkáme s válečným konfliktem, problémy s hospodařením a dalšími krizovými věcmi – uvědomuje postavení a úlohu médií veřejné služby.

MICHAL LUKEŠ: NÁRODNÍ MUZEUM LETOS PŘEDSTAVÍ BAROKO I MÓDU PRVNÍCH DAM. UŽ SE ALE CHYSTÁ NA ČÍNSKÉ POKLADY I TAJEMSTVÍ DINOSAURŮ
Národní muzeum plánuje na letošní rok řadu zajímavých a velkolepých výstav. Připomene například módu a styl prvních dam, slavného cestovatele Emila Holuba nebo i „dobu mezi nadšením a strachem, tedy padesátá léta. Velkou mezinárodní událostí, podobnou jako byli před časem Sluneční králové ze starého Egypta, se stane velká výstava věnovaná baroku, na níž Česká republika spolupracuje s Bavorskem. Nejmenší návštěvníci se pak mohou těšit na zcela nové Dětské muzeum. Ani touto další stálou expozicí ale plány generálního ředitele Michala Lukeše nekončí. „S Národním palácovým muzeum na Tchaj-wanu jednáme o zapůjčení unikátních pokladů z čínské historie, jde o ty nejcennější předměty z čínských dějin. Nic takového v celém světě dlouho nebylo a dlouho zase nebude k vidění,prozrazuje v našem rozhovoru. „Další výstavě pak pracovně říkám Tajemství dinosaurů. Na té bychom měli spolupracovat s Mongolskem, kde mají velké množství unikátních dokladů o životě dinosaurů... A jejich fosilie by nám měli zapůjčit. 

VIKTOR PORTEL: V ZEMÍCH BÝVALÉ JUGOSLÁVIE STÁLE DOUTNÁ MNOŽSTVÍ KONFLIKTŮ. DALŠÍ ŠPENÍ HROZÍ ZEJMÉNA V BOSNĚ A HERCEGOVINĚ
Války v bývalé Jugoslávii probíhaly na začátku 90. let, jejich démoni jsou ale stále živí. Na potenciální rizika v Chorvatsku a zejména v Bosně a Hercegovině aktuálně upozorňuje dokument režiséra Viktora Portela Vyšetřovatel, který se aktuálně promítá v kinech i za partnerství Mladého světa. Jeho hlavním aktérem je nynější vysoký úředník OSN Vladimír Dzuro, který v minulosti pracoval pro Mezinárodní trestní tribunál v Haagu a zatkl prvního válečného zločince z těchto válek, bývalého starostu Vukovaru Slavka Dokmanoviće. „Vladimír okusil, že může pomáhat konkrétním lidem – s dosažením spravedlnosti, s nalezením toho, jak skončili jejich blízcí... a to je myslím zkušenost, která zavazuje,říká v našem rozhovoru Viktor Portel.

„OBČAS SI ZAZLOBÍM.HUGH GRANT EXCELUJE V NOVÉM DOBRODRUŽSTVÍ
Do českých kin právě vstoupil nový film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů, a to za mediálního partnerství Mladého světa. Nejde o klasické fantasy, ale o film plný dobrodružství, hravosti a také zábavy a vtipu.  

PLAKÁTY MUSELY NA ULICÍCH KŘIČET. ZA PRVNÍ REPUBLIKY VŠAK RYCHLE MĚNILY BARVY
Uměleckoprůmyslové museum v Praze pořádá až do konce dubna jedinečnou výstavu Řeč plakátů 1890-1934. Jeho rozsáhlou sbírku, tvořenou zhruba 35 tisíci plakátů, na ní reprezentuje 280 z nich, které zároveň nabízejí exkurz do období přelomu dvou velkých století a První republiky, stejně jako náhled na tehdejší umění, podnikání, zábavu ale i propagandu.

NELÍBÍ SE MI, JAK SE CHOVÁME KE ZVÍŘATŮM
Mladá česká zpěvačka a autorka s arménskými kořeny Pam Rabbit přináší svou osobitou a neotřelou hudbou svěží vítr do české pop music. V soukromí spíše introvertka, která „nevychází z domu, pokud nemusí“, zároveň ale hlasitá bojovnice za práva zvířat. Proč jí přijdou Britové podobní Čechům a cítí se ona sama spíš jako Češka, nebo Evropanka?  

KAMBODŽA ZEMĚ NEJLEPŠÍHO PEPŘE SVĚTA
Kambodža je země, která zažila jednu z největších genocid v historii lidstva, a zároveň jedna z nejpestřejších zemí jihovýchodní Asie. Kouzelná země, která je rodištěm nejkvalitnějšího pepře světa - kampotského pepře. Ten začali jako první dovážet do České republiky v roce 2018 mladí dobrodruzi Klára a David, kteří tak díky fair trade výkupu podporují tradiční farmáře s projektem .pepper..field.

POUTNÍ CESTA DO INDIE: VRINDÁVAN
Po překonání tisí kilometrů z východu Indie do jejího středu jsme konečně dorazili do hlavního cíle naší cesty – do Vrindávanu. Města tisí chrámů, které je považováno za nejposvátnější ze všech svatých míst neboli tírth. Předchozím putováním po Džagannáth Purí ve státě Orisa a Májápuru v Západním Bengálsku jsme se už poměrně dost očistili, nicméně někdo ještě potřeboval vzít na očistu svého srdce pořádný rejžák. A ten někdo jsem byla já!  

ABY NÁM ZAHRADA PŘINÁŠELA RADOST A MY JÍ TAKÉ
Pobyt v přírodě a zahradničení obzvlášť mají prokazatelně příznivé účinky na naše tělesné i duševní zdraví – a vůbec nezáleží na tom, zda jsou vaší zahradou rozlehlé velkolepé pozemky či maličký okenní parapet s jediným květináčem. Přinášíme vám tak několik osvědčených a ne úplně běžných nápadů, jak vám vaše zahrádka, ať už obrovská či miniaturní, může přinášet ještě více radosti.  

POKOJOVKY ZAHUBÍTE SPÍŠ PŘELÉVÁNÍM NEŽ NEDOSTATEČNÝM ZALÉVÁNÍM
S příchodem jara se celá příroda probouzí ze zimního spánku a pokojové rostliny nejsou žádnou výjimkou. Jak naše zelené společnice správně opečovat, abychom jim jejich jarní probuzení zpříjemnili? A jak je (nejen) na jaře svou péčí nezahubit? Přinášíme vám několik užitečch tipů. 

ZAČAL DALŠÍ ROČNÍK ZÁVODNÍ SÉRIE. FORMULE 1 SE JEZDÍ UŽ 73 LET
Zkraje března se rozjela další sezona nejrychlejšího motoristického sportu. Na programu má celkem 23 podniků, které jsou rozhozené po celém světě, od Bahrajnu po Austrálii nebo Spojené státy. Do USA letošní ročník zavítá celkem třikrát, ale samozřejmě neopomene ani Starý kontinent. A to dokonce hned na osmi místech.

SUBARU OUTBACK: TAJNÝ TIP
Subaru do světa nekřičí, jak je luxusní, drahé a prestižní, přitom si ve většině parametrů nezadá se svou německou prémiovou konkurencí, ba v mnoho ohledech je překoná. Jde zkrátka o nenápadnou volbu znalců.

PRÁZDNINY S BRONTOSAUREM: ZÁŽITKY, VZDĚLÁNÍ I UŽITEČNÁ PRÁCE
Dvojice chlapců hladí roztomilou sovičku, která se usadila na předloktí jejich kamarádky. Několik dalších lidí mezitím čistí voliéru pod vedením muže, který jim popisuje, jak se starat o divoké ptactvo. Když jsou hotovi, za živé diskuze vyrážejí směrem k opodál se rýsujícím siluetám stromů. „Je to tady parádní! K sovám nebo jiným divokým druhům bych se jinak takhle nablízko nedostal. Navíc mám dobrý pocit z toho, že jsme udělali něco užitečného,vypráví nadšeně osmnáctiletý David. K dobrovolnictví jej před třemi lety přivedla kamarádka Lenka a od té doby sem s ostatními jezdí pravidelně.

MOJRA RADÍ
Problémy s dospělým synem, který se stal po svém rozvodu agresivním, strach ze psů nebo rozdílné představy manželů o trávení důchodu. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz