Mladý svět - 3/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Nový Mladý svět přináší velké rozhovory s Jakubem Štáfkem (o provokování, Vyšehradu, zápasech i dospívání v Ulici), s Judit Bárdos (o životě mezi Prahou, Bratislavou a Budapeští a o Posledním závodu), s prezidentem Exekutorské komory ČR Janem Mlynarčíkem (o zastavování exekucí a o odpouštení dluhů) či s profesorem Michalem Tomáškem (o Číně a o tom, jak se historie opakuje).
Věnuje se rovněž domům a zahradám, nabízí pohledy na slavné vily i návod na přípravu zahrady na jaro.
Ve fotoreportážích se podívá do uprchlického centra v Přemyšlu či
do národních parků Sequoia a Redwood.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Štáfek: Zakázané ovoce chutná nejlíp. A tak ho lidem dám
Jakub Štáfek chce „fylmovýmVyšehradem rozbořit kina. Nový příběh fotbalisty Laviho je totiž nekorektní, infantilní, jde za hranu a provokuje. „Vyšehrad bude bavit lidi, kteří mají fotbal rádi a zároveň bude bavit ty, kteří fotbal nesnášejí. Otíráme se totiž o věci, kvůli kterým ho nesnášejí. Ať už je to simulování fotbalistů, to, jaké to jsou primadony. Že to často nejsou moc chlapi. A samozřejmě o ten prohnilý systém, zkorumpované prostředí,popisuje pro Mladý svět herec, který film také režíroval a produkoval. Jakub Štáfek ale otevřeně mluví rovněž o svém vztahu k seriálu Ulice, který ho proslavil a v němž strávil patnáct let, nebo o tom, jak otevíral Devadesátky, proč nehraje divadlo a co mu přinesly bojové sporty.

Za hranicemi války: nevídaná solidarita i zlomená srdce
Na první pohled to v centru pro uprchlíky vypadalo vlastně celkem hřejivě. Všeobjímající solidarita, desítky obětavých dobrovolníků a nesmělé úsměvy vděčných Ukrajinců, kteří kvůli ruskému diktátorovi museli opustit svůj domov. Na ten druhý se ale člověku svíralo hrdlo.

Mlynarčík: Zastavování exekucí využili hlavně černí pasažéři
Milostivé léto a zastavování exekucí po uhrazení původního dluhu a administrativní odměny na přelomu loňského a letošního roku nebyly spravedlivé, říká prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík. Varuje tak před morálním hazardem, který už zamýšlené opakování této akce představuje. Dlužníci, jenž své závazky neřeší, se totiž podle něj mohou začít spoléhat na to, že se jejich problémy vyřeší z větší části po čase samy.

Tomášek: Chcete pochopit Čínu a to, co plánuje? Podívejte se do její historie, všechno se vlastně opakuje
Čína plánuje obnovit tradiční Hedvábnou stezku, obchodní trasu existující mezi Evropou a východní Asií od druhého století před naším letopočtem. Ve starověku se po ní na starý kontinent dostaly porcelán, hedvábí, nudle nebo čaj. „Ale také choroby, například mor. A už na covidové pandemii vidíme, že se historie opakuje, tato nemoc se dostala do Evropy rovněž z Číny. V historii kulturní výměny mezi Evropany a Číňany tak najdeme odpovědi na všechny možné otázky budoucnosti,“ říká v rozhovoru pro Mladý svět profesor Michal Tomášek, který v Číně studoval a věnoval ji několik knih, nejnověji Právo na Hedvábné cestě.

Lesy plné obrů
Když se řekne Kalifornie, člověk si hned představí nekonečné pláže, surfování, slavné město Los Angeles nebo zasněné San Francisco. Tento stát na jihozápadě USA však skrývá také jedinečné přírodní bohatství, včetně největších stromů na světě. Vyražme na procházku do národních parků Sequoia a Redwood! 

Bárdos: Ve filmovém světě pořád funguje Československo
„Klíďo,“ reaguje až neuvěřitelně vstřícně Judit Bárdos skoro na každou prosbu, kterou na ni při focení máme. Je ošklivo, brzy ráno, portréty vznikají na Václavském náměstí, jež se teprve probouzí k životu. Kde jinde se ostatně potkat, než v Praze u koně, když se bavíme i o tom, jak slovenská herečka s maďarským původem, proslavená také českými filmy a seriály, zakotvila před pár měsíci poprvé nastálo v našem hlavním městě. V pracovních cestách mezi Prahou, Bratislavou a Budapeští sice bude dál pokračovat, teď ale nejčastěji jezdí do jižních Čech, kde točí nový krimiseriál. Aktuálně ale také září ve filmu Poslední závod. 

Celá země už zase peče
Českou republiku opět ovládlo cukrářské nadšení. Po dvou letech se na obrazovky České televize vrátila populární show Peče celé země, v níž se amatérští nadšenci snaží ohromit zkušené mistry Josefa Maršálka a Míšu Landovou svými sladkými výtvory. Redakce Mladého světa měla možnost stát se na speciálním workshopu na chvíli soutěžícími a pod vedením zmíněných porotců nachystat tradiční moravské koláče. Zadání znělo jasně: mazlit se s těstem, nešetřit náplněmi a upečené koláče řádně prolít máslem, rumem a vanilkou.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz