Mladý svět - 2/2023

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Zase bych někam vyrazila, v horkém prameni nebo vystoupat k soše ráda bych viděla sekvoje, projela americké parky, zažila gorily v Africe a projela Nový Zéland, říká v hlavním rozhovoru únorového Mladého světa herečka Jana Plodková. Jak je z našeho povídání a už i z předchozí věty patrné, je totiž také velkou cestovatelkou. Nedávné pětitýdenní natáčení dobrodružné komedie Ostrov v Thajsku si tak opravdu užila. „Je to přesně to podnebí, které miluju. Vlhko, dusno a teplo, to je moje. Byla jsem jak ryba ve vodě,vzpomíná a přidává i konkrétní zážitky: „Po příletu jsme měli den volno, tak jsem hned vyrazila ke slonům. A byla to ta nejrychlejší aklimatizace. Být v jejich blízkosti je nesmírně nabíjející. Krmila jsem je, byla s nimi v bahně, ve vodě, drhla je kartáčem. Díky nim jsem do Thajska vplula rychle a žádný jetleg se nekonal. A když jsme dotočili, zbyl nám jeden den na výlet. Bohužel počasí nebylo ideální, velmi pršelo. I tak to byl zážitek, ležet   v dešti v horkém prameni nebo vystoupat k soše Buddhy 1237 schodů.Prostřednictvím následujících stránek Mladého světa se podíváte i do opět nebezpečného Náhorního Karabachu, kam se nyní cestovat nedoporučuje, nebo do dalších koutů Indie. V tomto čísle ale pro vás máme také tipy spojené s relaxem a wellnessem – kdo by na konci zimy a začátkem jara něco takového nepotřeboval. Opomenout pak nelze ani naše cesty do historie: ať již s Ondřejem Kepkou a Tomášem Vondrovicem za Ferdinandem Peroutkou nebo za dodnes nepochopitelným chováním Jiřího Arvéda Smíchovského, jehož příběh nedávno ovládl Ceny české filmové kritiky a začátkem března zabojuje o České lvy. Nenechte si ale ujít ani rozhovory s novinářkou a blízkou spolupracovnicí před pěti lety zavražděného Jána Kuciaka Pavlou Holcovou, spisovatelkou Petrou Soukupovou nebo malířkou Julií Kopovou.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

NOVINÁŘE VRAŽDOU NEZABIJEŠ: 5 LET OD SMRTI JÁNA KUCIAKA A MARTINY KUŠNÍROVÉ
V úterý 21. února uplynulo pět let od vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. „Stála jsem v předsíni a brala si boty. Ve chvíli, kdy jsem se o vraždě dozvěděla, jsem si sedla na podlahu a řekla ‚Doprdele, tohle přece není možný‘. Co se reálně stalo, mi došlo až o půlhodiny později, v kanceláři, kde jsme nastalou situaci museli dost intenzivně řešit,vzpomíná v našem rozhovoru novinářka a Kuciakova blízká spolupracovnice Pavla Holcová na chvíle, kdy se tu hroznou zprávu dozvěděla. Nyní je jednou z hlavních aktérek nového dokumentárního filmu Kuciak: Vražda novináře, který v březnu vstupuje do českých kin a bude k vidění také na festivalu snímků o lidských právech Jeden svět.

ONDŘEJ KEPKA: PEROUTKA BYL AŽ PROTIVNĚ OBJEKTIVNÍ
Od úmrtí novináře, spisovatele a dramatika Ferdinanda Peroutky uplyne letos 45 let. Divadlo Viola připomene výročí tohoto velikána československé žurnalistiky představením Oblak, který tančil valčík režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice a protagonisty Ondřeje Kepky, a to za mediálního partnerství Mladého světa. Ve Viole můžeme hrát o myšlence. Čím jsou prostředky omezenější, tím více vás to nutí k metafoře a poetice,shodují se v našem rozhovoru oba pánové.

JANA PLODKOVÁ: ZASE BYCH NĚKAM VYRAZILA. RÁDA BYCH VIDĚLA SEKVOJE, PROJELA AMERICKÉ PARKY, ZAŽILA GORILY V AFRICE A PROJELA NOVÝ ZÉLAND
Jana Plodková si nedávno vyzkoušela robinsonádu s Jiřím Langmajerem, dobrodružná komedie Ostrov, kterou natáčeli pět týdnů v Thajsku je právě k vidění v kinech. Exotika jí je ostatně blízká, cestovatelských zkušeností má více než dost. Na televizní obrazovky se pak vrátila v druhé řadě seriálu Černé vdovy a natočené má i pokračování Osady, stejně jako další filmy. Do toho intenzivně hraje divadlo a také se učí italsky, opět kvůli filmování. „Odjet na pět týdnů mimo republiku pro mne znamenalo jednak organizační přípravu a jednak přípravu tělesnou,vzpomíná teď Jana Plodková v rozhovoru pro Mladý svět a vypráví, co všechno v Thajsku s filmovým štábem zažili.  

SATANISTA, BONVIVÁN, UDAVAČ I DOBRODINEC S ENCYKLOPEDICKOU PAMĚTÍ. KDO BYL ARVÉD SMÍCHOVSKÝ, JEHOŽ PŘÍH OVLÁDL NOMINACE NA ČESKÉ LVY?
Novodobý pražský Faust, malostranský ďábel, ďábel s modrýma očima, ďáblův přítel, ďáblův syn, malostranský vrah. Dobová přízviska Jiřího Arvéda Smíchovského naznačují, že to musel být hrozný člověk. Zajímavé je, že většina z těchto označení se zrodila v okruhu jeho blízkých „přátel. Byl malý postavou, ale obrovský svým věděním. Velice těžko bychom hledali motivaci řady jeho činů. Byl studentem teologie i satanistou, mnichem i bonvivánem, udavačem i dobrodincem, homosexuálem i manželem. Snad nám v pochopení jeho osobnosti pomůže poznání toho, po čem toužil ze všeho nejvíc. Dychtil po slávě a přál si, aby se jeho jméno jednou ocitlo v encyklopedickém slovníku. Tenhle sen mu ďábel svým způsobem jistě splnil.  

PETRA SOUKUPOVÁ: LÍBÍ SE MI, ŽE „SOUKUPOVÁ“ UŽ FUNGUJE JAKO ZNAČKA
Spisovatelka Petra Soukupová vydala na konci roku poměrně nečekaně nový román, Nikdo není sám. „Píšu pořád o rodinných a blízkých vztazích a ani v této knize to není jinak,říká v našem rozhovoru autorka, jejíž příjmení už se stalo takovou značkou, že na obálce nejnovější knížky ani nenajdeme její křestní jméno. Dál půjde vlastní cestou, využít třeba aktuální vlnu zájmu o historické příběhy ji neláká. Přiznává se třeba i k tomu, že nemá ráda divadlo a divadelní herectví, a tak nejspíš nikdy nenapíše divadelní hru a ani neuvidí adaptaci své knihy Pod sněhem.  

JAKÁ JE CENA BEZPEČÍ? NA TO SE BUDE PTÁT LETOŠNÍ JEDEN SVĚT
Zdá se, jako by současným světem otřásala jedna krize za druhou. Válka na Ukrajině, energetická krize i změny klimatu. To vše jsou témata, která Jeden svět nemůže přehlížet. Tento mezinárodní filmový festival každoročně přináší do kin desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování. Pro letošní ročník, který proběhne od 22. března i za mediálního partnerství Mladého světa, zvolil téma Cena bezpečí.

JAKO MALÍŘKU MĚ OVLIVŇUJÍ BARVY. RÁDA BYCH ŽILA NA JIHU, TAM JE VNÍMÁM ÚPLNĚ JINAK
Julie Kopová je mladá umělkyně, jejíž hvězda na české scéně strmě stoupá. Věnuje se abstraktní malbě, do které promítá filozofická témata. Inspiruje se také poezií a hudbou, ráda se ve své tvorbě vyjadřuje pomocí metafor. Od nás dostala tradiční set otázek, díky kterým můžeme nahlédnout do jejího vnitřního světa.

ZA ARMÉNSKOU POHOSTINNOSTÍ A MĚSTY DUCHŮ DO NÁHORNÍHO KARABACHU
Arméni jsou zajímaví lidé. Jde o nejstarší křesťanský národ a jejich kultura je stará přes tři tisíce let. Někdy se žertem říkává, že jeden Žid ošidí šest Arabů, ale jeden Armén buď devět Arabů nebo jednoho a půl Žida. Bůhví, kde se v nich ta mazanost vlastně bere. Jednoho Arména jsem znával a byl to zajímavý člověk. Ještě před posledním tamním ozbrojeným konfliktem jsme spolu navštívili Náhorní Karabach. A o té cestě vám teď budu vyprávět.  

POUTNÍ CESTA DO INDIE: MÁJÁPUR
Další část cesty nás zavedla do Západního Bengálska, do města Májápur, které leží na soutoku řek Gangy a Džalángí. Právě se zde dostavuje Chrám védského planetária – momentálně jedna z největších sakrálních staveb světa. Projekt za 100 milionů dolarů bude podle svých strůjců patřit k moderním architektonickým divům světa. Stavba vysoká 113 metrů by měla být dokončena příští rok.  

MARTIN MYKISKA: ANTARKTIDĚ JSEM ŽIL 12 MĚ. A DOSTAL JSEM SE TAM ZA POHLEDNICI PRAHY
Známý cestoval Martin Mykiska absolvoval celou řadu svých výprav v zimě. O cestě po zamrzlé řece, po níž dorazil do odlehlého himálajského údolí Zanskar, napsal úspěšnou knihu, další zimní putování například za polární září na sever Norska, do Patagonie nebo na hřebeny And zaznamenal fotograficky či do televizních reportáží. „Jezdím v zimě moc rád. Baví mě zajistit se jen vlastním vybavením, umem, být závislý jen sám na sobě,říká cestovatel, který také strávil rok na primitivní stanici v Antarktidě. 

10 OSVĚENÝCH TIPŮ, JAK SE ZBAVIT STRESU NEBO MU DOKONCE ÚPLNĚ PŘEDEJÍT
Dnešní hektická doba na nás klade nebývalé nároky. Vysoké pracovní tempo, obrovské množství informací, krize všeho druhu. Není divu, že škodlivého stresu v našich životech stále přibývá. Přinášíme vám 10 vyzkoušených tipů, jak do svého života vnést pohodu a jak relaxovat!

HNUTÍ BRONTOSAURUS PŮSOBÍ I MEZI ČECHY V SRBSKÉM BANÁTU
Rubrika spojená s Hnutím Brontosaurus poprvé vyšla v Mladém světě v roce 1974, příští rok to tak bude 50 let, a rychle se zařadila k těm velmi čteným a sledovaným. U příležitosti nadcházejícího výročí obnovuje náš časopis s brontosaury spolupráci. Po celý letošní rok se tak budete na těchto stránkách setkávat s texty o aktuálním dění kolem životního prostředí, ekologie i Brontosaura jako takového, a to právě pod taktovkou Hnutí Brontosaurus. Pokračujme v mapování jeho současných aktivit, tentokrát v srbském Banátu. 

MOJRA RADÍ
hlý konec dlouhodobého vztahu, problémy se zdravím, které ale lékaři nedokážou identifikovat, nebo vztahy mezi exmanžely a dětmi. Odborníci z online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz