Mladý svět - 2/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Už nechci hrát, ale vykecám na sebe všechno, říká legendární Luděk Sobota, který se ohlíží za svou kariérou, slavnými filmy i divadlem. Emeritní místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala čtenáře provede pravidly dědění a závětí. Badatel a spisovatel Jiří Padevět odhaluje, jak se žilo v Protektorátu. Berenika Kohoutová si v létě zahraje Martu Kubišovou, jak se na to těší? Hudební publicista Pavel Klusák popíše, jakou roli sehrál Mladý svět ve slávě Karla Gotta. A Josef Maršálek poradí, jak upéct sexy dort. Dozvíte se ale rovněž, jak si dobře odpočinout nebo proč je tak populární super bowl.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu: 

Luděk Sobota: Hrát už nechci. Ale vykecám na sebe všechno

„Já jsem trochu línej. Lenost je teď u mě víc než cokoliv jiného,směje se Luděk Sobota, když se ho ptám, jestli mu v roce 2022 vyjde po nedávných Parazitech mezi námi další knížka. Už nic moc nemusí, rozhodně tedy nemá letošní rok rozplánovaný jako jeho legendární František Koudelka z Jáchyme, hoď ho do stroje. „Všichni ti blázniví herci chtějí furt hrát, ale mně je to jedno,hodnotí pak představení s Jiřím Suchým zrušená kvůli covidu. Odehrál toho opravdu hodně, v komediích Petra Schulhoffa i s Miloslavem Šimkem a Petrem Nárožným v Semaforu. Už se ale tolik neví, že Sobota začínal v divadlech na severu Čech a v počátcích Ypsilonky si dokonce zahrál C. a k. polního maršálka. Protože ale vždycky chtěl hlavně improvizovat, občas musel během představení zajít do zákulisí a přečíst si, jak má vlastně pokračovat dál. Různých tajemství teď na sebe Luděk Sobota prozrazuje daleko víc.

 

Jiří Padevět: Při útoku na Heydricha hrály zásadní roli ženy. Připomeňme si letos jejich statečnost

„Známe příběhy Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka i jejich nejbližších podporovatelů. Velmi málo si ale připomínáme fakt, že v podpoře parašutistů hrály před 80 lety významnou roli ženy. Nedochází nám, že když se někdo někde půl roku schovává, někdo mu musí vařit, prát, zašívat spodky a ponožky. Nejde jen o to čistit si zbraně a čekat, až Heydrich půjde okolo,“ říká spisovatel a badatel Jiří Padevět, jehož nedávno vydanou Kroniku protektorátu bude brzy následovat Kronika druhé republiky. „Vrcholem tohoto ženského podílu na operaci Anthropoid je pro mě příběh Jindřišky Novákové, která ‚jenom‘ uklidila Kubišovo kolo. Nacisté ji za to v jejích čtrnácti letech zavraždili v koncentračním táboře Mauthausen. Je to jedna z největších hrdinek československé historie,připomíná Padevět ve velkém rozhovoru pro Mladý svět.

 

Nejvyšší soud dovolil dědit muži, který umožnil sebevraždu svému na smrt nemocnému otci

Nejvyšší soud se nedávno zastal muže, který umožnil svému na smrt nemocnému otci sebevraždu. Jeho emeritní místopředseda Roman Fiala totiž občanský zákoník vyložil odvážně a proti dosavadní praxi, a tak člověku, který si za své jednání už dříve vyslechl odsuzující trestní rozsudek, alespoň umožnil po tatínkovi dědit. „Právo má být vykládáno logicky a lidsky. A věřím, že toto naše rozhodnutí splňuje parametry i logičnosti, i lidskosti,“ říká v našem rozhovoru zkušený soudce, který čtenáře Mladého světa seznámí také se základními pravidly dědického práva, jež se dříve či později týkají každého z nás.

 

Berenika Kohoutová: Marta Kubišová je docela voráchlá. A tak je potřeba ji i hrát

Jde o jednu z nejočekávanějších divadelních inscenací roku 2022. Po Medě a Werichovi nabídne Letní scéna Musea Kampa Martu. Ikonu šedesátých let i sametové revoluce Martu Kubišovou si v ní zahraje Berenika Kohoutová. „Každý divák bude mít své konkrétní očekávání a představu, které nebude možné naplnit. Takže to bude trochu žonglování,“ říká v našem rozhovoru herečka, kterou v březnu uvidí diváci i v novém filmu Řekni to psem.

 

Pavel Klusák: Matušku ani Pilarovou po Gottovi psát nebudu

Hudební publicista Pavel Klusák rozbořil knihou Gott. Československý příběh, která má velké šance zabodovat na blížících se knižních cenách Magnesia Litera, mnohé legendy obestírající našeho nejslavnějšího zpěváka. Jednak se podíval  na to, co Karel Gott po celý život skrýval, jednak jeho prostřednictvím převyprávěl „československý příběhod 50. let až do současnosti. A v dosud neprobádaných kontextech zrekonstruoval vývoj československé populární hudby. „Gott není jako Neckář nebo Zagorová. Lidé ho přijali jako součást svých domovů a jako jakéhosi průvodce. Mnohem více než jeho písně anebo společenské angažmá vnímali jeho určitou vlídnost, sebevědomou laskavost hvězdy a jeho permanentní přítomnost v televizi a v rozhlasu. Proto je tak bolí jeho smrt, i knižní demytizace jeho života. Je to součást jich samotných,“ říká Klusák v rozhovoru pro Mladý svět.

 

Josef Maršálek: Dorty musí být sexy, jíme totiž očima

Upéct dort dokáže každý, stačí jen chtít, říká nejúspěšnější český cukrář Josef Maršálek. „Nejčastější chyby cukrářů, i těch profesionálních, jsou dvě: nepřečtení a tudíž nepochopení receptu a špatné navážení surovin. Když je eliminujete, výsledek se dostaví,“ říká muž, který má svou prací možná překvapivě blízko k sochařům. Po loňských Sexy dortech chystá další knihy, televizní show Cukrárna u Josefa a v březnu se objeví jako porotce v další řadě nesmírně úspěšné soutěže Peče celá země.

 

Po stopách Panny Marie: Vzhůru na zázračnou horu

ejet česko-slovenskou hranici a udělat si výlet na nejbližší zajímavé místo. Takové zadání jsem si vymyslel, když jsem zrovna měl v Beskydech půl dne volna. Vydejte se se mnou na místo, kde se údajně stalo několik zázraků: na posvátnou horu Živčáková a poutní místo Turzovka. Místní hajný tu totiž v 50. letech viděl Pannu Marii.

 

Jak, čím a kde si odpočinout

Zpomalit, pročistit si hlavu, zregenerovat tělo. To nám jde čím dál hůř. Frázi „nemám časslýcháme často z úst vlastních i našich blízkých. Ano, nemáme čas, ale na sebe. Chceme stihnout co nejvíc práce, vydělat co nejvíc peněz, sportovat, cestovat, a odpočinek bereme jako ztrátu času. Dopřát si chvilku pro sebe a zastavit přitom může být zásadní pro naši spokojenost a radost ze života. Vyzkoušejte naše tipy, jak nabrat psychickou i fyzickou sílu.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz