Mladý svět - 12/2022

49 Kč / časopis
Skladem

Na konci roku tradičně rekapitulujeme, co jsme za uplynulých 12 měsíců prožili. I v letos posledním Mladém světě se ohlížíme, a to s několika osobnostmi, které letos zaujaly svou statečností, vizemi a umem – ale zároveň přidáváme pohled do budoucnosti. Zlomový rok to byl třeba pro herečku Elizavetu Maximovou, jíž jsme symbolicky věnovali naší obálku i hlavní rozhovor s poděkováním za statečnost, kterou projevila po ruském útoku na Ukrajinu. „Když jsem vstupovala do veřejného prostoru, nezamýšlela jsem se nad tím, že do něho vstupuji. Byl to poryv – asi to vyzní banálně – ale byl to poryv srdce, upřímný. Nešlo to jinak,“ říká v našem rozhovoru, při kterém jsem ji mimochodem nejvíc zaskočil tím, když jsem si myslel, že má poměrně blízko k rolím hodných holek, jako byla třeba ta v letos velmi úspěšném seriálu Chlap. Překvapením je aktuální počin norského spisovatele Jo Nesbøho, který při své nedávné pražského návštěvě odpovídal i na otázky Mladého světa. Ve sbírce povídek Krysí ostrov totiž využívá svého vlivu a popularity k vyslání vzkazu, že i nedokonalé právo je lepší než bezpráví a společenská smlouva je pořád výhodná. „Když se podíváme do historie na dlouhé časové řady, například ve válkách umírá postupně méně lidí než v minulosti. Zdá se, že jsme civilizovanější. Jsem tak optimista. Myslím, že více lidí chce civilizovaný svět,“ říká nadějně duchovní otec už legendárního detektiva Harryho Holea, který se mimochodem příští rok vrátí v dalším románu. Legendami jsou také Miloš Zapletal a Jan Měšťák, kteří spolu letos vedli knižní Duel, a pro vás, pro naše čtenáře, předvedli jeho pokračování. „My jsme taky tak trochu manželství. Jsme fakt komická dvojice,“ říká někdejší producent nejslavnějších soutěží Miss. Nabídneme vám také rozhovory se spisovateli Kateřinou Tučkovou a Jiřím Březinou, pohledy na Antikódy Václava Havla, na dílo mistrů hodinářů nebo na skoro nepopsatelný Izrael. A povídka Lukáše Bauera vás možná inspiruje i do nového roku.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

ELIZAVETA MAXIMOVÁ: DORŮSTÁM K TOMU, ŽE SE CHCI PROSTŘEDNICTVÍM HERECTVÍ VYJADŘOVAT KE SVĚTU
Herečka Elizaveta Maximová letos výrazně vstoupila do veřejného prostoru, protože – jak říká v našem rozhovoru – nemohla mlčet, nevážila by si pak sama sebe. Zároveň ukázala, kolik hereckých poloh v sobě má. Třeba v seriálech Chlap a Případy 1. oddělení, filmech Hranice lásky a Oběť, na níž mimochodem pracovala i jako jazyková koučka, a také v nejnovějších divadelních hrách Petra Zelenky Beckham a Fifty. Podle Mladého světa tak Elizaveta Maximová nezpochybnitelně patří k hlavním Osobnostem roku 2022. 

JO NESBø: I NEDOKONALÉ PRÁVO JE LEPŠÍ NEŽ VZÍT SPRAVEDLNOST DO VLASTNÍCH RUKOU
Norský spisovatel Jo Nesbø je v současnosti jedním z nejproslulejších autorů kriminálních thrillerů, jeho knih se prodalo zhruba 50 milionů. Od oblíbených příběhů detektiva Harryho Holea v čele se Sněhulákem – mimochodem příští rok má vyjít jejich další pokračování – si ale stále častěji odskakuje k dalšímu psaní. Ve svém aktuálním počinu, sbírce povídek Krysí ostrov, které se všechny odehrávají ve světě, jenž přestal fungovat podle dosavadních pravidel a ovládá ho tu násilí, tu korporace, využívá svého vlivu a popularity k poměrně nečekané věci: k vyslání vzkazu, že i nedokonalé právo je lepší než bezpráví a že společenská smlouva, o níž psal už v 17. století Thomas Hobbes, je pořád výhodná. I to Nesbøho řadí k Osobnostem roku 2022 podle Mladého světa.  

KATEŘINA TUČKOVÁ: OSUD WINTONOVOVÝCH DĚTÍ SE ÚTĚKEM Z ČESKOSLOVENSKA „ŠŤASTNĚ“ NEUZAVŘEL
Spisovatelka Kateřina Tučková má za sebou velmi úspěšný rok. Vyšla jí velkolepá a oceňovaná kniha Bílá voda, která se navíc skvěle prodává a půjde o jeden z hlavních bestsellerů letošního roku. Také napsala první verzi hry Kabaret Winton, kterou na podzim úspěšně uvedlo Švandovo divadlo. A v neposlední řadě dostala Státní cenu za literaturu. Nemůže být sporu o tom, že také Kateřina Tučková patří do výběru Osobností roku 2022 podle Mladého světa.

HAVLOVY ANTIKÓDY JSOU K VIDĚNÍ NA DOSUD NEJVĚTŠÍ VÝSTAVĚ
Zatímco divadelní hry Václava Havla jsou poměrně známé, jeho hravé Antikódy už méně. Havel přitom už od 60. let vytvářel na psacím stroji (a později také na počítači) vtipné grafické narážky, kterými trefně kritizoval konvence i společenské poměry. Řada z nich je nyní ve velkém provedení k vidění na výstavě Antikódy – neznámá tvář Václava Havla, kterou pořádá Karel Komárek Family Foundation ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, a to v sídle KKCG v pražském Bořislavka Centru. Jeho návštěva je mimochodem zážitkem sama o sobě.

SAMETOVÁ REVOLUCE, TO JE ČTYŘIKRÁT KOCÁB
Krátce před výročím Sametové revoluce se na křtu audioknihy Vabank – 1989- 1991 s podtituly „Sametová revoluce. Odsun sovětských vojsk“ sešla nesourodá skupinka mužů: někdejší šéfové Občanského fóra a Veřejnosti proti násilí Jan Urban a Fedor Gál, dřívější poradce komunistického premiéra Adamce a šedá eminence předlistopadového režimu Oskar Krejčí a autor načítané předlohy, politik a hudebník Michael Kocáb, který je vlastně společně s Michalem Horáčkem před lety spojil díky iniciativě Most dohromady. A v mnoha věcech si i nyní dobře rozuměli.

JIŘÍ BŘEZINA: ČEŠI MAJÍ V DETEKTIVKÁCH PŘEHLED. PSÁT PRO NĚ JE RADOST
Jiří Březina patří k nejlepším českým autorům kriminálních románů, už dvakrát vyhrál cenu pro nejlepší detektivku roku. I když se k napsání své první – a nyní rozebrané – knihy Na kopci dostal českobudějovický autor až díky sázce s kamarádkou, knihy miloval od dětství a touhu psát měl dlouhodobě, i když se jí prý bál. „Nepokládal jsem za reálné stát se spisovatelem. Ještě teď se vlastně trochu ošívám, když o mě někdo jako o spisovateli mluví,“ říká Březina, který jen do série příběhů vyšetřovatele Tomáše Volfa, zahájené Promlčením a Polednicí, letos na podzim přidal v pořadí pátou knížku, Nalezení.

POVÍDKA LUKÁŠE BAUERA: STAŇ SE ZNOVU MYŠÍ!
Už, už se blížíme, potím se, strašně se potím, nohy mě pálí, pot leze všude, do očí, nosu, úst. Stokrát bych to už vzdal, ale vzrušení překrývá bolest a únavu, prý už jenom kousek a jsme tam. Utírám pot a bičuju se k dalšímu výkonu, nelituji, nelituji, že jsem se do toho pustil, možná si lžu, možná ne, kdo ví, ale je to dobře, že jsem se na tuhle výpravu dal. Chtěl jsem to a už je to na dosah, toužil jsem po změně a toužím pořád, tak to přece nevzdám, když jsem tak blízko.

STAREJ BEJT KAŽDEJ NEUMÍ!
Na konci října dotlouklo divoké srdce rockera Michala Ambrože, charismatické- ho spoluzakladatele a zpěváka legendárních kapel Jasná páka a Hudba Praha. Ještě před pár měsíci objížděl právě s Jasnou pákou koncertní sály a kluby po celé republice na oslavu 40 let od založení této skupiny. A náramně si to užíval.

MARCELL: OBČAS MI PŘIJDE, ŽE SE VŠE DĚJE AŽ MOC RYCHLE
Život zpěváka, hudebního producenta a vystudovaného lékaře Marcella je momentálně hodně turbulentní. Vydal svoje debutové album Hovory domů, které se připravovalo dva roky a natáčelo se v Praze, Berlíně a Londýně, takže jsme ho zastihli v kolotoči rozhovorů. Do toho se zrovna stěhoval do nového bytu, kde se sám chopil malířských prací, takže jsme focení pojali tematicky. 

TOMÁŠ SVOBODA: ZEMĚ, KTERÁ SE SNAD ANI NEDÁPOPSAT: VZHŮRU DO IZRAELE!
,,Víš, Izrael a zejména Jeruzalém, to se dá vlastně jen těžko popsat.“ Tohle jsem vždy slýchával od lidí, kteří Izrael navštívili. A tak jsem se tedy na cestu z Eilatu u Rudého moře okolo Mrtvého moře a přes Betlém do Jeruzaléma vydal sám. A tohle jsem zjistil.  

MILOŠ ZAPLETAL A JAN MĚŠŤÁK: MŮŽEME SE TVRDĚ POHÁDAT. ALE ANI JEDEN SE NEURAZÍ
Potkali se před třiceti lety u soutěží Miss, které producent Miloš Zapletal pořádal a plastický chirurg Jan Měšťák porotcoval. A jejich vztah se postupně vyvinul ve velké přátelství, které je tak silné, že může být protkané i dost ostrými hádkami. Tak, jak to ukazují v nové knížce Duel, ale také v následujícím rozhovoru pro Mladý svět. I když je poměrně zjevné, že se pánové hlavně špičkují.

PROKOP & BROŽ: ZÁKAZNÍCI JSOU U NÁS SPOLUAUTORY SVÝCH HODINEK
Hodinky značky Prokop & Brož jsou na trhu už 10 let. Ryze česká firma se orientuje na zakázkovou výrobu na míru. „Sázíme na to, že lidi chtějí čím dál víc projevit svoji individualitu a že se mohou stát v podstatě spoluautory příběhu svých hodinek. Když pak přijdou mezi známé, tak díky tomu, že se podíleli na tvorbě, vědí o těch hodinkách všechno, což přiláká pozornost jejich přátel,“ vysvětluje strategii firmy spolumajitel Jan Prokop.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz