Mladý svět - 11/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Současná doba není lehká a hned tak se to bohužel k lepšímu nezmění, spíše naopak. A tak se můžeme inspirovat třeba lezcem Adamem Ondrou a jeho pevnou vůlí. Protože tenhle jeho citát asi platí tak nějak univerzálně: „Lezení je hodně o tom, že něco zkoušíte jednou, dvakrát, třikrát, desetkrát. Připadá vám to nemožné, ale s dostatečnou vůlí, pílí a i třeba i kreativitou a jen tím, že věříte, že ono to jednou půjde, to opravdu jednou půjde.“ Pevnou vůli má rovněž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, s jehož životopiscem Serhijem Rudenkem jsme také mluvili. „Upřímně řečeno, nevím, kdo z ukrajinských politiků nebo bývalých prezidentů by lépe zvládal to, s čím se Zelenskyj musí každý den vyrovnávat,říká. „Ukrajina v čele se Zelenským rozptýlila všechny obavy a mýty o všemohoucnosti Ruska. A jsem si jistý, že právě díky nám Rusko nebude brzy existovat ve svých současných hranicích. Rozpadne se.Do třetice, vůli reprezentuje rovněž skladatel Lukáš Horník: „Rozhlasoví symfonikové, tedy SOČR, mě pobídli k napsání skladby vztahující se k 100 letům existence. Českého rozhlasu. Bude to forma, kterou ještě nikdo nemá: symfonický dokument.“ Nabídne vám i základní návod, jak poslouchat klasickou hudbu. Protože i k tomu je někdy potřeba vůle.  Mimochodem, vůli musíte někdy projevit i při vymýšlení a shánění vánočních dárků, a tak také s tím se vám snažíme v tomto vydání Mladého světa pomoci. Vytipovali jsme pro vás zejména množství různorodých knížek, které potěší prakticky každého. Přečtěte si ale třeba i rozhovory s moderátorem a poměrně nově učitelem Vladimírem Kořenem, zpěvačkou Debbi nebo s prezidentským kandidátem Josefem Středulou. Ani oni by bez vůli samozřejmě nedokázali to, co dokázali.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

ADAM ONDRA: PRÝ PŘIPOMÍNÁM PAVOUKA. DALEKO VÍC SE MI ALE LÍBÍ, JAK LEZE VEVERKA
Adam Ondra patří k nejlepším lezcům světa. To, jak leze, trénuje, přemýšlí i žije, teď v kinech přibližuje poutavý dokument, jehož režiséři Jan Šimánek a Petr Záruba sledovali Ondru tři roky. Film je také hodně o lezcově tvrdé přípravě na olympijské hry a jeho následném zklamání: několikanásobný mistr světa totiž obsadil až šesté sto. „Určitě to chci zkusit znova. Naštěstí tam tentokrát bude lezení na rychlost, disciplína, kterou jsem se musel učit v podstatě od nuly a která mi nesedla, zvlášť. Příprava pro mě bude přirozenější, boulder i lezení na obtížnost jsou ‚moje‘ disciplíny,říká nyní Ondra.

JOSEF STŘEDULA: DO DRUHÉHO KOLA VOLBY PREZIDENTA STARTOVAL Z PÁTÉHO MÍSTA I SCHWARZENBERG
Josef Středula je dlouholetý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Konzistentní v názorech, s protějšky jedná o platech vždy korektně a hledá konsenzus. Ví, že požadavky musí stát na realistických základech, a dohoda musí být přijatelná pro obě strany. Nikdy nebyl členem žádné politické strany, není zatížen členstvím v komunistické straně, ani spoluprací s represivními složkami. Není zatížen žádným skandálem, je potvrzeným kandidátem na prezidenta České republiky a rozpovídal se i o vztazích s Milošem Zemanem. /PR/ 

SERHIJ RUDENKO: SKUTEČNÉHO ZELENSKÉHO NÁM UKÁZALA AŽ VÁLKA. A RUSKO SE BRZY ROZPADNE
Ukrajinský novinář Serhij Rudenko dokonale zmapoval příběh Volodymyra Zelenského, přesto v našem rozhovoru přiznává, že odvaha, kterou ukrajinský prezident projevil během války s Ruskem, překvapila i jeho samotného. „Upřímně řečeno, nevím, kdo z ukrajinských politiků nebo bývalých prezidentů by lépe zvládal to, s čím se Zelenskyj musí každý den vyrovnávat,říká a dodává: „Ukrajina v čele se Zelenským rozptýlila všechny obavy a mýty o všemohoucnosti Ruska. A jsem si jistý, že právě díky nám Rusko nebude brzy existovat ve svých současných hranicích. Rozpadne se.

VLADIMÍR KOŘEN: CHCETE ÚŽASNÉ ČESKO? STRHNĚTE BARIÉRY!
O tom, zda je Česko úžasné, ví Vladimír Kořen své. Už 20 let ukazuje divákům České televize úspěchy našich vědců, posledních 13 let pak moderuje populární Zázraky přírody. Zároveň byl 10 let starostou Říčan, v té době opakovaně městem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Možná trochu překvapivě poté nastoupil jako učitel na říčanskou základku, což zase přijde úžasné jeho žákům. „Myslím, že jsem tu trochu zakořenil,říká o svém novém působišti oblíbený moderátor.

LUKÁŠ HURNÍK: PUBERŤÁKY BYCH DO RUDOLFINA NEHNAL. KE KLASICE SE MUSÍ DORŮST
„Ke klasice jsem se dostal navzdory tomu, že rodiče byli hudebníky,říká v našem rozhovoru skladatel a hudební publicista Lukáš Hurník. Jako šéfredaktor vede hudební stanice Českého rozhlasu a nedávno vydal knihu Klasická hudba zvenčí & zevnitř, v níž nabízí nejen „receptyjak poslouchat gotiku, baroko, klasicismus nebo romantismus.  

DEBBI: VŠICHNI POŘÁD NĚKAM SPĚCHAJÍ
Zpěvačka Debbi je stálicí české hudební scény, na které se prosadila díky televizní show Česko Slovenská Superstar. V rubrice Svět mladých nám prozradila, co by změnila na současném světě, jestli by dokázala žít bez chytrého telefonu, nebo proč raději jezdí autem, než vlakem. 

VYDEJTE SE NA HRANICI EVROPY A ASIE. DO GRUZIE!
Jakožto milovník hor a postsovětských zemí jsem měl Gruzii na svém cestovatelském seznamu už dlouho. A protože letošek po covidovém půstu konečně přál turismu prakticky bez jakýchkoliv omezení, přišel čas na průzkum země, o níž vlastně nikdo neví, jestli patří do Evropy nebo Asie.  

INSPIRACE NA VÁNOCE: VYDEJTE SE ZA STARÝMI EGYPŤANY A LIDSKOU PESTROSTÍ, NA LOUSKÁČKA I MEZI HISTORICKÉ IGRÁČKY
Výpravné obrazové knihy, životopisy, detektivky i letošní objevy české literatury. Takové jsou tipy Mladého světa na vánoční dárky, které by měly potěšit prakticky každého. Přidáváme ale rovněž pár nápadů, co by mohl Ježíšek přinést dětem. A jak se v následujících textech přesvědčíte, vlastně nejde jen o knížky.  

PŘEDVÁNOČNÍ KUCHAŘKY A PEKAŘKY: UPEČTE SI DOBROTY JAKO ZA PRVNÍ REPUBLIKY A NECHTE SI PORADIT OD TĚCH NEJLEPŠÍCH
Dominantou předvánočního knižního trhu jsou už obvykle kuchařky a pekařky. Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších a nejlákavějších z nich. Ale musíme nutně přidat varování: vzhledem k tomu, že se na příštích řádcích schází řada těch nejzářivějších kuchařských, pekařských a cukrářských jmen, nejspíše se vám okamžitě začnou sbíhat sliny. Mnohé z nich spojuje jasný návrat k tradičním receptům a jejich variování pro účely 20. let 21. století, stejně jako ukázky vlastních zlepšováků a vyzkoušených postupů.

NA PRAŽSKÉM VÝSTAVIŠTI JE ZASTÁVKA Z DIGITÁLNÍHO BETONU A 3D TISKÁRNY. JE TO TECHNOLOGIE BUDOUCNOSTI
So Concrete je česká inovátorská firma, která úspěšně rozvíjí oblast robotických stavebních technologií. Na začátku září zrealizovala projekt unikátní tramvajové zastávky Výstaviště v pražských Holešovicích, a to prostřednictvím 3D tisku a takzvaného digitálního betonu. „Trend využívání moderních digitálních technologií ve stavebnictví je celosvětový – tisknou se domy v Evropě, Severní Americe, Africe, Číně. Plastový 3D tisk byl před 15 lety ‚popelkou‘, dnes si děti podle návodu z „Ábíčkatisknou hračky a automobilky palubní desky do aut,říká Michal Kužník, technický ředitel společnosti So Concrete.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz