Mladý svět - 10/2023

Novinka
49 Kč / časopis
Skladem

Báli jste se už někdy v divadle? Při inscenaci 2:22 – Duchařský příběh v Činoherním klubu nevyjdete z úžasu, jak strašidelné a působivé divadlo může být a jak vás celé představení bude bavit. Hrají v něm čtyři sehraní a rovnocenní herci, nejpřekvapivější výkon ale podává Jan Hájek. A tak jsme spolu celou tu hru (a nejen ji) probrali: „Jsem rád, že Činoherní klub uvádí tento druh žánru, který na našich jevištích ještě nemá tradici. A přál bych si, aby uvádělo hry tohoto typu víc divadel. Mohlo by tak vzniknout konkurenční prostředí čistě tohoto žánru. Diváci, kteří na něj přijdou do divadla, totiž mají jistotu, že se budou bavit a chvílemi i bát. A za to napětí, kterému jsou podrobeni, je na konci čeká nečekaná pointa. Ta hra je výborně napsaná a je v ní co hrát.“ Je to mimořádný a otevřený rozhovor, ve kterém Jan Hájek říká třeba i tohle: „Nějaký ten ‚duch‘ toho legendárního Činoherního klubu by nás měl už pustit a nechat pracovat na další, té naší, nové legendě. Při vší úctě.“ Zajděte do Činoheráku na něco „nového“, to divadlo získává novou tvář a opět se řadí k těm nejzajímavějším scénám v Praze. A jsme jako Mladý svět poctěni, že s ním nejspíše budeme moci do budoucna intenzivněji spolupracovat. Jak přesně, to se brzy dozvíte. Překvapením pak je také velmi otevřený rozhovor, který Mladému světu poskytla Vilma Cibulková a v němž promluvila třeba i o své dávné lásce s legendou českého divadla i filmu Miroslavem Macháčkem. Přečíst si můžete také poměrně unikátní povídání s norským spisovatelem Jørnem Lierem Horstem, který býval kriminalistou, ale po světě teď prodává miliony detektivek. „Moje oddělení vyšetřovalo třeba jednu vraždu ročně. Když vraždy ve Skandinávii prakticky nemáme, musíme si je vymyslet,“ nabídl s úsměvem odpověď na to, jaktože jsou Skandinávci právě v tomto žánru tak aktivní a rovněž tak úspěšní. dVydejte se na našich stránkách ale třeba i do Malajsie či do italského Trentina nebo si připomeňte cestu jazzového zpěváka Jana Smigmatora do newyorské Carnegie Hall.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Lenka Graf: Na trase Florida – Praha – Ústí
Lenka Graf, multižánrová zpěvačka a zakladatelka Nadačního fondu Energie pomáhá, má za sebou část mimořádně úspěšného roku. Se singlem I dare, na kterém spolupracovala s producentem a několikanásobným držitelem cen Grammy Charliem Midnightem, hostovala na turné po Německu a v druhé polovině roku opět zavítá zpět do rodné země, aby představila dlouho očekávanou hudební novinku. 

Vilma Cibulková: Nelituji vůbec ničeho
Jedna z nejkrásnějších českých hereček se tetelila, že po šedesátce ten mýtus, jak to sama nazývá, že je sexy, už pomalu vyšumí. Zatím to ale pořád nepřišlo. V hlubokém a přemýšlivém rozhovoru vzpomíná na svou velkou lásku, herce a režiséra Miroslava Macháčka, jejichž vztah budil ve své době kvůli jejich výraznému věkovému rozdílu velkou pozornost, na herce Mirečka Etzlera, jak ho dosud láskyplně nazývá, dělí se o svůj názor na to, co je pro herectví nejdůležitější, co je smysl života, a prozradí tři jednoduché rady, které považuje za své životní krédo. 

Jan Smigmator v Carnegie Hall: Velvyslanec swingu v newyorském Chrámu hudby
Z hradu Roštejna až na vrchol. Tak zatím vypadá umělecká cesta jednoho z nejoceňovanějších evropských swingových zpěváků Jana Smigmatora. Jeho dubnový koncert na jedné z nejprestižnějších jazzových scén se nyní dostává k českým posluchačům na desce s názvem Live in New York. S Mladým světem mluvil nejen o světě swingu, Velkém americkém zpěvníku, ale i o Ewě Farné, kapele Chinaski nebo třeba o tom, zda se do Carnegie Hall vrátí.

Při 2:22 Duchařském příběhu v Činoherním klubu se budete bavit i bát
V 2:22 – Duchařském příběhu, nejnovější hře na repertoáru Činoherního klubu, excelují v režii Braňa Holička Romana Widenková, Václav Šanda, Markéta Stehlíková a Jan Hájek. Právě s ním jsme probrali, jak se vlastně v duchařském thrilleru od Dannyho Robinse, tak nezvyklém pro česká jeviště, buduje atmosféra a jak se mu hraje jeho buranský Ben, věřící na duchy, když ho většina z diváků má tendenci vnímat spíše jako televizního Josefa Němce nebo divadelního Sherlocka Holmese v depresích.

Jørn Lier Horst: Ve Skandinávii se prakticky nevraždí. A tak o tom alespoň píšeme detektivky
Norský spisovatel a bývalý policista Jørn Lier Horst patří k nejpopulárnějším autorům severské krimi, prodal více než deset milionů knih. Jeho vyšetřovatel Wisting je rovněž hrdinou stejnojmenného a celosvětově oblíbeného seriálu, jeho pátá řada se právě začíná natáčet, a to podle knihy Otázka viny, která nedávno vyšla i v češtině. Proč je „nordic noir“ tak populární, sám Horst neví. „Je to záhada. V Norsku došlo loni jen k 27 vraždám. Moje oddělení vyšetřovalo třeba jednu vraždu ročně. Když vraždy ve Skandinávii prakticky nemáme, musíme si je vymyslet,“ směje se při našem rozhovoru. 

Malajsie. Poloostrov bez hranic
Co vlastně víme o této jihoasijské zemi? Žijí zde vedle sebe v dokonalé harmo- nii Malajci (55 procent), Číňané (32 procent), Indové (10 procent), zbytek tvoří Filipínci a Evropané. Země je to muslimská a dalo by se říci, že osvícená. Kuala Lumpur svou moderní architekturou již předběhl Bangkok a tak trochu šlape na paty Singapuru. 

Gurmánské Trentino nejen pro milovníky hor
Trentino je pro řadu turistů z Česka oblíbenou lokalitou pro zimní dovolenou. Tato část Itálie je však zajímavá i na podzim či na jaře. Vydáme se po spletitých stezkách, kde jsou středověké hrady a zákopy z první světové války. Čeká nás výhled z bazénu, který připomíná obří filmové plátno. A dozvíte se, proč místní spojili síly a organizují mezinárodní vinařskou soutěž. 

Jana Bernášková: Můj muž je větší matka než já
Herečka Jana Bernášková toho zvládá opravdu hodně. Je dvojná- sobnou maminkou, píše knihy, hra- je v seriálech i v divadle. Teď navíc podle její první knihy Jak přežít své- ho muže natočila s manželem stejnojmenný film. 

Pokojovky můžou být spokojené i u vás. A některé můžou být i domácím lékařem
Máte pocit, že u vás doma nepřežije ani kaktus? Znáte někoho, kdo se na rostliny jen jedním očkem podívá a všechny raději okamžitě uhynou? Pak právě vám přinášíme dobré zprávy: nic takového, jako rozený vrah pokojových rostlin, neexistuje! 

Jak rozumět umění? Zátiší aneb realita ve vztazích mezi objekty
Mladý svět pokračuje ve spolupráci s malířem Štefanem Tóthem v pravidelném Dseriálu o (nejen) současném umění a o tom, jak mu rozumět. 

Mojra radí
Zrada mezi blízkými přáteli, rozjitřené emoce i přehnané návštěvy lékaře. Odborníci z psychologické online poradny Mojra.cz na webu www.mojra.cz zodpovídají pro Mladý svět dotazy, které se mohou týkat i vás.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz