Mladý svět - 10/2022

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Tentokrát se v Mladém světě schází opravdu silná herecká sestava: Eliška Křenková, Jan Budař a Karel Heřmánek mladší s Nikol Kouklovou. Všichni na podzim uvádějí své nové projekty, na nichž jim opravdu záleží, a všichni při našich rozhovorech dokázali, jak široce o své profesi přemýšlejí.  „Podle mě neumím moc hrát, i když za těch sedmnáct let, co tuhle práci dělám, se to snad trošku díky zkušenostem posunulo,směje se sice Eliška Křenková, ale zároveň dodává: „Mám ale za to, že umím divákovi doručit pravdu.Jan Budař mluví o tom, jak na Princi Mamánkovi pracoval za pět lidí, ale nesmírně mnoho se přitom naučil. A nová generace Heřmánkových dává nahlédnout do nového směřování proslulého Divadla Bez zábradlí, které se teď profiluje tituly, jako jsou slavný Cabaret nebo chystaná Okupace. „Důležitá jsou pro nás témata. Cabaret je sice muzikál, ale vnímáme ho jako činohru se zpěvy a věc, na kterou člověk přijde a je s něčím konfrontován. Doufáme, že získá zážitek, ale také pak má o čem přemýšlet. Zvláště vlivem událostí ve světě, jako je okupace Ukrajiny nebo radikalizace společnosti. A přesně o tom je Cabaret, o nástupu fašismu a o společnosti, která to úplně přehlíží a spíše se chce utancovat a uchlastat, než aby to nějak řešila. I tentokrát je toho daleko víc. Mluvili jsme také se zpěvačkou Annabelle, spisovatelkou Alžbětou Bublanovou, fotografkou Marií Tomanovou nebo s archeology, kteří pod Řípem odhalili, jaké asi měli naši předci v době kamenné rituály a jak uctívali svá božstva.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

ELIŠKA KŘENKOVÁ: SNAŽÍM SE DIVÁKŮM DORUČOVAT PRAVDU
Eliška Křenková je jednou z nejvytíženějších českých hereček. Objevuje se nejen v menších nezávislých filmech a televizních seriálech, ale také na divadelních prknech. Mluvili jsme o natáčení druhého dílu fantasy pohádky Princezna zakletá v čase, který už brzy zamíří do kin, stejně jako o tom, proč má ráda menší projekty „rodinnéhotypu, proč nejprve odmítla roli v Hranicích lásky, ale také o cestování a o tom, jak tráví volný čas.

SPORT IN ART SPOJUJE SPORT, UMĚNÍ I BYZNYS
Na nedávném mistrovství světa ve veslování v Račicích se představila také zajímavá platforma Sport in Art. Jejím záměrem je propojovat sport a umění a nabízet tematické výstavy – po „račické“ ROW ROW ROW a veslování třeba z prostředí boxu, zajímavé čtení o těchto fenoménech, a to jak na specializovaném webu sportin.art, tak od příštího roku rovněž v tištěném čtvrtletníku, stejně jako investiční možnosti spojené právě se sportem, obrazy a dalšími uměleckými díly. Své aktivity by platforma rovněž ráda spojila s nadcházející olympiádou v Paříži.  

ARCHEOLOGOVÉ POKROČILI POD ŘÍPEM V POZNÁNÍ RITUÁLŮ A UCTÍVÁNÍ BOŽSTEV V DOBĚ KAMENNÉ
Archeologové objevili pod Řípem nevídanou pohřební konstrukci, která sloužila k rituálům v pozdní době kamenné. Mohyla dlouhá přes 120 metrů ukrývala pozůstatky dvou pohřbených, jeden z nich byl pravděpodobně významný válečník. Unikátní je svou konstrukcí, obsahovala totiž také vnitřní komoru, a je tak v Česku první svého druhu.

JAN BUDAŘ: NA PRINCI MAMÁNKOVI JSEM DĚLAL PRÁCI ZA PĚT LIDÍ. ALE NESMÍRNĚ MNOHO JSEM SE PŘI TOM NAUČIL
Jan Budař uvádí do kin svůj zatím největší film. V Princi Mamánkovi totiž nejen hraje hlavní roli, ale také ho napsal, režíroval, složil k němu hudbu a dokonce na něj rovněž sháněl peníze. „Nejvíce mě bavilo, když jsem zažíval, že hrát a režírovat současně není zdaleka tak těžké, jak se to může zdát. Taky bylo úžasné celý film v sobě nosit a různými prostředky a formami ho s pomocí mých výborných a zkušených spolupracovníků dostávat do reality, to mě fascinovalo,říká Budař v našem rozhovoru.

DIVADLO BEZ ZÁBRADLÍ CHYSTÁ OKUPACI O ČSTVÍ A „HRDINSTVÍ“
Herci Karel Heřmánek mladší a jeho manželka Nikol Kouklová teď významně určují tvář Divadla Bez zábradlí. V nelehké době přinášejí na divadelní prkna zásadní témata, po loňském Cabaretu půjde nyní o Okupaci. „Nejde jen o příchod okupačních vojsk, ale o to, jací jsme my sami hrdinové. Je to satira o češství. O tom, co kdo říká a co pak dělá,říká tak v našem rozhovoru Karel Heřmánek, k němuž se později připojila rovněž Nikol Kouklová.

ALŽBĚTA BUBLANOVÁ: ČEŠI TEĎ HODNĚ ČTOU, ALE TAKÉ DOST PÍŠOU. JE TAK SNADNÉ ZAPADNOUT
Spisovatelce Alžbětě Bublanové, s jejímž povídkami se můžete občas setkat rovněž v Mladém světě, nedávno vyšel nový román Pozůstalí. Popisuje v něm příběh ženy, která se snaží vyrovnat se sebevraždou manžela a najít „nové místo v životěpro sebe i pro svého osmiletého syna. A podobně jako v autorčině předešlé knize, Životě s panikou, jde v mnoha ohledech o velmi osobní příběh.  

MARIE TOMANOVÁ: MILUJU SVŮJ MALÝ FOŤÁK
Na studiích malby v Brně zažila ponižování a posměch, stejně jako většina holek v ateliéru, a málem kvůli tomu sekla s umění. Už v těchto dobách občas vzala do ruky fotoaparát a fotila si jakýsi deník. Po škole odjela do USA, kde začínala jako au-pair. Teď je z ní jedna z nejvyhledávanějších světových (nejen) portrétních fotografek. Ponořte se do příběhu Marie Tomanové.

ANNEBELLE: KDYŽ CHCE ČLOVĚK ZMĚNU, MUSÍ ZAČÍT U SEBE
Zpěvačka Annabelle je na české hudební scéně čím dál hlasitější. Dostala se do národního finále soutěže Eurovize 2022, získala cenu Anděl za Objev roku a nedávno vydala první EP s názvem KIDNAP ME PLS. Jaký je její pohled na současný svět? Annabelle odpovídá na tradiční otázky rubriky Svět mladých.

ESNEK, CHILLI NEBO SAUNOVÁNÍ. 10 RAD, JAK ZŮSTAT FIT A PODPOŘIT SVOU IMUNITU
Nachlazení se během podzimu a zimy vyhne asi jen málokdo, a během nadcházejících týdnů to bude kvůli problémům s topením možná ještě horší než v předchozích letech. Nabízíme vám tak 10 tipů, jak přírodní cestou podpořit svou imunitu a celkově prospět svému tělu. Třeba saunováním nebo střídáním teplot vody při sprchování, výběrem správného ovoce, stejně jako vhodným pojídám česneku, křenu nebo chilli.  

ELEKTROMOBILEM DO ŘECKA: LEVNĚJI NEŽ KLASICKÝM AUTEM, ALE S DOBRODRUŽNÝM DOBÍJENÍM
V případě elektromobilu je pro většinu řidičů jedním z nejdůležitějších parametrů dojezd. Zatímco auta se spalovacím motorem bez problémů zvládnou na jeden zátah tisíc i více kilometrů, u elektrických vozů je to za ideálních okolností polovina.. Pokud nepojedete příliš rychle a nebudete si po celou dobu zapínat klimatizaci. Ale není nad osobní zkušenost. Třeba rovnou při cestě do Řecka.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz