Mladý svět - 1/2023

49 Kč / časopis
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Jsme vesničané, říkají nezávisle na sobě v prvním letošním Mladém světě výrazní představitelé mladé generace, herec Vladimír Polívka a nová Miss České republiky Andrea Kaplanová. Ukazuje to na jeden z výrazných trendů, který kolem sebe cítíme snad všichni: láká nás návrat ke kořenům a chceme mít klid. A život na vesnici je, zdá se, ideální možností. „Mám domek na Vyškovsku, ve stejné vesnici, kde měl táta farmu, takže tam jezdím, když mám volno,odhaluje konkrétně Vladimír Polívka. „Já si vážím Prahy kvůli práci, kterou tady můžu dělat, lidem, které jsem tu potkal a všem možnostem, které tu mám. Ale kdybych mohl celou tu vesnici přesunout někam blíž k Praze, což bych udělal jen nerad už kvůli kamarádům, které tam mám, tak bych tam hned bydlel. Jsem vlastně tak trochu vesničan.A Andrea Kaplanová říká tohle o volném času: „Bohužel ho teď moc nemám, do toho všeho se ještě starám o nemocnou babičku. Když už se ale nějaký najde, tak se ho snažím trávit s rodinou doma v Blšanech u Loun, kde to mám moc ráda. Praha je fajn, ale radši sem budu dojíždět a vracet se pak na tu moji malou vesnici. Mám moc ráda ten klid a ticho. Třeba si v právě začínajícím roce 2023 tenhle způsob myšlení dovolí více lidí. Máme pro vás ale i šokující předpovědi, které se mohou, ale také nemusí vyplnit. Možná odstoupí francouzský prezident Macron, zlato třeba dosáhne dosud nevídaných hodnot a Velká Británie teoreticky opět nakročí zpátky do Evropské unie. No uvidíme, každopádně je dobré vědět o tom, co by se ve světě také mohlo dít. Se svými dalšími plány se s Mladým světem podělil také ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, zpěvačka Bára Basiková nebo autorka historických bestsellerů Ruta Sepetys, která svou další knihu možná věnuje Lidicím. Také se s námi můžete vydat na poutní cestu do Indie nebo až k poslední lucerně Benátek. Ale je toho ještě daleko víc.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

ŠOKUJÍCÍ PŘEDPOVĚDI PRO ROK 2023: MACRON ODSTOUPÍ, EU ZALOŽÍ OZBROJENÉ SÍLY A ZLATO VYSTŘELÍ
Saxo Bank opět vydala svou pravidelnou publikaci 10 šokujících předpovědí, tentokrát pro rok 2023. Její predikce nepotěší Macrona, příznivce brexitu ani evropské antifederalisty. Tentokrát jsou předpovědi inspirovány podobnostmi mezi dnešní Evropou a situací, která na kontinentě panovala počátkem 20. století.

VLADIMÍR POLÍVKA: JSEM TAK TROCHU VESNIČAN
Herec Vladimír Polívka je poslední roky ve velkém zápřahu - točí lmy a seriály, věnuje se divadlu. Cítí se být workoholikem? Jaké rady dostává od svého otce Bolka? A proč má raději venkov než město?

RUTA SEPETYS: KDYŽ JSEM SE VRÁTILA Z LIDIC, NEMOHLA JSEM SPÁT. MOŽNÁ JIM VĚNUJI SVOU DALŠÍ KNIHU
Americká spisovatelka Ruta Sepetys píše historické příběhy, které jsou stejně dobře čitelné pro teenagery jako pro dospělé. Patří k nejlépe prodávaným autorkám podle New York Times a věnuje se hlavně těm nejtemnějším dějinám 20. století. Ve své nejnovější knize Musím tě zradit, kterou v prosinci přijela podpořit rovněž do Prahy, se zaměřila na krvavý konec komunistického režimu v Rumunsku. A jak prozradila v rozhovoru pro Mladý svět, při své další práci se bude zabývat českou historií. Dost možná nechá do světové literatury promluvit příběh Lidic a Ležáků.  

BÁRA BASIKOVÁ: V JOHANCE A V MÁŘÍ MAGDALENĚ SE ODRÁŽÍ I MŮJ ŽIVOT, POSTUPEM ČASU JE HRAJU JINAK
Zpěvačka Bára Basiková vydala společně s Jakubem Hübnerem své vůbec první muzikálové album Příští stanice muzikálová, a to pod taktovkou producenta a textaře Michaela Prostějovského. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu nazpívali slavné melodie z legendárních titulů, jako jsou Johanka z Arku, Sunset Boulevard, Jesus Christ Superstar nebo Kočky. A představili také fenomenální novinku Ráno zítřejší bude moudřejší, které pro zpěváky napsali Ondřej Soukup a Michael Prostějovský. „Ta skladba nám sedla na první dobrou,říká v našem rozhovoru Bára Basiková.

DAVID OSTRČIL A TARA BOHAKTANCEM CHCEME PŘINÁŠET LIDEM RADOST
David Odstrčil a Tara Bohak se oba narodili do rodiny tanečníků, takže už od útlého věku měli jasno o tom, čemu se chtějí v životě věnovat. Česko-slovinský taneční pár, který soutěží v barvách klubu DSP Kometa Brno, si loni v létě splnil celoživotní sen, když získal pro Českou republiku vůbec první titul mistrů světa v kategorii profesionálů. Tara a David jsou také čtrnáctinásobnými mistry ČR a dvojnásobnými mistry Evropské unie. My jsme jim však položili všetečné otázky, které se tance tak úplně netýkají.

POUTNÍ CESTA DO INDIE: DŽAGANNÁTH PURÍ
O poutní cestě do muslimské Mekky, Svaté země Izraele či například do španělského Santiaga de Compostela jste již asi slyšeli. My se však loni na podzim vypravili do Indie, abychom tam navštívili místa spojená s Krišnou, což je místní název pro Alláha, Jahveho, Hospodina nebo třeba Manitoua. A aby to bylo ještě zajímavější, začali jsme ve městě, jehož obyvatelé Stvořitele pro změnu přezdívají Džagannáth neboli Pán vesmíru.

MIROSLAV BOBEK: PO GORILÁCH CHYSTÁME NOVINKY U KONÍ PŘEVALSKÉHO, LEDNÍCH MEDVĚ I TULEŇ
Pražská Zoologická zahrada slaví jeden úspěch za druhým. Loni otevřela velkolepý pavilon goril a přivezla vombata Coopera, který se mezi návštěvníky rychle zařadil k těm vůbec nejoblíbenějším zvířatům, úspěšně zachraňuje zvířata po celém světě a do původních míst pomohla navrátit třeba i legendárního koně Převalského. A také na letošní rok má množství plánů. „Bude probíhat přestavba výběhů koní Převalského a doplní je expozice mongolské fauny. Bude také vrcholit příprava na výstavbu expozice Arktidy, která bude určena pro lední medvědy a tuleně a kterou snad ještě letos začneme stavět. Samozřejmě pracujeme také na příchodech zvířat, například vombatí samice,říká v našem rozhovoru ředitel zahrady Miroslav Bobek, který mimochodem nedávno vydal další knihu svých zápisků Ryšavý knihovník. 

AŽ K POSLEDNÍ LUCERNĚ V BENÁTKÁCH
Letní Benátky? To jsou hlavně davy turistů, které proudí sem a tam. Zajeďte si do města na laguně teď v zimě a zažijete něco zcela jiného. Vydáme se k hotelu, kde Franz Kafka řešil životní dilema. Zavítáme do bývalého židovského ghetta i na aktuální výstavu americké fotografky, která portrétovala nacistické dozorce a jejich oběti.

ANDREA KAPLANOVÁ: JSEM HOLKA Z VESNICE, MÁM RÁDA KLID
Andrea Kaplanová už od svých 10 let snila, že se jednou zúčastní soutěže o královnu krásy České republiky. V 19 se jí to povedlo, a co víc, stala se zatím poslední Miss ČR. Je to však jen začátek, který jí dokořán otevírá dveře modelingu, jenž umí být občas krutý a neúprosný.

MILOSTNÉ DOPISY MÚZE: JAK SE FOTÍ NEJSLAVNĚJŠÍ KALENDÁŘ SVĚTA
Kalendář Pirelli patří od 60. let tradičně k těm světově nejproslulejším. Zájem o něj měli třeba i John Lennon nebo britští princové. Ten letošní je od australské fotografky Emmy Summerton a jmenuje se Milostné dopisy múze. Podívejte se, jak se slavné světové modelky jako Emily Ratajkowski, Cara Delevingne nebo Bella Hadid proměnily ve Spisovatelku, Performerku či Vílu.

DRONY POMÁHAJÍI ZÁCHRANÁŘŮM A ZEMĚLCŮM. CO JEŠ BRZY DOKÁŽOU?
Malé, někdy i velké stroje zvané drony se na nebe ve větší míře dostaly zhruba před 10 lety. Dnes jde o běžné vybavení nadšených fimařů či fotografů, ale i záchranářů, zemědělců, stavařů nebo vojáků. Jejich budoucnost je ale ještě rozmanitější.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz