Matka a dítě - 2/2022

39 Kč / časopis
Skladem

Druhé letošní vydání časopisu Matka a dítě přináší čerstvým a budoucím maminkám spoustu zajímavého čtení. Jak dokáže být žena silná, postavit se vážným problémům a zvládat velké výzvy nám vyprávěla mediálně známá maminka Ornella Koktová. Dále zde najdete rozhovory s porodníkem Pavlem Caldou, gynekologem Tomášem Faitem, vrchní sestrou Vladislavou Marciánovou a maminkou „na roztrhání“ Janou Rachno. Vhod přijde řada rad, například jak přežít první měsíce s miminkem, jak správně pečovat o jizvu po císařském řezu, jak správně vybrat pleny, jak zařídit vaší ratolesti pokojíček, jak si poradit s dvojčátky, jak připravit tělo na těhotenství či jak správně krmit ratolest z lahve. Dočtete se také o novinkách v novorozeneckém screeningu, o tom, proč nechtějí děti jíst, nebo proč se zrak v těhotenství může zhoršit. Stačí se jen začíst.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah

ORNELLA KOKTOVÁ
Patří mezi nejznámější ženy v česku. Je matkou tří dětí, dva porody zvládla během covidové epidemie. Mimo to je ale také zakladatelka, spolumajitelka a šéfka dvou firem.

NOVOROZENECKÝ SCREENING
Plošné testování narozených dětí na léčitelné nemoci, které je obtížné včas diagnostikovat. Provádí se v prvních dnech života. Od ledna 2022 je rozšířen o další nemoci.

PROFESOR MUDr. PAVEL CALDA
Působí v novogotické budově porodnice U Apolináře přes pětatřicet let. Profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., gynekolog, porodník, genetik a přední světový odborník v prenatální diagnostice a léčbě plodu s námi hovořil o pracovních radostech, IVF či startu umělé dělohy v České republice.

JANA RACHNO
Je zakladatelkou nadace Seniorem s radostí zabývající se technologickou péčí a aktivizací seniorů. Nově je marketingovou ředitelkou webové platformy Anandita, která se zabývá její milovanou jógou, k tomu se stará o devítiměsíčního syna s pes equinovarus (koňskou nohou) a čeká další přírůstek. Jak jde tohle vše skloubit dohromady?

JIZVA PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU
Práce chirurga může být sebelepší, ovšem na vzhled jizvy má vliv i celá řada dalších faktorů a taktéž vlastnosti kůže. Jak správně pečovat o operační ránu?

DOC. MUDr. TOMÁŠ FAIT
Že mohou maminky v bezpečí porodnice přivést děťátko na svět a pár hodin po základním ošetření odejít, se mezi nastávajícími rodiči moc neví. Komu lze doporučit „ambulantní porod“ a jak s touto formou gynekologové a porodníci pracují, jsme si povídali s doc. MUDr. Tomášem Faitem Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

PORODNICKO-GYNEKOLOGICKÁ KLINIKA
Fungování vysoce specializovaného pracoviště s perinatologickým centrem FN Olomouc a současnou běžnou praxi porodů přiblížila vrchní sestra Mgr. Vladislava Marciánová, Ph.D.

MÁME DOMA DVOJČATA
Dvojitá porce aneb Čekáte dvojčátka? Přinášímepraktické rady a tipy, které určitě pomohou. A že tu pomoc ze všech stran asi nějakou dobu budete potřebovat!

JEDNORÁZOVÉ A LÁTKOVÉ PLENY
Nastávající rodiče se dělí na dva tábory. Ten početnější preferuje jednorázové pleny, druhý dává přednost látkovým, bavlněným. Jak si správně poradit s vaší volbou?

BEZPEČNÉ KRMENÍ Z LAHVE
Při krmení z lahvičky je nesmírně důležité zajistit zdraví a bezpečnost dítěte jeho ochranou před zadušením nebo možným problémům s bříškem. Přinášíme základní rady jak na to.

PŘIPRAVTE SVÉ TĚLO NA TĚHOTENSTVÍ
Omezit saunování, cvičit nebo detoxikovat organismus doporučují odborníci párům, které plánují založit rodinu. Formu by si budoucí rodiče měli začít ladit alespoň tři měsíce před zplozením miminka.

PROČ SE DĚTI BRÁNÍ JÍDLU?
Mnoho rodičů má trápení s jídlem svých malých potomků. Důvod často hledají tam, kde není – v jídle samotném, ve vybíravosti potomka nebo sami v sobě. Speciální program české terapeutky pracuje se skutečností, že poruchy příjmu potravy u malých dětí mohou pocházet z traumatu v těhotenství a při porodu.

PROČ SE ZRAK MŮŽE V TĚHOTENSTVÍ ZHORŠIT?
Během těhotenství a po narození miminka se v těle ženy odehrává řada hormonálních změn. K nim mohou patřit i zrakové obtíže. Zrak se v těhotenství zhorší až deseti procentům žen.

BOSÁ CHŮZE ZLEPŠÍ STABILITU A DRŽENÍ TĚLA
Stejně jako si malé děti potřebují při poznávání světa vše osahat, přijímají podněty i s pomocí chodidel. Proto je důležité už v batolecím věku umožnit dětským nohám kontakt s různě tvarovanými povrchy, ať už naboso, nebo v capáčcích s tenkou podrážkou.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz