Lawyers & Business - 5/2024

Novinka
169 Kč / časopis
Skladem

V posledních měsících dochází k výrazným spojením na advokátním trhu. Od začátku září  tak například společně působí týmy Jiřího Matznera a Jindřicha Vítka, a to pod značkou Matzner & Vítek Legal. Těší nás, že v novém čísle Lawyers & Business píšeme nejenom o této fúzi, ale taktéž od od obou jejích hlavních aktérů přinášíme hodnotné analýzy, a to o aktuálním dění kolem umělé inteligence v právním poradenství a o fungování hromadných žalob v českém prostředí. O dění v advokátní kanceláři Aegis Law, za níž stojí společníci Jan Krampera, Tomáš Procházka a Vojtěch Faltus, píšeme pravidelně. Kancelář rychle roste a při každém našem rozhovoru je na tom vlastně lépe, než byla minule. „Ve srovnání s loňským rokem, který byl pro nás velmi úspěšný, zaznamenáváme letos opět cca 30procetní růst v obratu i zisku. Předpokládáme, že bychom letos mohli obratem překročit hranici 50 milionů korun, což pro nás před dvěma lety byla nepředstavitelná meta,“ říká tak se začátkem podzimu Jan Krampera. Advokátka Adéla Kučerová pracuje pro Taylor Wessing v České republice i v Německu, často tak pobývá rovněž v berlínské kanceláři firmy. Jaké to je, popisuje v našem rozhovoru. „Pokud advokát pracuje či plánuje pracovat se zahraničními klienty, je podle mého názoru téměř nezbytné mít mezinárodní přesah. Znalost jazyka, byť je nesmírně důležitá pro základní komunikaci, sama o sobě z mého pohledu v tomto případě nestačí. Mimo jiné i to bylo důvodem, proč jsem se rozhodla dále studovat a přihlásila se do LL.M. programu na Humboldt-Universität zu Berlin,“ říká. O posledních prohrách a úspěších končící eurokomisařky Margrethe Vestagerové píše Marcela Káňová z Rowan Legal, o smrti majitele a boji o moc v rodině Stanislav Servus z Wardens a Valouch Servus. AI akt v kostce pro nás rozebírají Jaroslav Tajbr a Jan Čermák z Eversheds Sutherland. Nad směrnici o transparentnosti odměňování a Gender Pay Gapu se zamýšlí David Šupej ze Sedlakova Legal a třeba NIS2 a související povinnosti manažerů probírá Maroš Podstavek z Taylor Wessing. Podívali jsme ale rovněž na fungování Unie podnikových právních, respektive do jejích jednotlivých sekcí. A samozřejmě i na těchto stránkách pogratulujeme Podnikovým právníkům roku 2024.

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH

Matzner a Vítek se spojují do Matzner & Vítek 
V posledních měsících dochází k výrazným spojením na advokátním trhu. Od začátku září společně působí týmy Jiřího Matznera a Jindřicha Vítka. V nové kanceláři pak s několika svými kolegy působí bývalý generální ředitel televize Nova Jan Andruško. Děje se toho ale daleko více.

Aegis Law rychle roste. Letos může obratově překročit 50 milionů korun
O dění v advokátní kanceláři Aegis Law, za níž stojí společníci Jan Krampera, Tomáš Procházka a Vojtěch Faltus, píšeme pravidelně. Kancelář rychle roste a při každém našem rozhovoru je na tom vlastně lépe, než byla minule. „Ve srovnání s loňským rokem, který byl pro nás velmi úspěšný, zaznamenáváme letos opět cca 30procetní růst v obratu i zisku. Předpokládáme, že bychom letos mohli obratem překročit hranici 50 milionů korun, což pro nás před dvěma lety byla nepředstavitelná meta,“ říká tak se začátkem podzimu Jan Krampera. „Máme radost, že ve zdravé kondici nejsme jenom ekonomicky, ale také personálně,“ dodává k tomu Tomáš Procházka a Vojtěch Faltus doplňuje, že kancelář chce ještě do konce letošního roku stihnout „nabrat další posily“. „V roce 2025 tak chceme být vidět a slyšet. Stát se zavedenou značkou v oblasti pracovního práva, litigací, regulací a dalších odvětví, kterým se věnujeme a zároveň více upozorňovat na význam a potřebu pro bono aktivit,“ oznamuje pak další plány Jan Krampera.

Seznamte se s nejlepšími firemními právníky
Ve středu 18. září proběhlo předávání ocenění Podnikový právník 2024, které náleží nejlepším firemním právníkům v Česku. Unie podnikových právníků ČR během slavnostního večera vyznamenala pět laureátů – čtyři jednotlivce a jeden právní tým ze zdejší absolutní špičky. 

Pod pokličkou Unie podnikových právníků: Nahlédli jsme do jejích sekcí
„Rádi vám poodhalíme dynamiku naší asociace a přiblížíme vám, jaké konkrétní výhody by pro čtenáře mohlo mít členství v Unii nebo spolupráce s ní,“ přivítala nás v létě Marie Brejchová, prezidentka organizace. Unie podnikových právníků ČR sdružuje odborníky z řad individuálních členů v šesti různých sekcích. Pět z vedoucích se s námi podělilo o aktuální témata, která v jejich uskupeních rezonují. Diskutovali jsme o výzvách a trendech, které ovlivňují jejich práci, od ESG reportingu přes proměny energetického trhu až po nástup umělé inteligence. Zeptali jsme se také na nabídku akcí pro členy. Kromě níže uvedených sekcí působí v rámci Unie také sekce Civilního práva a specializovaný AI Tým, který propojuje zájemce napříč celou organizací.

V Taylor Wessing kombinuji práci v pražské a berlínské kanceláři
Advokátka Adéla Kučerová pracuje pro Taylor Wessing v České republice i v Německu, často tak pobývá rovněž v berlínské kanceláři firmy. „Pokud advokát pracuje či plánuje pracovat se zahraničními klienty, je podle mého názoru téměř nezbytné mít mezinárodní přesah. Znalost jazyka, byť je nesmírně důležitá pro základní komunikaci, sama o sobě z mého pohledu v tomto případě nestačí. Mimo jiné i to bylo důvodem, proč jsem se rozhodla dále studovat a přihlásila se do LL.M. programu na Humboldt-Universität zu Berlin, který je určen pro zahraniční právníky a je zaměřen na německé a evropské právo a praxi. Nyní proto bývám i v Berlíně,“ říká v našem rozhovoru, v němž probíráme i to, zda je německá advokátní klientela nějak specifická nebo dění v oblasti stavebního práva, jemuž se Adéla Kučerová věnuje.

Pár vzorečků dokáže právníkovi dost ulehčit život
Dominika Veselá je partnerkou Eversheds Sutherland. Původně plánovala stát se finančním právníkem, nakonec ji ale zlákala jiná cesta a věnuje se právu nemovitostí, stavebnímu právu, ale i PPP projektům nebo ESG. V našem rozhovoru tak řešíme aktuální dění spojené s digitalizací stavebního řízení, nástup umělé inteligence nebo to, proč může být pro právníky důležitá matematika.

Co se děje ve veřejných zakázkách a hospodářské soutěži? Poslední prohry a úspěchy končící eurokomisařky Vestager: Illumina, Google a Apple
Marcela Káňová, Rowan Legal
Dánská politička Margrethe Vestager byla posledních téměř deset let eurokomisařkou pro hospodářskou soutěž. Žezlo převzala v roce 2014 od Španěla Joaquína Almunii. Se svou rolí se pomalu loučí – v nové Evropské komisi již zasedat nebude a ve funkci tak skončí v listopadu. Soudní dvůr Evropské unie v poslední době rozhodoval o několika sporech, které do značné míry mohou ovlivnit, zdali bude zpětně Margrethe Vestager hodnocena jako úspěšná eurokomisařka pro hospodářskou soutěž.

Jak má z hlediska práva fungovat umělá inteligence? AI akt v kostce
Jaroslav Tajbr, Jan Čermák, Eversheds Sutherland
V březnu letošního roku europoslanci schválili nová pravidla pro fungování umělé inteligence (AI), tzv. Akt o umělé inteligenci. Ten byl představený Evropskou komisí v dubnu 2021. Jedná se o první komplexní právní úpravu AI na světě. Cílem Aktu je zlepšit fungování vnitřního trhu stanovením jednotného právního rámce pro vývoj AI, uvádění AI na trh a jejího využívání. Akt o umělé inteligenci rovněž usiluje o to, aby se snížila administrativní a finanční zátěž pro podniky, a to zejména pro malé a střední.

Jak je to teď s využitím AI v poradenství? 
Jindřich Vítek, Matzner & Vítek 
Žijeme v době, v níž jde technologický pokrok kupředu mílovými kroky, což s sebou přináší nejen nové příležitosti, ale i výzvy, které se dotýkají mimo jiné advokacie a právního poradenství. Umělá inteligence (AI) a její využití je v posledních letech oblíbeným a často skloňovaným tématem v právnické obci. Jaká jsou pozitiva a negativa užívání AI v poradenství?

Hromadné žaloby spuštěny. Jak vypadají v českém provedení?
Jiří Matzner, Matzner & Vítek
Zákon č. 179/2024, o hromadném občanském řízení soudním (dále jen „zákon o hromadných žalobách), zdárně prošel legislativním procesem a od 1. července 2024 již konečně lze podávat hromadné žaloby. Cílem zákona o hromadných žalobách je umožnit spotřebitelům a mikropodnikům podávat hromadné žaloby proti podnikatelům, za účelem zjednodušení, zefektivnění a v neposlední řadě také zlevnění procesu vymáhání jejich mnohdy „bagatelních“ nároků. Institut hromadného řízení bude především nástrojem pro řešení sporů mezi spotřebiteli a nepoctivými podnikateli.

Jak se správně předávají firmy: Smrt majitele a „boj o moc v rodině“ neboli majetek jako zdroj konfliktu
Stanislav Servus, Wardens a Valouch Servus
V poslední době se i na stránkách našich médií objevilo několik případů poměrně dramatických konfliktů ze světa českých firem a českých podnikatelských rodin, které nastaly poté, co došlo k úmrtí zakladatele. Ve dvou z těchto případů se jednalo o dvě dosti velké majetkové skupiny ovládané a spravované zakladatelem, kdy se s ohledem na okolnosti zdá, že v obou případech chyběl vhodně připravený nástupnický, resp. dědický, plán (včetně odpovídajících realizačních právních dokumentů), který by byl odsouhlasen a akceptován v rámci budoucí dědické skupiny, tj. kde by daná rodina byla na danou situaci dobře připravena. Komplexnost resp. komplikovanost v jednom případě navíc posiluje to, že zakladatelova druhá manželka a její dcera, zřejmě nevycházela zcela dobře s dětmi zakladatele z jeho prvního vztahu.

Potřebovali jsme směrnici o transparentnosti odměňování? Gender Pay Gap je nekonečný problém
David Šupej, Sedlakova Legal 
Směrnice o transparentnosti odměňování („Směrnice“), která nabyla účinnosti 6. června 2023, si klade za cíl bojovat proti diskriminaci v odměňování a přispět k odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů v EU. Členské státy mají čas na transpozici nových pravidel do 7. června 2026. V této souvislosti se nabízí otázka, zda nová pravidla skutečně potřebujeme, když základní principy Směrnice, tj. zákaz diskriminace a rovnost odměňování, už dávno obsahuje zákoník práce, přičemž samy o sobě jsou tyto principy mnohem starší. 

Na novou směrnici NIS2 o kybernetické bezpečnosti musí reagovat vedoucí manažeři
Maroš Podstavek, Taylor Wessing Česká republika
Kyberbezpečnost je téma, které mnozí podnikatelé v minulosti často brali na lehkou váhu. S přibývajícími digitálními hrozbami se však přístup společností radikálně mění. Směrnice NIS2, resp. připravovaný nový zákon o kybernetické bezpečnosti (nZKB), pevně stanovuje, jaká opatření mají být přijata ke zvýšení odolnosti proti kybernetickým útokům. Důsledky kybernetických útoků totiž mohou být fatální, ať už se jedná o přímé škody (ukradená data), ušlý zisk (paralyzování provozu) či reputační dopady. Pokud nebudou v budoucnu zavedena opatření vyžadovaná nZKB, hrozí společnostem vysoké pokuty za porušení zákona, a to až 250 milionů Kč nebo 2 % z celosvětového obratu.

Důležité je neplést si empatii se sympatií
Radim Pařík je profesionální vyjednavač, lídr, lektor a tlumočník do znakového jazyka, spoluzakladatel a prezident Asociace vyjednavačů a aktivní komentátor veřejného dění. Zeptali jsme se ho na to, jak by se měl chovat správný lídr a co to je empatický leadership. Podle něj se empatii lze naučit a je jednou ze základních dovedností komunikace – taktická empatie je jedním z nejefektivnějších postupů ve vyjednávání a empatický leadership pak jedním z nejdůležitějších nástrojů vedení lidí. Každou dohodu, která vyřeší problém, odvrátí katastrofu nebo přinese smír, považuje vždy za veliký úspěch.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz