Lawyers & Business - 5/2022

129 Kč / časopis
Skladem

Lawyers & Business tentokrát přináší v rámci partnerské spolupráce opravdu exkluzivní materiály. Titulní rozhovor je totiž bezesporu s nejvýše postaveným člověkem, jehož jste kdy na našich stránkách viděli – s jeho jasností dědičným princem Aloisem z Lichtenštejna. Knížectví se totiž soudí s Českou republikou o svůj někdejší majetek. Kníže ale, stejně jako prakticky všichni, s nimiž jsme o tomto sporu v uplynulých týdnech hovořili - ať již jde například o emeritního ústavního soudce Stanislava Balíka, dřívějšího viceguvernéra České národní banky a bývalého „generála“ České spořitelny Pavla Kysilku či někdejšího ministra kultury a současného honorárního konzula Lichtenštejnska Daniela Hermana – vyzývá Českou republiku k dohodě. Zásadní jsou rovněž další témata, která otevíráme. Ať již jde o aktuality v insolvencích, jimž se na základě proběhlého Středočeského právnického dne, podporovaného Lawyers & Business, věnuje právní filozof Karel Havlíček, srovnání legislativních reakcí několika evropských zemí na válku na Ukrajině, které připravily kanceláře CEE Attorneys, nebo problematickou komunikaci finančních úřadů, na níž upozorňuje šéf Grinexu Richard Jahoda. Důležitý je taktéž rozhovor o současných poměrech na pražských právech, které vede nový děkan Radim Boháč. A k tomu samozřejmě informace a glosy z aktuálního dění v právním světě.

Detailní informace

Detailní popis produktu

OBSAH

Lawyers & Business FORUM: Česko by se mělo s Lichtenštejny dohodnout
Spor o někdejší lichtenštejnský majetek můžeme směle označit za kauzu století. Jde v něm o proslulé zámky, miliardy korun a hlavně o spravedlnost. A má tolik souvislostí, že jej ve všech svých důsledcích pravděpodobně nedokážou vyřešit ani soudy. Účastníci pořadu Lawyers & Business: FORUM, který jsme v dubnu uspořádali právě na toto téma a jež najdete na našich webových stránkách, se tak jednoznačně shodli, že by mezi Lichtenštejnskem a Českou republikou mělo dojít k dohodě.

Alois z Lichtenštejna Náš rod má pro Českou republiku připravena překvapivá a dalekosáhlá řešení
To říká v exkluzivním partnerském rozhovoru pro Lawyers & Business dědičný princ Alois z Lichtenštejna. „Moji předkové žili v českých zemích více než 700 let a společně s místním obyvatelstvem se zasloužili o mnohá pozitiva, z nichž nejvýraznější je asi impozantní společné kulturní dědictví. Domnívám se, že dlužíme našim předkům, abychom odstranili současné překážky a v budoucnosti pokračovali v jejich pozitivní práci nezatížené falešnými představami.“ 

Daniel Herman: Lichtenštejnové jsou připraveni k obrovským investicím v Česku
Bývalý ministr kultury Daniel Herman je od loňska honorárním konzulem Lichtenštejnského knížectví v České republice. I když mají vztahy obou zemí dlouhou historickou tradici, v poslední době jsou poznamenány spory o dřívější knížecí majetek, například i zámky Lednice nebo Velké Losiny. „Nejde o to, aby jeden vyhrál nad druhým. Záměrem Lichtenštejnska je win-win řešení. Férová dohoda, přijatelná mezi oběma férovými partnery,“ říká Herman, kterého k jeho současné funkci přivedl rovněž zájem o historické památky.

Radim Boháč: Konec memorování, i toho chci na Právnické fakultě dosáhnout
Právnickou fakultu Univerzity Karlovy vede od února nový děkan Radim Boháč. „Náš současný studijní program se dá popsat heslem nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti,“ říká v našem rozhovoru. „Že není na fakultě dost praxe je totiž takový zakořeněný mýtus, který už ale nějakou dobu neplatí. Stejně jako to, že se v Praze nemusí do té školy chodit, pracuje se tam v advokátkách a naučíte se jen na zkoušky.

Čestmír Vančura: Už vím, na co bych se zeptal Tomáše Bati
Zlínský podnikatel spoluzaložil na začátku 90. let kovárnu VIVA, která se za 30 let své existence stala jedním z největších evropských podniků svého druhu. Následně koupil zlínský filmový festival a jako jeho nový prezident jej významně zmodernizoval a oživil. Nyní se pustil do záchrany slavné vily cestovatele Miroslava Zikmunda. Tím ale jeho aktivity zdaleka nekončí.

Jak(é) podnikatele (ne)ovlivní nový zákon na ochranu tzv. whistleblowerů (analýza Jiřího Matznera)
Poslanecká sněmovna projednává vládní návrh zákona o ochraně oznamovatelů, jehož účelem je transponovat do českého právního evropskou směrnici o whistleblowingu. Vzhledem k tomu, že problematika ochrany oznamovatelů (tzv. whistleblowerů) je u nás stále „pole neorané“, pojďme si vysvětlit a popsat klíčové aspekty návrhu zákona o ochraně oznamovatelů dle jejího stavu v prvním čtení.

Lex Ukrajina není českou specialistou. Zákony reagují i další země (analýza CEE Attorneys)
Bezplatná zdravotní péče pro Ukrajince nebo úplné odstřihnutí se od ruského plynu. Jak reagují evropské země na ruskou invazi na Ukrajinu? Připravili jsme shrnutí těch nejvýznamnějších změn, které učinily vybrané země partnerských kanceláří CEE Attorneys v Evropě.

Kompenzační bonus: indikátor problémové komunikace Finanční správy (komentář Richarda Jahody)
Postup Finanční správy ČR v řízeních spojených s výplatou kompenzačního bonusu 2022 byl dalším a opakovaným příkladem nezákonného postupu této instituce. Věc došla tak daleko, že představitelé profesních skupin vydali společné prohlášení obsahující protest proti těmto praktikám, s výzvou k nápravě stavu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz