Lawyers & Business - 4/2022

129 Kč / časopis
Skladem

Hlavní téma dubnového čísla magazínu Lawyers & Business je věnováno aktuálním trendům v exekucích a v insolvencích, zejména tak opakování Milostivého léta a chystaným změnám v osobním bankrotu. Magazín přináší rovněž velké rozhovory s prezidentem Exekutorské komory ČR Janem Mlynarčíkem (o zastavování exekucí a o odpouštení dluhů), s profesorem Michalem Tomáškem (o Číně a jejím právu a o tom, jak se historie opakuje) či s advokátem Zdeňkem Tomíčkem (o jeho concierge agentuře, sportovním právu i advokacii) . Předsedové hlavních českých soudů a šéfové právních profesních komor rovněž hovoří o situaci svých protějšků na Ukrajině a o tom, jak jim lze pomoci. Nabízíme rovněž souhrny důležitého dění v advokacii a v právním světě.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Obsah:

Milostivé léto se zopakuje, už ale naposledy. Novinky čekají i insolvence
Akce Milostivé léto spojená se zastavováním exekucí se letos podle všeho zopakuje. Jak ale říká jeden z jejích iniciátorů a lidovecký poslanec Marek Výborný, mělo by to být už opravdu naposledy. „Shodli jsme se s ministrem spravedlnosti, že je mimořádný důvod, proč milostivé léto ještě jednou a naposledy zopakovat. Potýkali jsme se s některými exekutory, kteří nekomunikovali s dlužníka tak, jak by měli. Dlouho jsme řešili nejasný výklad u penále zdravotních pojišťoven a v neposlední řadě přišla energetická krize, která značně ovlivnila platební možnosti některých dlužníků,“ říká Výborný. Například podle šéfa Exekutorské komory Jana Mlynarčíka ale opakování této iniciativy není vhodné a celá věc zavání morálním hazardem. Téma tohoto čísla Lawyers & Business se ale zaměřuje rovněž na chystané novinky v insolvencích, před námi jsou totiž rovněž změny spojené s osobním bankrotem.

Mlynarčík: Zastavování exekucí využili hlavně černí pasažéři
Milostivé léto a zastavování exekucí po uhrazení původního dluhu a administrativní odměny na přelomu loňského a letošního roku nebyly spravedlivé, říká prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík. Varuje tak před morálním hazardem, který už zamýšlené opakování této akce představuje. Dlužníci, jenž své závazky neřeší, se totiž podle něj mohou začít spoléhat na to, že se jejich problémy vyřeší z větší části po čase samy.

Tomíček: Spojit advokacii a sportovní byznys se přímo nabízelo
Zdeněk Tomíček patří k předním advokátním inovátorům. Řídit vlastní kancelář, která je součástí mezinárodní značky CEE Attorneys, jej ale před časem přestalo uspokojovat. A tak založil sportovní concierge agenturu. A teď inovuje i sportovní byznys, samozřejmě se svým právním zázemím. To když například sportovcům doporučuje zakládat osobní společnosti. „Jedná se o jednočlennou společnost s ručením omezeným. Sportovec je jednak jejím vlastníkem a pak také jediným statutárem. Smyslem je během profesionální kariéry sportovce tuto společnost postavit na nohy. Její činnost spočívá jednak v určité správě portfolia sportovce a pak především v pracování s jeho osobnostními právy. Společnost by měla být subjektem, který vstupuje do marketingových kampaní sportovce, řeší jeho PR,ozřejmuje Tomíček v rozhovoru pro Lawyers & Business.

Matzner: Kdy a jak odpovídají za škodu statutární orgány?
Statutární orgány obchodních společností nesou ve vztahu k řízení a obchodnímu vedení obchodní korporace nezanedbatelnou míru odpovědnosti. Různé druhy této odpovědnosti jsou upraveny jednak v občanském zákoníku, jednak v zákoně o obchodních korporacích. Jelikož odpovědnost statutárních orgánů se v praxi často váže na úpadek obchodní společnosti, je třeba vzít v úvahu i vybraná ustanovení insolvenčního zákona.

Pravidla pro e-shopy se opět mění. Pozor si musí dát hlavně na uvádění správné ceny
V květnu začne platit nová směrnice Evropského parlamentu 2019/2161, která má významné dopady na transparentnost internetových obchodů. Kromě řešení otázky recenzí a řazení produktů velkou část pozornosti přitahuje  také zobrazování cen. Technologický startup Disivo specializující se na dynamickou cenotvorbu ve spolupráci s Petrou Stupkovou z advokátní kanceláře Legitas připravil ucelený přehled dopadů tohoto nařízení na internetové obchody.

Ukrajinští soudci se z talárů převlékli do uniforem
Válku na Ukrajině intenzivně prožívají rovněž české právnické profesní komory a tuzemské soudy. Prostřednictvím jejich představitelů jsme zjišťovali, jaká panuje mezi právníky na Ukrajině situace a jak jim lze pomoci.

Tomášek: Chcete pochopit Čínu a to, co plánuje? Podívejte se do její historie, všechno se vlastně opakuje
Čína plánuje obnovit tradiční Hedvábnou stezku, obchodní trasu existující mezi Evropou a východní Asií od druhého století před naším letopočtem. Ve starověku se po ní na starý kontinent dostaly porcelán, hedvábí, nudle nebo čaj. „Ale také choroby, například mor. A už na covidové pandemii vidíme, že se historie opakuje, tato nemoc se dostala do Evropy rovněž z Číny. V historii kulturní výměny mezi Evropany a Číňany tak najdeme odpovědi na všechny možné otázky budoucnosti,“ říká profesor Michal Tomášek, který v Číně studoval a věnoval ji několik knih, nejnověji Právo na Hedvábné cestě.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz