Lawyers & Business - 3/2022

129 Kč / časopis
Skladem

Téma čísla je věnované klimatické regulaci a udržitelnosti. Přečtete si třeba velkou analýzu Tomáše Sequense z KŠB „Změny zelené taxonomie: Cesta k uhlíkové neutralitě, či zkáza české energetiky? Šéf pražské kanceláře Dentons Petr Zákoucký pak v partnerském rozhovoru oznamuje skvělé hospodářské výsledky i plán stát se co do kvality jedničkou trhu, jehož realizace se promítá rovněž v angažování Zdeňka Kučery jako nového partnera a šéfa právě vznikajícího TMT týmu. „Trh je ve stadiu, že jej mezinárodní právní firmy v Praze kolikrát nejsou schopny efektivně obsloužit. Práci tak často dostávají i mezinárodní kanceláře, které v Praze ani fyzicky nejsou. Ten byznys se ještě každé dva tři roky zdvojnásobí a dál rozšíří,optimisticky odhaluje stále ještě nový managing partner kanceláře.Připravili jsme pro vás ale rovněž rozhovor s emeritním místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou, který svým rozsudkem dovolil celkem revolučně dědit muži, který umožnil sebevraždu svému na smrt nemocnému otci, analýzu Jiřího Matznera „Kdy a jak odpovídají zaměstnanci zaměstnavatelům za škodu?“ nebo podrobné souhrny posledního dění v advokacii, stejně jako v justici. A jako vždy ještě o dost víc.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

PETR ZÁKOUCKÝ: DENTONS SE CO DO KVALITY PRÁCE CHCE STÁT JEDNIČKOU TRHU

Advokátní kancelář Dentons se hned zkraje roku výrazně zapojila do klání o právní personálii letoška. To když oznámila příchod jednoho z nejvýznamnější technologických právník Zdeňka Kučery. Brzy ohlásí rovněž nástup partnerky v další praxi. Nové lidi a vlastně i klienty láká na svou velikost, dynamiku a možnosti, které se s ní pojí, prozrazuje v partnerském rozhovoru Petr Zákoucký, od loňska nový managing partner.

 

KLIMATICKÁ REGULACE: NUTNOST, NEBO PŘÍLEŽITOST?

Green Deal, klimatický balíček, taxonomie... Regulace spojená s udržitelností, klimatem a životním prostředím nabývá na síle a v příštích letech bude stále zásadnější. S největší pravděpodobností ovlivní další směřování byznysu a jeho inovace, stejně jako možná urychlí zánik některých oborů. Je to ale všechno nutnost, spojená hlavně s náklady, nebo také podnikatelská, ale rovněž právní příležitost?

 

ZMĚNY ZELENÉ TAXONOMIE: CESTA K UHLÍKOVÉ NEUTRALITĚ, ČI ZKÁZA ČESKÉ  ENERGETIKY?

„Na samém sklonku roku 2021 zveřejnila Evropská komise návrh změn takzvané zelené taxonomie EU. Počáteční nadšení komentátorů nad tím, že Evropská komise souhlasila s výstavbou nových českých jaderných zdrojů i plynových elektráren, brzy vystřídalo ještě silnější rozčarování, neboť bylo dovozováno, že konkrétní podmínky pozměněné zelené taxonomie efektivní náhradu uhelných energetických zdrojů v Česku prakticky znemožňují. Co se přitom skutečně uvádí v návrzích těchto změn a co z nich vyplývá pro českou energetiku?“ otevírá svou analýzu Tomáš Sequens.

 

MAXIMILIAN SCHAFFGOTSCH A KAUZA ČR VERSUS LICHTENŠTEJNCI

„Když lichtenštejnská strana říká, že s dekrety nemá nic společného, dekret m neškodí. Dekrety v současnosti zpochybňuje stávající český pokus rozšířit jejich aplikační rozsah tak, aby se na základě čistě etnických kritérií týkaly občan a hlavy neutrálního státu,říká v partnerském rozhovoru Maximilian Schaffgotsch, právní poradce Nadace knížete z Lichtenštejna.

 

KDY A JAK ODPOVÍDAJÍ ZAMĚSTNANCI ZAMĚSTNAVATELŮM ZA ŠKODU?

„Přestože má zaměstnanec při výkonu svých pracovních povinností vůči zaměstnavateli podřízené postavení a je povinen práci vykonávat výhradně dle jeho pokynů, neznamená to, že by zaměstnavateli neodpovídal za škodu vzniklou při výkonu pracovních povinností. Naopak, zaměstnanec má vůči zaměstnavateli odpovědnost za škodu vzniklou při výkonu pracovních povinností. Tato odpovědnost je však značně odlišná od běžné „občanskoprávní“ odpovědnosti. Pojďme si podrobněji popsat, v čem odpovědnost zaměstnance za škodu způsobenou při výkonu práce spočívá a jaký může být její rozsah?“ ptá se v úvodu své analýzy Jiří Matzner.

 

 

 

NEJVYŠŠÍ SOUD DOVOLIL DĚDIT MUŽI, KTERÝ UMOŽNIL SEBEVRAŽDU SVÉMU NA SMRT NEMOCNÉMU OTCI

Nejvyšší soud se nedávno zastal muže, který umožnil svému na smrt nemocné- mu otci sebevraždu. Jeho emeritní místopředseda Roman Fiala totiž občanský zákoník vyložil odvážně a proti dosavadní praxi, a tak člověku, který si za své jednání už dříve vyslechl odsuzující trestní rozsudek, alespoň umožnil po tatínkovi dědit. „Právo má být vykládáno logicky a lidsky. A věřím, že toto naše rozhodnutí splňuje parametry i logičnosti, i lidskosti,říká.

 

ŠTĚPÁN MICHLÍČEK: BRITISH AMERICAN TOBACCO PROCHÁZÍ NEJVĚTŠÍ TRANSFORMACÍ VE SVÉ HISTORII

British American Tobacco prochází největší transformací ve své historii, říká v partnerském rozhovoru Štěpán Michlíček, generální ředitel společnosti British American Tobacco pro Českou republiku a Slovensko, který pojil téměř celý sv j profesní život s v ní tabáku. I když označení tabáková společnost není zcela přesné. Na trhu se totiž v posledních letech začaly objevovat alternativy ke klasickým cigaretám, které už tabák vůbec neobsahují.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz