CEO - 1/2023

149 Kč / časopis
Skladem

Ekonomové již mnoho let bijí na poplach, že se Česko co nejrychleji musí změnit z „montovny“ Evropy na zemi s mnohem inovativnější ekonomikou. Často zmiňují jako důležitou součást této cesty podporu startupů – začínajících firem, které se snaží prorazit pomocí neotřelých nápadů, posouvat svět kupředu, i když to někdy znamená rozbít zavedené pořádky v konkrétním oboru. Pokud se někdo takové myšlenky děsí, měl by si uvědomit, že startupem, který odněkud z garáže boural tehdejší status quo, byly kdysi firmy jako Apple, Google, Facebook nebo Tesla – tedy ty, které dnes patří k nejhodnotnějším na světě. A přestože určitě nejsme „StartupNation“, jak se přezdívá startupové velmoci Izraeli, ekonomicky možná to nejzajímavější se u nás děje právě na startupové scéně. Proto stojí za to ji sledovat.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Z obsahu:

Úspěch a klid je novodobý luxus
Pokud se má manažer orientovat v dnešních dynamických souvislostech, musí se orientovat primárně v sobě samém. To je úkol pro Andreu Považanovou, která jako strategický coach už dvacet let vychovává vrcholové leadery. „To, co odlišuje leadery od standardních manažerů, je schopnost dlouhodobě držet směr a také ustát současný tlak,“ říká žena, která sama před lety opustila posty v managementu, aby pomáhala lidem rozvíjet jejich vůdčí schopnosti.

Startupem proti montovně
Startupy jsou pro národní ekonomiku něco jako energetický nápoj. Dávají jí dodatečnou dynamiku a konkurenceschopnost, ekonomika je tak zdravější a pružnější, říká Markéta Přenosilová, která je – mimo jiné – startup ambasadorkou Evroské komise pro Česko. Jedna z největších odbornic na tento obor u nás také vysvětluje, co to vlastně startup je, jak vypadá průměrný český startupista či zda je těžké najít českého investora. 

ATACCAMA: Investora jsme si pečlivě vybírali
Mezinárodní softwarová společnost Ataccama slaví v letošním roce 15 let působení na trhu. Loni se jí podařilo získat investicive výši 3,6 miliardy Kč od Bain Capital Tech Opportunities. Na co budou získané finance použity, prozradil CEO společnosti Michal Klus.

TIMEBREAK dokáže zastavit čas. Alespoň na obrazovce
Ukazovat svět tak, jak ho lidské oko nedokáže zachytit. To je předmět podnikání startupu se jménem Timebreak, který se specializuje na tvorbu tzv.superslow motion záběrů. Jedná se o způsob zachycování skutečnosti reálného záběru speciální vysokorychlostní kamerou, která obraz snímá s frekvencí 2000 snímků za vteřinu. 

Angry Beards: Vzhůru do nekonečna a ještě dál!
Angry Beards je tak trochu jiná kosmetická firma, přestože její výrobky najdete například i v drogistických řetězcích. Producent pánské intimní i jiné kosmetiky vsadil na neotřelý, vtipný a velmi, velmi otevřený marketing. Autorem většiny sloganů je spolumajitel Tomáš Čech, a o tom, že to dělá dobře, nejvíce svědčí ekonomické výsledky společnosti. Firma v Česku, Polsku a na Slovensku vloni utržila180 milionů korun.

Pozor na spolupráci s OSVČ!
Startupy často preferují nastavit vztah se spolupracujícími osobami jako s nezávislými dodavateli podle smlouvy o dílo (nebo smlouvy o spolupráci, poskytování služeb apod.), tedy tzv. OSVČ, a to před alternativou standardního pracovního poměru. Jaké jsou hlavní důvody a na co si dát pozor? 

Každý den se těším do práce
Absolutním vítězem premiérové ankety TOP MUŽI MAGAZÍNU CEO, a tedy držitelem ocenění Nejúspěšnější muž magazínu CEO za rok 2022, se stal Štěpán Michlíček, generální ředitel British American Tobacco pro Českou republiku a Slovensko. Manažer, který s tabákovými firmami spojil většinu svého pracovního života, Je mimo jiné prvním Čechem na pozici generálního ředitele ve strukturách BAT. 

Je v nás víc, než si myslíme!
Pavel Sehnal je jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů, stíhá ale vedle toho vést i velmi aktivní nepodnikatelský život. Kromě své vášně pro politiku se věnuje i sportu, stal se například prvním Čechem, který došel pěšky na severní a jižní pól. „Mám takový seznam, co bych ještě chtěl, a teď tam vidím cestu do Santiaga de Compostela. Jel bych ale na kole, asi 1000 km,“ plánuje Pavel Sehnal, který v prosinci převzal cenu za druhé místo v absolutní kategorii ankety TOP MUŽI MAGAZÍNU CEO.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz